Nerwoból czyli neuralgia – jakie są jej przyczyny i sposoby łagodzenia?

0
2242

Nerwoból to inaczej neuralgia. Schorzenie to określa się buntem nerwów, które bólem sygnalizują, że coś jest nie tak z funkcjonowaniem organizmu. Nerwobóle pojawiają się sporadycznie i mogą występować w obrębie skóry, błony śluzowej, mięśnia unerwionego czy jednego nerwu. Zazwyczaj są one bardzo silne i mogą prowadzić do silnych lęków, a nawet zaburzeń psychicznych. Nerwobóle pojawiają się zazwyczaj po wysiłku fizycznym, silnych emocjach czy przy bodźcu dotykowym. Należy jednak pamiętać, że schorzenie może przyjmować kilka form. Poznaj przyczyny i sposoby łagodzenia nerwobóli.

Czym jest neuralgia?

Neuralgia określana jest jako zespół dolegliwości pochodzących od układu nerwowego, które są powiązane z zapaleniem, uszkodzeniem lub zaburzeniem funkcjonowania nerwów obwodowych. To ten rodzaj nerwów odpowiada za wysyłanie sygnałów czuciowych wszystkich organów i tkanek do mózgu. Objawy neuralgii to przede wszystkim nerwobóle o charakterze napadowym. Pojawiają się one nagle i bez żadnego powodu może je wywołać podmuch wiatru czy mycie zębów. Neuralgia może przybierać różne formy.

Neuralgia nerwu trójdzielnego – objawy i przyczyny

Jedną z najczęstszych odmian neuralgii jest ta nerwu twarzowego, czyli trójdzielnego. Zazwyczaj dotyka ona osób w wieku 40-60 lat. Wiąże się z silnym jednostronnym nerwobólem, który trwa od kilku sekund do kilku minut. W wyniku nerwobólu twarzy dochodzi do nagłego, skośnego wykrzywiania twarzy, które promieniuje do oczodołu, szczęk i żuchwy. Przyczyny tego zjawiska zazwyczaj nie są się ustalić. Jeśli jest ona znana, to zazwyczaj wskazuje się na neuralgię. Do uszkodzenia nerwu trójdzielnego może dojść też w wyniku wypadku, choroby metabolicznej, stanu zapalnego, nacięcia czy naruszenia nerwów w czasie zabiegu chirurgicznego lub wyrwania zęba.

Leczenia nerwobólów twarzy obejmuje Amizepin. Jeśli ten lek nie skutkuje, podaje się clonazepam lub baclofen. Korzystnie działa również leczenie fizykoterapią oraz akupunktura. W skrajnych przypadkach stosuje się blokady alkoholem etylowym lub podcięcie chirurgiczne gałązki nerwu. Skutecznie może być też naświetlanie promieniami RTG.

Nerwoból barkowy – przyczyny i objawy

Nerwoból może wystąpić również  okolicach nerwu barkowego. Jego pojawianie się nie ma jasnych przyczyn. Podejrzewa się, że neuralgia nerwu barkowego może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego lub nieprawidłowej budowy okolicznych mięśni. Przy neuralgii barkowej mówi się też o tym, że nerw boli, bo lubi – nazywa się to neuralgia samoistna. Objawami nerwobólu nerwu barkowego jest ostry ból w okolicach barku lub łopatki, który promieniuje na całą rękę. Ból może być tępy i rozlany lub ostry i korzeniowy. Nasila się przy ruchach głowy, kaszlu lub kichaniu. Leczenie neuralgii nerwu barkowej obejmuje przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych. W kuracjach stosuje się również masaże, nagrzewania, blokady, prądy diadynamiczne oraz ultradźwięki.

Neuralgia nerwu międzyżebrowego

Jako przyczynę nerwobólu międzyżebrowego wskazuje się ucisk nerwu, urazy okolic nerwu lub jego uszkodzenie. Może on też wynikać z chorób tkanki łącznej lub boreliozy. Ból zlokalizowany jest w przestrzeni międzyżebrowych, mostku. Określany jest jako rwący, palący, szarpiący. Pojawia się nagle i nasila się podczas wysiłku fizycznego, pochylania tułowia do przodu czy przy głębokim wdechy. Jako objaw neuralgii nerwu międzyżebrowego wymienia się też drętwienie i mrowienie w obrębie klatki piersiowej. Leczenie opiera się na podawania farmaceutyków przeciwbólowych. Pomocne mogą być też maści lub plastry rozgrzewające. W skrajnych przypadkach przeprowadza się operację.

Nerwobóle z tyłu głowy – przyczyny i objawy

Neuralgia nerwu potylicznego Arnolda to nerwobóle umiejscowione z tyłu głowy. Są one jednostronne, nagłe i silne. Ból przechodzi z karku w kierunku czoła i brwi. Wraz z nim często występują nudności, zaburzenia wzroku, światłowstręt, szum w uszach, wrażliwość na dotyk oraz dyskomfort podczas ruchów szyją. Aby wyeliminować dolegliwości, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwdepresyjne. Niekiedy konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Neuralgia nerwu językowo – gardłowa

Bóle odczuwalne w uchu, korzeni języka, tylnej ścianie gardła oraz poniżej kąta żuchwy nazywane są neuralgią nerwu językowo-gardłowego. Nerwoból spowodowany jest najprawdopodobniej uciskiem na korzeń nerwu. Bóle w tej okolicy mają charakter strzelający, przeszywający i przenikliwy. Wielu chorych opisuje je jako porażenie prądem. Napady nerwobóli trwają od kilku sekund do 2 minut. Ich wyeliminowanie obejmuje leczenie farmakologiczne, które jeśli nie jest skuteczne, prowadzi do metod chirurgicznych.

Objawy neuralgii są niezwykle uciążliwe i trudno je znieść. Ból neuralgiczny należy do tego najsilniejszego, jaki jest znany. Zazwyczaj występują one bez przyczyny i dlatego trudno je leczyć. Ataki u wielu osób wywołują silne leki i mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych. Kiedy nerwobóle wystąpią najlepiej od razu zgłosić się do lekarza i rozpocząć właściwą terapię, która pomoże ograniczyć niedogodności wynikające z nerwobóli.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here