Obfite miesiączki – co może być przyczyną obfitego okresu ze skrzepami?

0
2715

Skrzepy menstruacyjne są podobnymi do żelu kroplami skoagulowanej krwi, tkanek i produktów ubocznych krwi, które są wydalane z macicy podczas menstruacji. Różnią się kolorem – występują w barwie od jasnej do ciemnoczerwonej. Istnieją sprzeczne dowody na to, gdzie powstają skrzepy krwi menstruacyjnej  – albo w pochwie, albo w jamie macicy. Uważa się, że koagulacja krwi występuje w wyniku oddziaływania dwóch białek: trombiny i fibrynogenu. Jednak niektóre badania wskazują, że krew menstruacyjna nie zawiera trombiny ani fibrynogenu.

Czy skrzepy podczas miesiączki są kiedykolwiek normalne?

Tak. Wiele kobiet rutynowo wykazuje pewną krzepliwość podczas menstruacji. Czynniki, które określają, czy występują skrzepy, obejmują:

  • wielkość macicy
  • zdolność mięśniówki macicy (mięśni) do skurczenia się
  • włókniaki
  • adenomioza
  • średnica kanału szyjki macicy, przez którą musi płynąć krew
  • wszelkie utrudnienia w odpływie produktów menstruacyjnych, takich jak polipy, zrosty itp.

Jak ocenia się zakrzepy?

Najważniejszymi wskaźnikami są: liczba krwinek (hematokryt) i czas krzepnięcia. Jeśli kobieta może utrzymać prawidłową morfologię krwi bez rozwoju niedokrwistości, a krzepnięcie nie trwa dłużej niż długość jej normalnego okresu, zwykle rozważa się ją w dopuszczalnych granicach.

Co to może oznaczać?

W przypadku znaczącej zmiany w ilości lub czasie krzepnięcia powinniśmy rozważyć kilka możliwych wyjaśnień.

  • Ciąża: Jeśli ciąża jest możliwa, zawsze należy ją przetestować. Ciąże problemowe, poronienia i ciąże pozamaciczne mogą być związane z krzepnięciem.
  • Zmiany hormonalne:
  • Krótkoterminowe: Produkcja hormonów może się różnić z wielu powodów. Niektóre z nich obejmują brak owulacji, torbiele jajników i leki. Nierzadko zdarza się, że każda kobieta doświadcza dziwacznych miesiączek o niezwykłym krzepnięciu. Większość z tych zdarzeń ma charakter krótkotrwały, po którym następuje normalny okres.
  • Przewlekłe: Inne czynniki, które mogą zmieniać produkcję hormonów na bieżąco, obejmują zmiany okołomenopauzalne, przewlekłą chorobę, znaczny przyrost wagi lub utratę i stosowanie pewnych długoterminowych leków, takich jak sterydy, lub długotrwałe niepowodzenie owulacji.
  • Zmiany w macicy
  • Fibroidy: zwane mięśniakowatymi, mięśniaki są bardzo powszechne. Są łagodnymi naroślami mięśni, które tworzą kulki zajmujące przestrzeń w normalnym mięśniu ściany macicy. Mogą wyrosnąć do wnętrza macicy (podśluzówkowej), pozostać w obrębie ściany (śródścienny) lub wyrastać z powierzchni zewnętrznej (podserum). Czasami rosną na łodydze (szypułkowe). Jeśli przeszkadzają w skurczowi macicy, krwawienie wzrośnie i powstają skrzepy.
  • Adenomioza: gdy ta nieprawidłowość występuje, zwykle wiąże się ze zmniejszeniem zdolności kurczenia się włókien mięśniowych w ścianie macicy. To z kolei może prowadzić do krzepnięcia.
  • Duża macica: po wielu ciążach lub porodach mnogich macica może pozostać większa niż przed ciążą. Jeśli powiększy się jamę macicy, może pojawić się więcej puli krwi menstruacyjnej. Powoduje to wzrost krzepliwości krwi.
  • Polipy: polipy lub inne narośla wewnątrz macicy mogą działać jako przeszkoda w odpływie krwi podczas menstruacji. Może to zwiększyć krzepnięcie. Wzrosty te mogą również krwawić.
  • Niedrożność przepływu: wszystko, co może częściowo zablokować wypływ płynu z macicy podczas menstruacji, może przyczynić się do krzepnięcia. Najbardziej rozpowszechniona forma niedrożności wypływu wynika z naturalnych zmian po menopauzie, kiedy poziom hormonów spada. Bez stymulacji estrogenowej kanał szyjki może ulec atrofii lub skurczyć się. Może to ograniczyć przepływ krwi, więc mogą powstać skrzepy. Ten problem nie ujawnia się, chyba że istnieje jakiś powód, aby kobieta po menopauzie krwawiła. Wtedy może zauważyć, że krwawienie w ogóle nie przypomina okresu menstruacyjnego.

Czy endometrioza powoduje powstawanie skrzepów krwi podczas miesiączki?

Z badań i obserwacji wynika, że ​​około 30-40% pacjentów z endometriozą doświadcza nieprawidłowego krwawienia, które może, ale nie musi obejmować krzepnięcia. Na przykład kobieta, u której rozwinęła się endometrioza może cierpieć na zaburzenia owulacji. Może to pośrednio prowadzić do nieprawidłowego krwawienia i prawdopodobnie wpływać na tworzenie się skrzepów.

Ciężkie i obfite miesiączki – jedną z przyczyn adenomioza

Opisana pokrótce powyżej adenomioza to stan, w którym wewnętrzna wyściółka macicy (endometrium) przerywa ścianę mięśniową macicy (myometrium). Adenomioza może powodować skurcze miesiączkowe, obniżenie ciśnienia w jamie brzusznej i wzdęcia przed miesiączką i może powodować ciężkie miesiączki. Choroba może być zlokalizowana w całej macicy lub w jednym miejscu.

Chociaż adenomioza jest uważana za łagodne (nie zagrażającą życiu) schorzenie, częsty ból i obfite krwawienie z nią związane mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia kobiety.

Jakie są objawy adenomiozy?

Adenomioza najczęściej objawia się poprzez:

  • Ciężkie, długotrwałe krwawienie miesiączkowe
  • Skurcze menstruacyjne
  • Obniżenie ciśnienia w jamie brzusznej i wzdęcia
[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here