Borowik szatański – objawy zatrucia grzybem “szatanem”

0
3163

Zatrucie borowikiem szatańskim dziś nie jest tak częste, jak jeszcze kilka lat temu. Zazwyczaj wynika z niewiedzy osób, które zbierają grzyby. Borowika szatańskiego bardzo łatwo można pomylić ze smacznym prawdziwkiem. W przeciwieństwie jednak do prawdziwka tzw. szatan zawiera substancje żywicowe, które wywołują u człowieka zatrucie pokarmowe. Zatrucie borowikiem szatańskim jest niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Przy zauważeniu u siebie objawów szatanem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Poznaj objawy zatrucia borowikiem szatańskim.

Borowikiem szatańskim potocznie określa się dwa rodzaje grzybów – szatana oraz goryczaka żółciowego. To pomieszanie nazw wynika z tego, że obydwa grzyby są do siebie niezwykle podobne. Obydwa mają żółte lub jasnobrązowe kapelusze oraz żółtawe trzony tej samej wielkości. Obydwa grzyby również się jednak od siebie miejscem oraz czasem wzrostu oraz wyglądem dojrzałych osobników.

Borowik szatański – jak się go wystrzegać?

Aby uniknąć zatrucia borowikiem szatańskim, należy jeść grzyby z pewnego źródła i takie, których jest się pewnym. Warto również posiąść wiedzę na temat poszczególnych gatunków grzybów przed wybraniem się na grzybobraniem.  Borowik szatański jest grzybem, którego możemy spotkać w lipcu i sierpniu w ciepłych lasach liściastych. Występuje głównie w buczynach, wyłącznie na wapiennych glebach. Borowik szatański jest zaliczony do grzybów trujących. W Polsce występuje rzadko, a jeśli już to głównie na podwzgórzu sudeckim i w buczynie storczykowej w Górach Kaczawskich, a także na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Borowika szatańskiego można rozpoznać po jasnoszarym kapelusz i ciemnoczerwonym trzonie.

Dla odróżnienia goryczak żółciowy owocuje od czerwca do października i występuje głównie w lasach liściastych i na kwaśnych glebach. Jego skupiska znajdują się w Nowym Sączu. Grzyb ten nie posiada właściwości trujących, jednak nie jest jadalny ze względu na swój goryczny smak.

Jak odróżnić szatana od prawdziwka?

Dojrzałe osobniki szatana bardzo łatwo pomylić z  prawdziwkiem, czyli borowikiem szlachetnym. Te mają cielisty brązowy kapelusz oraz beczułkowaty, jasnobrązowy trzon. Najprostszym sposobem odróżniania szatana od prawdziwka jest dotknięcie czubkiem języka fragmentu odłamanego kapelusza. Jeśli wyczuwa się smak żółci, oznacza to, że znalazło się szatana w postaci goryczaka żółciowego. Starsze osobniki szatana od prawdziwka odróżnia się po różowych rurkach znajdujących się na spodzie kapelusza.

Zatrucie borowikiem szatańskim – jakie objawy wywołuje?

Grzyby ze względu na zawarte w sobie toksyny trujące dzieli się na śmiertelnie trujące (np. muchomor jadowity), trujące (np. borowik szatański) i niejadalne. Zatrucie prawdziwym borowikiem szatańskim, czyli tym trującym wywołuje takie objawy jak: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia pracy układu nerwowego, poty, ślinotok, łzawienie, zwężenie źrenic, zwolnienie akcji serca, zaburzenia oddychania. Objawy zatrucia borowikiem szatańskim mogą wystąpić od kilkunastu minut do 2 godzin od zjedzenia grzyba. Spożycie grzybów trujących i brak właściwej reakcji może doprowadzić do śmierci.

Objawy zatrucia szatanem, czyli goryczakiem żółciowym

Zatrucie szatanem w wersji goryczaka żółciowego powoduje zaburzenia żołądkowo – jelitowe oraz wodno-elektrolitowej. Wynikają one z zawartych w grzybie substancji żywicowych o działaniu miejscowo drażniącym błonę śluzową żołądka i jelit. Objawy zatrucia szatanem występują do 2 godzin po spożyciu grzybów niejadalnych i oprócz bólu brzucha należy się spodziewać nudności, gwałtownych wymiotów, obfitej i wodnistej biegunki, silnego pragnienia, kurczowego bólu łydek. Osoba, która zjadał borowika szatańskiego, zawsze wymaga leczenia szpitalnego.

Zatrucie szatanem – co robić?

Mając podejrzenie, że zatruło się borowikiem szatańskim, należy jak najszybciej udać się po pomoc lekarską. Najlepiej jechać na pogotowie, gdzie zostanie przeprowadzone płukanie żołądka oraz wymiociny zostaną przekazane do badania mikrologicznego. Są to działania profilaktyczne, które stosowane są u wszystkich osób, które zatruły się grzybami. Dodatkowo każda osoba, u której objawy chorobowe występują w więcej niż 4 godziny od spożycia grzybów, musi być hospitalizowana.

Należy pamiętać, że przy zatruciu borowikiem szatańskim nie można stosować żadnych domowych kuracji odtruwających. Niewskazane jest podawanie choremu wody, ponieważ to może przyczynić się do rozprzestrzeniania się toksyn w organizmie. Wyjątek stanowi osoloną woda, która wywołuje wymioty. Warto pamiętać, że zatrucie grzybami nie mija samo. Zwlekanie z wizytą u lekarza zmniejsza szanse na wyzdrowienie i może skutkować poważnym uszkodzeniem wątroby. Im szybsza jest reakcja na zatrucie szatanem, tym szanse na pomyślne zakończenie są większe.

Wybierając się na pogotowie, warto zabrać ze sobą pozostałości zjedzonych grzybów lub resztki dania, które się z nich przygotowało. Dzięki temu na pogotowiu szybciej ustalą, z jaką toksyną ma się do czynienia i co za tym idzie, szybciej będzie można szybciej rozpocząć właściwe leczenie.

[Głosów:8    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here