Bezpieczne opalanie – jak się do niego przygotować?

0
1292

Dzisiejszy kanon piękna to skóra muśnięta słońcem. Opalona skóra postrzegana jest nie tylko jako a atrakcyjna, ale i zdrowa. Nic więc dziwnego, że złocisty odcień staramy się jej nadać na różne sposoby – stosujemy samoopalacze, opalamy się w solarium czy też długie godziny spędzamy zażywając kąpieli słonecznych na plażach. Jednak do opalania należy podejść z głową, w innym wypadku, zamiast pięknej skóry będziemy musiały radzić sobie z oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami, złuszczającym się naskórkiem, a nawet z poważnymi chorobami skóry. Dlatego też do opalania trzeba się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?

Jasno brązowa opalenizna to marzenie niejednej z nas. Aby ją otrzymać, jesteśmy w stanie wiele poświęcić. Trzeba jednak pamiętać, że opalanie to szkodliwy proces dla nasze skóry. Kiedy nie zachowujemy w nim umiaru lub też nieodpowiednio się do niego przygotowaliśmy, musimy liczyć się z konsekwencjami.

Jak słońce działa na skórę?

Współcześnie opalona skóra to kanon piękna, trzeba jednak pamiętać, że promieniowanie UV na ludzką skórę wcale nie działa pozytywnie. Przede wszystkim przyspieszają jej starzenie się, wysuszają, wywołują przebarwienia. Oprócz tego słoneczne promienie sprawiają, że wydziela się większa niż zazwyczaj ilość wolnych rodników, czyli cząstek tlenu atakujących składniki tkanek i powodujących szkody w organizmie. W wyniku tego może dojść do wytępienia poważnych schorzeń z rakiem skóry włącznie.

Należy pamiętać, że promienie UVA docierają aż do skóry właściwej. Pozwalają w niej niekorzystne zmiany w fibroblastach, czyli komorach odpowiedzialnych za wytwarzania kolagenu i elastyny. Włókna te odpowiadają za jedność, napiętość i elastyczność skóry, a także produkują naturalne enzymy regulujące regenerację skóry. Pod wpływem nadmiernego opalania się enzymy te ulegają nadmiernemu uaktywnieniu, co powoduje niszczenie włókien kolagenowych, utratę elastyczności skóry i pojawienie się głębokich zmarszczek. Te negatywne skutki opalania można jednak zniwelować. Jak? Odpowiednio przygotowując się do kąpieli słonecznych.

Jak przygotować skórę do opalania?

Przygotowanie skóry do opalania najlepiej zacząć już kilka miesięcy przed planowanymi kąpielami słonecznymi. Rekomendowany czas na przygotowania to 2 miesiące. Najlepiej rozpocząć je od wdrożenia odpowiedniej diety. Powinna być ona bogata w przeciwutleniacze, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników (te uaktywniają się i wydzielają w większej ilości pod wpływem promieniowania UV). Stąd też w diecie na bezpieczne opalanie nie może zabraknąć beta-karotenu, czyli najsilniejszego przeciwutleniacza. Niewykorzystany odkłada się on stopniowo w tkance tłuszczowej i naskórku. Źródłem beta-karotenu są przede wszystkim pomarańcze i czerwone owoce oraz warzywa np. marchew, pomidory, dynia, czerwona papryka, morele, brzoskwinie, pomarańcze.

Zabiegi kosmetyczne przygotowujące skórę do opalania

Jeśli chcemy, aby złocisty odcień skóry nabyty w trakcie kąpieli słonecznych pozostał z nami na dłużej, to należy skórę poddać zabiegom kosmetycznym ułatwiającym opalanie oraz podtrzymującym opaleniznę. Zabiegi te można wykonać samodzielnie w domu lub też skorzystać z profesjonalnej pomocy w gabinetach kosmetycznych.

Jako przygotowanie do bezpiecznego opalania wskazuje się regularne wykonywanie peelingów całego ciała. Pomogą one usunąć zrogowaciały naskórek, dzięki czemu opalenizna będzie równomierna. Peelingi do ciała można wykonać samodzielnie. Najlepiej popularne są te cukrowe oraz z kawy, które dodatkowo działają antycellulitowo.

Kolejne zabiegi przygotowujące do bezpiecznego opalania to te nawilżające skórę. Są one niezwykle ważne, jeśli chcemy wystawiać ciało na silne działanie promieni słonecznych. Zabiegi nawilżające pomogą ochronić skórę przed zgubnymi promieniami słonecznymi oraz sprawia, że nie będą one jej nadmiernie wysuszać. W ramach przygotowania do opalania warto więc sięgnąć po kremy i balsamy nawilżające, a także maseczki o takim działaniu rekomendowane są także kosmetyki natłuszczające. Jeśli z zabiegów nawilżających chce się skorzystać w gabinecie kosmetycznym, tp warto wybierać przede wszystkim te oparte na kwasie hialuronowym. Skutecznym przygotowaniem do opalania będzie m.in. mezoterapia bezigłowa.

Bezpieczne opalanie = kremy z filtrem

Chcąc przygotować się do bezpiecznego opalania, nie można zapomnieć o odwiedzinach w drogerii. Podstawowymi produktami, które muszą znaleźć się w naszym koszyku, są kremy ochronne z filtrem do ciała i do twarzy (dwa osobne), mgiełki chroniącej włosy oraz balsamy z filtrami UV do ust. Kosmetyki te pozwolą na bezpieczne opalanie i przebywanie na słońcu nie tylko na plaży. Wybierając kosmetyki do opalania, należy sprawdzić, jaki posiadają filtr SPF, a także czy chronią przed promieniowaniem UVB i UVA. Wysokość filtrów najlepiej jest dobrać do swojej karnacji, jednak zasada jest prosta: im wyższy filtr, tym lepiej. Nie należy bać się, że wysoki filtr SPF hamuje proces opalania, ten będzie po prostu przebiegał wolniej i bezpieczniej dla naszego ciała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here