Mostek, proteza czy implant – co robić po usunięciu zęba?

0
4236

Usunięcie zęba zawsze jest ostatecznym krokiem w leczeniu. Niekiedy jednak nie ma wyjścia, ząb jest tak zniszczony, że nie pomoże żadne leczenie. W tym wypadku jego wyrwanie, to jedyne rozsądne rozwiązanie, pomoże uchronić pozostałe zęby oraz wyeliminuje dolegliwości bólowe. Jednak usunięcie zęba wiąże się też pozostaniem po nim nieestetycznej przerwy w uzębieniu. Jeśli jest ona niewidoczna, stanowi mniejszy problem gorzej, gdy trzeba było wyrwać ząb znajdujący się na przodzie. Wtedy konieczne jest wypełnienie luki. Na szczęście współczesna stomatologia w tym zakresie daje duży wybór. W miejsce wyrwanego zęba można zastosować implant, ruchomą protezę lub mostek. O tym, co będzie najlepsze dla twojego uzębienia najlepiej porozmawiać z dentystą, a także sprawdzić, na jakie rozważanie finansowo możesz sobie pozwolić.

Ekstrakcja zęba – czy warto wypełniać lukę po nim?

Większość osób uważa, że brak zęba to jedynie problem natury estetycznej. Jeżeli luka znajduje się na tzw. przodzie, to wpływa na ładny i promienny uśmiech. W takich przypadkach wolne miejsce chce się zazwyczaj wypełnić jak najszybciej. W przypadku, gdy wyrwany ząb znajdował się z tyłu, zazwyczaj problem odkłada się na później. Należy jednak pamiętać, że luka po wyrwaniu zęba to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Puste miejsce po wyrwanym zębie wpływa niekorzystnie na zgryz. Pozostałe zęby zaczynają się przesuwać do wolnej przestrzeni, co wywołuje ich przechylenie i przekrzywienie. W efekcie niewłaściwe ustawienie zębów sprzyja pojawianiu się różnych chorób zębów np. zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowym czy próchnicy. Brak wypełnienia może również utrudniać rozgryzanie i przeżuwanie pokarmów.

Czym jest i kiedy warto wybrać implant zęba?

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie luki po usunięciu zęba jest implant. Ta metoda wypełnienia luki po ekstrakcji zęba polega na stworzeniu sztucznego korzenia będącego podporą dla nowego zęba. Dziś zazwyczaj stosuje się korzenie tytanowe, które zagłębia się w kość szczękową. Odbudowa zęba powinna zostać wykonana jak najszybciej. Zwlekanie z nią może sprawić, że kość zaniknie, co znacznie utrudni trapie. Zaniknięcie koci oznacza, że konieczna jest jej rekonstrukcja.

Decydując się na implant zęba, należy pamiętać, że nie każdy może je wykonać. Ważną informacją jest również fakt, że implant zęba, choć wygodny i estetyczny jest dość kosztowną metodą odbudowy zęba. Koszt jego wykonania w zależności od gabinetu stomatologicznego wynosi kilka tysięcy za wszczep oraz koronę. Cena jest jednak warta efekt. Po leczeniu właściwie się nie czuje różnicy, a implant wygląda jak naturalny ząb. Co ważne zapobiega on również zanikowi kości, przez co jest niezwykle trwały i może służyć przez kilka dekad.

Czym jest mostek?

Lukę po usunięciu zęba może również wypełnić, stosując mostek, czyli tzw. protezę stałą. Może ona wypełnić lukę po jednym, a nawet kilku zębów. Mostek tworzy się z połączonych koron, które przytwierdzone są do pozostałych zębów lub implantów. W zależności do stanu uzębienia można wykonać mostek porcelanowy lub adhezyjny z włókien szklanych. Ten ostatni polecany jest pacjentom z pojedynczymi brakami w uzębieniu. Most adhezyjny nie wymaga szlifowania zębów.

Wybierając tą metodę wypełnienia pustki po ekstrakcji zęba, też pamięć o jej wadach. Motek nigdy nie wygląda tak naturalnie, jak zęby i jest o wiele mniej trwalszy niż implanty. Jego zaletą jest jednak cena. W zależności od gabinetu stomatologicznego za mostek trzeba zapłacić od kilkuset do tysiąca złotych.

Proteza ruchoma czym jest?

W zamian za wyrwanego zęba można również zastosować protezę ruchomą. Pozwala ona na jej wyjmowanie i wkładanie w dowolnym momencie. Na protezę ruchomą, czyli tzw. sztuczną szczękę zazwyczaj decydują się pacjenci, którzy są bezzębny lub stracili więcej niż kilka zębów. Protezy ruchome w stomatologii dostępne są w kilku wariantach, wyróżnia się m.in.:

  • protezy elastyczne;
  • protezy szkieletowe będące konstrukcją metalową;
  • protezy osiadające będące konstrukcjami akrylowymi, które można wykonać całkowicie lub częściowo; służą one do wypełnienia uzębienia; przy ich wykonaniu zastosowanie mają różnego rodzaju tworzywa sztuczne; protezy osiadające przenoszą nacisk bezpośrednio na dziąsło, co negatywnie odbija się na siłę żucia; jest ona słabsza o ok. 25% od tej, która posiadają zęby naturalne; z upływem czasu protezy osiadające należy wymienić; wymiana powinna następować co 5 lat i jest refundowana w ramach NFZ, ich naprawy finansowane są co 2 lata.

Protezy ruchome wymagają od pacjenta dbania o nie. Konieczne jest ich systematyczne czyszczenie oraz mycie. Protezy należy również dokładnie dopasować do dziąseł, tak aby nie utrudniały korzystania z nich i nie powodowały bólu czy uczucia dyskomfortu. Po kilku latach używania protez ruchomych trzeba je również wymienić na nowe. Należy także pamiętać, że ta metoda nie zapobiega zanikowi kości.

Wyrwanie zęba to dopiero początek problemów związanych z leczeniem uzębienia. Chociaż pierwszy ból minął, to w kolejnym kroku należy zadbać o to, aby nie wstąpiły nowe zmiany. W tym mogą pomoc metody wypełnienia luki po ekstrakcji zęba. Na tę odpowiednią  zarówno pod względem zdrowotnym, jak i finansowym najlepiej zdecydować się jak najszybciej.

[Głosów:19    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here