Jak pielęgnować suchą i wrażliwą cerę atopową?

0
1502

Skóra jest największym narządem człowieka. Aby mogła prawidłowo funkcjonować, należy jednak o nią właściwie dbać. Nie zawsze pielęgnacja skóry jest jednak łatwa. Przy niektórych typach cery i skóry np. atopowej, wrażliwej czy suchej na pielęgnację należy przeznaczyć większej czasu, a dodatkowo kosmetyki wybierać bardziej wnikliwie. Wynika to z tego, z tego typu skóry mają duże problemy z utrzymaniem naturalnego nawilżenia. Problemy te wynikają z uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, który nazywany jest naturalnym czynnikiem nawilżającym. Zobacz, jak dbać o skórę atopową, suchą oraz wrażliwą.

Skóra wrażliwa, sucha i atopowa, czyli stale problemu z nawilżeniem

Osoby, które mają skórę suchą, wrażliwą oraz atopową stale borykają się z problemem jej suchości. Wynika to z tego, że naskórek został uszkodzony i ilość wody traconej jest większa od tej, którą otrzymuje organizm. Przyczyną suchości skóry może być spadek wydzielania się sebum, niedobór wody lub zbyt mała liczba czynników zatrzymujących i wiążących wodę w skórze. Problemy z suchością skóry występują u coraz większej ilości osób i nie zależą od wieku czy płci, chociaż trzeba przyznać, że najczęściej ze skórą suchą zmagają się osoby starsze po 60 roku życia.

Jakie są przyczyny suchości skóry?

Dermatolodzy przyczyny suchości skóry dzielą na dwie grupy:

  • czynniki wewnętrzne, czyli endogenne – zalicza się do nich uwarunkowania genetyczne oraz przewlekłe choroby somatyczne i dermatologiczne takie jak astma, choroby tarczycy, atopowe zapalenie skóry; wśród tego rodzaju przyczyn suchości skóry wymienia się też niewystarczającą produkcję łoju oraz naturalne starzenie się skóry;
  • czynniki zewnętrzne, czyli egzogenne – zalicza się do nich czynniki środowiskowe np. promieniowanie UV, brak prawidłowej pielęgnacji, działanie niektórych leków, nieprawidłową dietę.

Jakie są objawy skóry suchej, wrażliwej, atopowej?

Objawy suchości skóry widoczne są gołym okiem. Naskórek jest zaczerwieniony, nadmiernie się złuszcza oraz występuje zmatowienie. Na skórze mogą też wystąpić pęknięcia i podrażnienia. Sama skóra jest mało elastyczna i miękka, a za to staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Wzmożone objawy suchej skóry obserwuje się przede wszystkim w miejscach, które są odsłonięte, czyli na ramionach, dłoniach, łydkach i kostkach. Objawami towarzyszącymi tym wymienionym powyżej jest pieczenie i świąd.

Atopia skóry – czym jest?

Skóra wrażliwa i sucha bardzo często występuje u osób, które mają predyspozycje do atopii. Jej mianem określa się zwiększone ryzyko wystąpienia chorób alergicznych, a najczęstszym jej przejawem jest atopowe zapalenie skóry. Osoby cierpiące na tę dolegliwość, borykają się z bardzo wrażliwą skórą mającą tendencję do przesuszania się i podrażnień. Podrażnienia te mogą wynikać zarówno z czynników fizycznych, jak i chemicznych. W ich wyniku może także dochodzi o powierzchniowych zakażeń skóry. W takich sytuacjach skóra staje się czerwona, łuszczy się i pojawia się znaczny świąd.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Dermatolodzy uczulają, że skóra sucha wymaga regularnej i odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli będzie ona nieprawidłowa może to doprowadzić do jej znacznego ścienienia i zwiększenia podatności na uszkodzenia. Konsekwencje braku pielęgnacji skóry suchej to także zwiększenie podatności na zakażenia bakteryjne oraz grzybicze. Stąd też podstawą pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania naskórka. Oznacza to, że używane kosmetyki muszą pomóc w odbudowaniu naturalnej bariery naskórka, zmniejszyć utratę wody oraz zapobiegać powikłaniom po zakażeniach.

Kosmetyki do skóry suchej – jakie stosować?

Do pielęgnacji skóry suchej polecane są przede wszystkim emolienty, czyli kosmetyki natłuszczające będące środkami obojętnymi biologicznie. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Jest to możliwe dzięki temu, że zwiększają one uwodnienie naskórka oraz twarzą powłoki lipidowe uniemożliwiające odparowywanie wody. Kosmetyki do skóry suchej powinny  mieć zawierać w sobie związki takie jak ceramidy, fitosfingozyna, dimetikon, kwas hialuronowy, cholesterol. Substancje te nie tylko nawilżają, ale i zapobiegają podrażnieniom oraz zmieniasz nieestetyczne zaczerwieniania. Od zwykłych i standardowych preparatów kosmetycznych różni je to, że tworzą na skórze film ochronny, nie wnikają całkowicie w jej powierzchnię. Wybierając kosmetyki do skóry wrażliwej, warto również zwrócić uwagę, aby miały one jak najmniej składników czynnych, dzięki czemu będą one mniej podrażniać.

Jak często pielęgnować skórę suchą, wrażliwą i atopową?

Aby pielęgnacja skóry suchej faktycznie przynosiła pożądane efekty, koniecznie należy wykonywać ją regularnie. Smarowanie skóry emolientem dobrze jest wykonywać co najmniej 2 razy dziennie, przy skórze atopowej stosowanie kosmetyku powinno być jeszcze częstsze. Jeśli domowe sposoby na suchą skórę nie pomogą, konieczne mogą być zabiegi kosmetyczne, a nawet dermatologiczne. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny również pozostawać pod opieką lekarza. W przypadku nasilania się objawów może on zalecić stosowanie maści sterydowych lub innego rodzaju intensywniejsza terapie likwiduje suchość skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here