Nadwrażliwość zębów – Co jest przyczyną?

0
1136

Nadwrażliwość zębów jest niezwykle dokuczliwym schorzeniem, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoby z nadwrażliwymi zębami odczuwają ból podczas picia gorących napojów czy jedzenia zimnych potraw. Posiłek, a nawet mycie zębów nieodpowiednią pastą jest prawdziwą udręką i wiąże się z niemałym bólem. Na szczęście objawy nadwrażliwości zębów da się zminimalizować. Najpierw jednak należy poznać przyczynę tego schorzenia. Nadwrażliwość zębów może wynikać z bardzo różnych czynników od nieprawidłowej higieny aż po uszkodzenia i wady zgryzu. Sprawdź, jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów.

Z nadwrażliwością zębów spotykamy się coraz częściej. Bardzo często do powstawania dolegliwości bólowych przyczyniamy się sami, osłabiając izolację zębów. Za nadwrażliwość zębów odpowiada bezpośrednio uszkodzone szkliwo, które tworzy warstwę chroniąca zębinę przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku, gdy szkliwo jest uszkodzone, zęby nie mają właściwej ochrony i reagują nadmiernie na czynniki zewnętrzne.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Jako główną przyczynę nadwrażliwości zębów podaje się złe nawyki higieniczne oraz wady zgryzu. Te dwa czynniki powodują przeciążenie zębów, uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny. Ta ze względu na to, że nie jest odpowiednio chroniona i nadmiernie reaguje na gorące i zimne.

Za nadwrażliwość zębów może również odpowiadać nasza dieta. Pod wpływem jedzenia pewnych produktów szkliwo ulega stopniowej demineralizacji oraz zmianę odczynu śliny na kwaśny – może to wywoływać nadwrażliwość zębów. Za produkty powodujące takie suki uważa się owoce cytrusowe, gazowane napoje, kwaśne soki i sosy.

Nadwrażliwość zębów to również powikłanie po niektórych chorobach przewodu pokarmowego, szczególnie tych powodujących zarzucanie treści żołądka przełyku oraz wymioty. Nadwrażliwość może więc pojawić się przy bulimii. Inna przyczyna nadwrażliwość to bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu.

Do uszkodzeń szkliwa, a co za tym idzie, nadwrażliwości zębów może również dojść w wyniku złych nawyków np. obgryzania paznokci, gryzienia ołówka czy nieprawidłowej higieny jamy ustnej, która polega na zbyt gorliwym szorowaniu zębów twarda skuteczną i mocno ścierną pastą. Szczególnie bezpieczne dla szkliwa są pasty wybielające, które powodują podrażnienia.

Objawy nadwrażliwości zębów

Podstawowym objawem nadwrażliwości zębów jest odczuwanie bólu podczas spożywania zimnych lub gorących napojów i posiłków. Ból może również pojawić się przy myciu zębów.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Leczenie nadwrażliwości zębów przede wszystkim obywa się domowymi sposobami. Zęby należy odpowiednio pielęgnować i nadmiernie ich nie obciążać. Jednak w przypadku, kiedy domowe sposoby na nadwrażliwość nie działają, konieczne jest podjęcie bardziej inwazyjnych środków. Stosuje się je głównie przy dużej nadwrażliwości lub kiedy szkliwo jest nadmiernie zniszczone, np. występuje obniżenie dziąseł wraz z odsłonięciem całej szyjki.

Nadwrażliwość zębów leczona jest przez stomatologa. Standardowe postępowanie obejmuje pokrycie zębów preparatem z fluorem, który tworzy na nich powłokę ochronna i przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych. Alternatywą jest zastosowanie preparatów działających jak szkliwo w płynie. Są to substancje dostarczające wysoko stężonego wapnia i fosforanów, dzięki czemu wspomagają remineralizację szkliwa i neutralizują kwasy produkowane przez baterie. W przypadku zaawansowanej nadwrażliwości zębów połączonej z dużymi ubytkami w szkliwie stosuje się wypełnienia kompozytowe w bolesnych miejscach, co izoluje wrażliwe zakończenia nerwowe, które powodują ból.

Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów

  • Wyeliminowanie nadwrażliwości zębów to przede wszystkim stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Jako domowe sposoby na nadwrażliwość zębów wymienia się:
  • Stosowanie specjalnej pasty do zębów wrażliwych lub past charakteryzujących się niskim poziomem ścieralności, który nie przekracza 30 RDA; pasta na nadwrażliwość zębów powinna zawierać związku fluoru takie jak aminofluorek, fluorek cynawy co pomoże w zamykaniu kanalików zębiny; dobrze jest też sięgać po preparaty zawierające postać, które zmniejszają wrażliwość zakończeń nerwowych na bodźce bólowe;
  • Szczotkowanie zębów szczoteczką o miękkich włóknach; przy myciu zębów należy wykonywać delikatne ruchy wymiatające, czyli od dziąseł do korony zęba; ruchu przeciwne w kierunku poziom, kaleczą dziąsła i odsłaniają szyjki zębowe, jednocześnie nasilają nadwrażliwość;
  • Unikanie mycia zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców cytrusowych lub wypiciu kwaśnego soku – żeby pozbawione są wtedy warstwy ochronnej i ich szczotkowanie może doprowadzić do nadmiernego ścierania szkliwa; z myciem zębów po kwaśnych posiłkach/napojach należy odczekać minimum godzinę, a przed szczotkowaniem dodatkowo wypłukać usta wodą;
  • Używanie nici dentystycznych, aby dokładnie oczyścić zakamarki między zębami; po tym zabiegu dodatkowo jamę ustną należy płukać płynem do płukania ust o działających zmniejszających nadwrażliwość; efekty zabiegów widoczne są, jeśli stosuje się je 2-3 razy w tygodniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here