Ból owulacyjny – co zrobić z bolesną owulacją?

0
2437

Ukłucie lub ucisk w dole brzucha czy niewielkie krwawienie to dolegliwości, które mogą pojawić się ok. 2 tygodnie przed spodziewaną miesiączką. Takie dolegliwości są sygnałem, że za niedługo rozpocznie się faza płodna. Wyżej opisane symptomy nazywane są bólem owulacyjnym. Nie można ich całkowicie wyeliminować, ale można zmniejszyć towarzyszący im dyskomfort lub je złagodzić. Zobacz, jakie są przyczyny bólu owulacyjnego, jak go rozpoznać oraz radzić sobie z nim domowymi sposobami.

Zazwyczaj ból owulacyjny związany jest z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku. To, dlatego towarzyszy mu ból brzucha. Dolegliwości bólowe to jednak niejedyne objawy bólu owulacyjnego.

Czym jest owulacja?

Owulacja jest procesem, w którego czasie jajniki uwalniają dojrzałą komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Do owulacji dochodzi podziemi drugim a trzecim tygodniem cyklu menstruacyjnego. Nie ma tu jednak zasady – o każdej kobiety owulacja występuje w inny momencie i przebiega w inny sposób. Wynika to z odmiennej gospodarki hormonalnej. Owulacja składa się z trzech faz: pęcherzykowej, owulacyjnej oraz lutealnej.  Owulacja objawia się nie tylko bólami jajnika, ale i zmiana charakteru śluzu szyjkowego, krwawieniem/plamieniem, nudnościami lub wymiotami, nieznacznym wzrostem temperatury ciała, tkliwością piersi, zmęczeniem, sennością, pogorszonym samopoczuciem, obrzękiem warg sromowych.

Z czego wynika ból owulacyjny?

Ból owulacyjny jest jednym z objawów owulacji, czyli jajeczkowania. Jego bezpośrednią przyczyną jest pękniecie pęcherzyka Graafa, który znajduje się w jajniku. W wyniku pęknięcia dochodzi do wylania płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnej oraz jej podrażaniem. Wszystko to powoduje ból jajnika i inne objawy przyczyniające się do dyskomfortu.

Ile trwa ból owulacyjny?

Ból podczas owulacji występuje w połowie cyklu menstruacyjnego, czyli 14. dnia cyklu (o ile cykl miesiączkowy wynosi 28 dni). Ból owulacyjny trwa zazwyczaj od kilku minut do kilkunastu godzin. Standardowo nie powinien przekraczać 6-8 godzin, a ale może się zdarzyć, że przedłużą się nawet do 3 dni. Tyle czasu potrzebuje organizm, aby wchłonąć płyn uwolniona z pęcherzyka. Bolesne jajeczkowanie nie występuje zawsze i w każdym miesiącu – zazwyczaj pojawia się w co trzecim/czwartym cyklu. Należy pamiętać, że jeśli ból przy jajeczkowaniu przedłuża się i trwa dłużej niż 3 dni, należy wybrać się do lekarza.

Jak rozpoznać ból owulacyjny?

Ból owulacyjny klasyfikowany jest jako ten o średnim natężeniu. Występuje po jednej stronie podbrzusza i może promieniować do miednicy oraz pleców. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest ból jajników. Dolegliwości tej może towarzyszyć wydzielina z pochwy podbarwiona krwią, zmęczenie, pogorszenie samopoczucie oraz nudności. Bóle owulacyjne bardzo często występują po aktywności fizycznej oraz stosunku. Aby potwierdzić, że faktycznie ma się do czynienia z bólem owulacyjnym, wystarczy wykonać obserwację śluzu szyjkowego metodą Billingsa.

Metoda Billingsa przy bólach owulacyjnych

Metoda Billingsa polega na obserwacji konsystencji śluzu. Na tej podstawie ustala się czy występuje stan płodności. Śluz płodny to ten, przy którym mogą wystąpić bóle owulacyjne. Wygląda on jak surowe jajo kurze. Prostsza metoda ustalania czy śluz jest tym płodnym, jest wykonanie testu owulacyjnego, który może kupić w aptece czy drogerii.

Ból jajników – kiedy powinien niepokoić?

Nie każdy ból w okolicy podbrzusza występujący w środku cyklu oznacza ból owulacyjny. Do lekarza należy się udać, jeśli ból przechodzi w ten tępy i zaczyna promieniować do miednicy. Może to świadczyć o endometriozie lub torbieli na jajniku. Do lekarza należy się obowiązków udać, kiedy bólowi jajników towarzyszy gorączka, ból przy oddawaniu moczu, zaczerwienienie lub pieczenie skóry w miejscu bólu, wymioty.

Bolesna owulacja – jak sobie z nią radzić?

Bolesne jajeczkowanie nie wymaga specyficznego leczenia. W przypadku, gdy jest on bardzo dotkliwy, zaleca się stosowanie środków łagodzących i niwelujących dyskomfort. Z bólem owulacyjnym można sobie radzić domowymi sposobami. Najprostszym sposobem w łagodzeniu bólu jajników jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe. Sprawdza się przede wszystkim ibuprofen oraz paracetamol. Na bolesne jajeczkowanie działają również leki rozkurczowe. Należy pamiętać, aby farmaceutyków nie stosować dłużej niż 3 dni.

Domowe sposoby na bóle owulacyjne

W złagodzeniu bólu owulacyjnego można również sięgnąć po naturalne sposoby. Odczuwając je, warto sięgać po zioła rozkurczowe. Te skuteczne to np. napar z kwiatów nagietka czy krwawnika. Napary parzy się pod przykryciem i pije kilka razy dziennie.

Na ból owulacyjny pomagają również ciepłe okłady. Mają one właściwości rozgrzewające. Do bolesnego miejsca należy przyłożyć termofor wypełniony ciepłą wodą lub poduszkę elektryczną i przytrzymać przez kilka minut. Podobne działanie mają ciepłe kąpiele. Do ciepłej wody warto dodać kilka łyżek naparu z owoców pięciornika gęsiego, który działa rozkurczowo.

W czasie owulacji wskazane jest unikanie stresu oraz odpoczywanie. Dla rozprężenia można wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz pozycje z jogi.

[Głosów:7    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here