Nalot na języku – jakie są możliwe przyczyny obłożonego języka

0
2627

Nalot na języku nazywamy obłożonym językiem. Pojawiający się  nalot na języku może mieć kolor biały, żółty, brązowy, a nawet czarny. Zazwyczaj oznacza on stan chorobowy toczący się w organizmie. Warto jednak pamiętać, że przyczyny obłożonego języka to także palenie papierosów, nadużywanie kawy i herbaty czy odwodnienie organizmu. Lekarze podkreślają, że nalot na języku zawsze jest powodem do niepokoju i powinno się ten stan rzeczy skonsultować. Zobacz, jakie są przyczyny obłożonego języka.

Nalot na języku pojawia się dość często. Jest to objaw, który powinien wzbudzić nasz niepokój. Nie zawsze jednak trzeba panikować. Niekiedy nalot na języku wynika z tego, że palimy papierosy, spożywamy przyprawy barwice język czy niedostatecznie dbamy o higienę jamy ustnej. Jeśli obłożonemu językowi nie towarzyszą inne niepokojące objawy takie jak pieczenie, ból czy świąd, a także dolegliwości z innych narządów, to nie ma większych powodów do niepokoju. Inaczej jest, kiedy nalotowi na języku takie symptomy towarzyszą. Wtedy to obłożony język jest jedna z oznak poważniejszych chorób.

Gdzie i kiedy pojawia się nalot na języku?

Nalot na języku może przybierać różne formy. Zazwyczaj w oczy rzuca się zmiana jego koloru w powierzchni grzbietowej. Nalot może jednak występować na powierzchniach niewidocznych dla oczu. Wskazuje się, że nalot na języku występuje też na powierzchniach bocznych  lub pod spodem. Kolory nalotu mogą być różne i przyjmuje się, że świadczą one o konkretnych patologiach. Nie jest jednak tak, że kolor nalotu na języku świadczy tylko o jednej chorobie, możliwości jest bowiem wiele.

Biały nalot na języku

Ludzki język naturalnie ma białawe zabarwienie, niekiedy jednak jest ono bardziej intensywne. Biały nalot na języku może oznaczać, że przyjmuje się zbyt mało płynów, nieodpowiednio dba o higienę jamy ustnej i samego języka lub stosuje się zbyt często płyny do płukania ust na bazie nadtlenku wodoru.

Biały nalot na języku może również świadczyć o poważnych zmianach chorobowych. Niebezpieczny jest szczególnie ten kredowo  – biały o konsystencji zsiadłego mleka, który obejmuje nie tylko język, ale i podniebienie, gardło oraz przełyk. Taki nalot na języku jest oznaką grzybicy jamy ustnej. Nalotowi towarzyszy owrzodzenie, pieczenie i ból w miejscach, gdzie pojawiły się zmiany. Kandydoza jamy ustnej to choroba, która często towarzyszy przyjmowaniu antybiotyków, leków sterydowych, chemioterapii lub immunosupresji. Schorzenie to może też wskazywać na cukrzycę lub zakażenie wirusem HIV.

Język z białym nalotem to symptom nie tylko zapełniania jamy ustnej. Może on wskazywać także na:

  • Kiłę – pojawia się szaro-białawy nalot na języku;
  • Dur brzuszny – nalot na języku pokrywa go całego oprócz czubka i brzegów, które są nienaturalnie czerwone;
  • Szkarlatynę – charakterystycznym objawem choroby jest malinowy język;
  • Anemię;
  • Przerost migdałka gardłowego.

Jako przyczynę białego nalotu na języku wskazuje się też leukoplakię, czyli rogowacenie białe. Jest to groźna zmiana przedrakowa, z której może rozwinąć się nowotwór. Towarzyszy jej biały nalot na języku, który w pierwszej fazie pojawia się na bocznych powierzchniach, a później na powierzchni grzbietowej.

Żółty nalot na języku

Nalot na języku może przybrać odcień żółty. Taki najczęściej występuje u palaczy lub osób pijących dużo kawy, herbaty lub jedzących pokarmy ze zbyt dużą ilością przypraw barwiących np. kurkumy czy curry. Żółty nalot na języku to również oznaka takich schorzeń jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, chrobry pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, zaburzenia pracy wątroby.

Brązowy nalot na języku

Brązowy nalot na języku jest wynikiem palenia papierosów oraz nadużywania kawy i herbaty. Występuje on również przy wielu chorobach układu pokarmowego. Wskazuje się, że brązowy nalot na języku może oznaczać: kamicę pęcherzyka żółciowego, nieżyt żołądka oraz chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Nalot na języku w kolorze brązowy to także podejrzenie chorób układy oddechowego, kwasicy oraz zbyt dużej ilości toksyn w organizmie.

Zielony nalot na języku

Nalot na języku w kolorze zielonym to oznaka osłabienia tego narządu.

Czerwony nalot na języku

Czerwony nalot na języku może świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby, a także o problemach z pęcherzykiem żółciowym. W przypadku, gdy kolor języka przemienia się w purpurę, może to być oznaka niedoboru witamin z grupy B. Wtedy to oprócz purpurowego nalotu na języku obserwuje się zmęczenie, bóle głowy oraz apatię.

Czarny nalot na języku

Czarny nalot na języku bez względu na to, gdzie się pojawia, jest objawem dysfunkcji nerek. Towarzyszą mu zazwyczaj bóle w odcinku lędźwiowym, wymioty, biegunka i krwotoki z przewodu pokarmowego. Mogą także pojawiać się obrzęki kończyn górnych i dolnych oraz problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie obłożonego języka zawsze jest uzależnione od przyczyny, z jakiej występuje nalot. W przypadku tych błahych wystarczy dostawić kawę, herbatę czy zaprzestać jedzenia barwiących przyprawa. Problem zniknie po ok. tygodniu. Jeśli jednak obłożony język jest wynikiem poważnych chorób, konieczne jest rozpoczęcie ich leczenia. Kuracje przybierają różne formy do farmakologicznej po operacje. Nalotu na języku, szczególnie kiedy towarzyszą mu inne objawy, nie należy lekceważyć. Najlepiej od razu po jego wystąpieniu udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here