Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt – objawy i przyczyny

0
1939

Każda mama wie, że dzieci rozwijają się w swoim tempie – jedno trochę wcześniej zaczyna dźwigać główkę i siadać, inne potrzebuje na to kilku dodatkowych tygodni. Jednak zbyt późne podejmowanie aktywności fizycznej przez niemowlaka zawsze jest powodem do niepokoju. Jeśli takie objawy obserwuje się u swojego malucha, warto skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu. Brak chęci do siadania, podnoszenia główki czy obracania się z brzuszka na plecy może oznaczać zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt. Słysząc jednak taką diagnozę, nie ma co wpadać w panikę. Wcześnie rozpoznane i leczone nie stanowi zagrożenia. O tym, jak będzie wyglądało leczenie, decyduje lekarz neurolog, który skonsultuj schorzenie. Zobacz, co musisz wiedzieć o zaburzeniach napięcia mięśniowego u niemowląt.

Czym są zaburzenia mięśniowe u niemowląt?

Wielu rodziców słysząc diagnozę zaburzenie mięśniowe u niemowląt, wpada w panikę i wyobraża sobie najgorsze rzeczy. Tymczasem schorzenie to wcale nie oznacza, że coś niedobrego dzieje się z mięśniami. Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt wynikają z nieprawidłowości w komunikacji pomiędzy układem nerwowym a układem mięśniowym. Najprościej mówiąc, na drodze impulsu nerwowego, który wysyłany jest przez mózg do mięśni, następuje jakaś przeszkoda. Objawia się to tym, że mięśnie reagują nadmierną lub niedostateczną odpowiedzi na ten impuls.

Skąd się biorą zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt?

Napięcie mięśniowe, a co za tym idzie jego zaburzenia, u każdego dziecka są inne. Uzależnione są one od uwarunkowań genetycznych, indywidualnych cech układu nerwowego, przebiegu ciąży oraz metod pielęgnacji niemowlaka. Pierwsze zaburzenia w napięciu mięśniowym niemowlaka, czyli inaczej hipertonię może wykryć już w czasie pierwszego badania.

Jakie są objawy zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt?

Oznakami, że z napięciem mięśniowym dziecka jest coś nie tak, są: zbyt mocno zaciskane piąstki, zbyt wiotkie lub napięte mięśnie lub trudności z dźwiganiem główki. Zazwyczaj takie symptomy zauważa się samodzielnie lub też wskazuje na nie lekarz czy badaniu. W czasie badań kontrolnych lekarz pierwszego kontaktu uważnie obserwuje kontrolne odruchy, sposób poruszania się i układ ciała dziecka na tej podstawie może ostrzec niepokojące sygnały w jego rozwoju ruchowym. Jeśli w czasie wizyty zwróci na to uwagę, nie należy bagatelizować problemu i go umniejszać. Nawet jeśli samemu nie zauważa się niczego niepokojącego, dobrze jest diagnozę pediatry skonsultować z dziecięcym neurologiem. Obowiązuje tu zasada, że lepiej dmuchać na zimne. Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt nie są groźne, jeśli rozpocznie się szybkie leczenie. W innym przypadku mogą pojawić się dalsze negatywne konsekwencje.

Jak diagnozuje się zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt?

Diagnozę dotyczącą zaburzeń w układzie ruchu niemowlaka może dokonać tylko lekarz neurolog. On też ordynuje odpowiednią kurację. Należy pamiętać, że pediatra widzi dziecko tylko przez chwile i nie może jednoznacznie ocenić, czy faktycznie zaburzenia występują. Na mało skoordynowane ruchy dziecka w czasie wizyty u pediatry może mieć wpływ wiele czynników np. stres, zbyt wysoka temperatura, niewygodne ubranko itd. Aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia co do zaburzenia mięśniowego u niemowląt trzeba więc wybrać się na wizytę do lekarza specjalisty. Zbada on malca, oceni jego rozwój, odruchy i sprawdzi napięcie mięśniowe. W czasie badania może on również wykonać USG przezciemiączkowe, jest to badanie bezpiecznie i bezbolesne, które nie wymaga przygotowania. Jego celem jest pokazanie, jak działa mózg dziecka i czy to on nie zaburza pracy mięśni.

Jak leczy się zaburzenia napięcie mięśniowego u niemowląt?

W przypadku stwierdzenia u dziecka zaburzeń napięcia mięśniowego lekarz najczęściej kieruje je na rehabilitacje. Wcześnie rozpoczęta i prowadzona systematycznie pozwala szybko wyeliminować nieprawidłowe odruchy lub ich brak. Wynika to z tego, że mózg malucha nie ma na stale zakodowane niewłaściwych wzorców napięcia mięśni oraz układania się ciała, jest on plastyczny i szybko może nauczyć się prawidłowej pracy. Rehabilitacja przy zaburzeniach napięcia mięśniowego u niemowląt pozwala przestawić niewłaściwą pracę układu  nerwowego i wskazuje, jak powinien on pracować. Ćwiczenia odbywają się pod okiem rehabilitanta, jednak dla wzmacniania efektów, należy je również robić z dzieckiem samodzielnie w domu. Warto również pamiętać, że walka z zaburzeniami opiera się na ścisłym przestrzeganiu reguł ustalonych przez rehabilitanta. Rodzice powinni stosować się do prawidłowego noszenia dziecka, karmienia go w odpowiedniej pozycji, bawienia się i wykonywania zalecanych ćwiczeń. Wszystko to pomoże na szybkie wyeliminowanie nieprawidłowości. Ważne jest również wsparcie psychiczne dziecka przez rodziców oraz duża doza cierpliwości.

Ćwiczenia na zabrudzenia napięcia mięśniowego u niemowląt prowadzone są według dwóch metod:

  • NDT, czyli metody Bobathów
  • metodą Vojty.

Metody te można łączyć i wybierać poszczególne elementy dopasowując je do charakteru i nasilania nieprawidłowości u dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here