Nieregularne miesiączki – krwawienia co 2 tygodnie

0
1927

Brak regularnej miesiączki to problem wielu kobiet. Może on uprzykrzyć i dezorganizować życie. Niewiedza, kiedy rozpocznie się kolejne miesiączkowanie to m.in. brak informacji o płodnych i niepłodnych dniach. Nieregularne miesiączkowanie to również podejrzenie poważniejszych schorzeń układu płciowego i nie tylko. Dlatego też, gdy ono się przedłuża i znaczenie wykracza poza wiek dojrzewania, trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Pomoże on ustalić przyczyny nieregularnych miesiączek i je wyeliminować. Sprawdź, co może być przyczyna, że miesiączka występuje co 2 tygodnie lub cykle są nienaturalnie długie.

Jak rozpoznać, czy cykl menstruacyjny jest prawidłowy?

Prawidłowy cykl menstruacyjny u kobiety wynosi nie więcej niż 35 i nie mniej niż 22 dni. Nie mniej jednak cykl mogą się wahać od 20 do 45 dni, a czasami rozbieżności mogą być większe. O regularności miesiączki mówi się, gdy cykle trwają taką sama ilość dni. Odstępstwa świadczą o jej nieregularnym charakterze.

Nieregularne miesiączki – czy trzeba się nimi martwić?

Nieregularne cykle występują u wielu kobiet. Chociaż co do zasady powinno się je skonsultować z lekarzem, to  niektórych przypadkach nie są one powodem do zbytniego niepokoju.  Z nieregularnymi miesiączkami przede wszystkim problem mają nastolatki, u których dopiero co zaczęły występować miesięczne krwawienia. Początki miesiączkowania to zarówno nieregularne cykle, jak i mocne lub słabe krwawienia bez zachowania cyklicznego rytmu. Kiedy jednak okres dojrzewania mienie i gospodarka hormonalna ureguluje się, menstruacja powinna być w miarę stała. Nieregularne cykle u dorosłych kobiet zawsze są powodem do niepokoju, tak samo, jak zbyt długi/krótki czas krwawień czy ich obfitość. Do lekarza po poradę należy udać się, jeśli objawy taki występuje dłużej  niż 2 lata od momentu rozpoczęcia miesiączkowania.

Warto również wspomnieć, że nieregularne miesiączki to także przypadku kobiet w okresie menopauzy. Wynika to z tego, że wraz z wiekiem organizm produkuje mniejsze ilości hormonów, co sprawia, że cykle stają się nieregularne i bezowulacyjne. Długie przerwy pomiędzy nimi są zupełnie normalne i prowadzą do całkowitego zaniku miesiączki. Jeśli nastąpi już zanik miesiączki, a krwawienia pojawia się po dłuższym czasie, jest to sygnał do niepokoju i znak, że należy udać się do lekarza.

Do rozregulowania cyklu miesiączkowego dochodzi również w przypadku ciąży i późniejszego karmienia piersią. Wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety.

Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek?

Występowanie nieregularnych miesiączek może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze opóźnienia krwawienia związane jest z chorobą, czy też ciążą. Najczęściej jako przyczyny jednorazowego przesunięcia terminu miesięcznego krwawienia podaje się silny stres, chorobe np. grypę czy zażywanie leków. Gdy cykle są nieregularne przez dłuższy czas, przyczyn tego można upatrywać w niezdrowym stylu życia, stałym stresie, w jakim się żyje, przepracowaniu, braku odpowiedniej ilości snu, prowadzenia złej diety czy zbytniej aktywności fizycznej. Nieregularne krwawienia lub ich zatrzymanie może towarzyszyć takie niektórym chorobom np. zaburzeniom odżywiania takimi jak anoreksja.

Nieregularny okres a problem hormonalne

Jeśli mimo zmiany stylu życia na zdrowszy i wyeliminowaniu czynników mogących powodować nieregularność okresu, cykle i tak nie wracają do normy, to oznacza, że w organizmie może dziać się coś o wiele bardziej poważnego. Zazwyczaj nieregularne miesiączki są objawem problemów hormonalnych. Za zaburzenia cyklu menstruacyjnego odpowiada nadmiar prolaktyny w organizmie. W wyniku tego nie dochodzi do jajeczkowania, a okresie są nie tylko nieregularne, ale i skąpymi lub bardzo obfitymi krwawieniami.

Cykle niemieszczące się w normie mogą wskazywać  na:

  • nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania tarczycy np. niedoczynność czy nadczynność;
  • zespół policystyczny jajników – choroba ta ujawnia się głównie w wieku rozrodczym i charakteryzuje się przewlekłym brakiem owulacji, torbielami występującymi na jajnikach, nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, przetłuszczającą się skórą, bezdechem sennym, łysieniem androgenicznym oraz niepłodnością;
  • endomitozę – jest to choroba polegająca na przemieszczeniu się błony śluzowej poza jamę macicy; wywołuje to nieregularność miesiączki i jest spowodowana zbyt małą ilością progesteronu;
  • zapalenie przydatków;
  • cukrzycy,
  • autoimmunologicznego zapalenia wątroby;
  • nowotwory narządów rodnych.

Diagnoza przyczyny nieregularnej miesiączki jest trudna i nie można jej postawić samodzielnie, konieczna jest więc wizyta u ginekologa i wykonanie szeregu badań.

Zaburzenia cyklu miesięcznego – jak je leczyć?

To jak leczy się zaburzenia cyklu miesiączkowego, wynika z przyczyn jego występowania. W niektórych przypadkach lekarz zaleca jedynie stosowanie leków homeopatycznych lub preparatów ziołowych. Przy łagodnych kuracjach polecana jest także włączenie do diety soi, która bogata jest w estrogen pochodzenia roślinnego. Oprócz soi estrogen znajdzie się w czerwonym winie, gruszkach, płatkach owsianych oraz jabłkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here