Jakie mogą być możliwe przyczyny zawrotów głowy?

0
1601

Zawroty głowy to jedna z częstych dolegliwości. Jak pokazują statystki, są one powodem ok. 5% wizyt u lekarzy różnych specjalności. Dolegliwość ta dotyczy zarówno ludzi młodych, jak i w podeszłym wieku, jednak najczęściej występuje powyżej 65 roku życia. Przyczyny zawrotów głowy mogą być różne od zbyt szybkiej zmiany pozycji, przez zbyt dużą ilość alkoholu, aż po objawy poważnych chorób, których nie wolno lekceważyć. Dlatego też, jeśli z zawrotami głowy spotkamy się często, warto umówić się na wizytę u lekarza i sprawdzić ich genezę. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniej terapii i wyeliminowanie dolegliwości, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Czym są zawroty głowy?

Zawroty głowy to dolegliwość, która objawia się złudzenie kołowego ruchu otoczenia lub własnego ciała. Ruchowi temu bardzo często towarzyszą objawy takie jak nudności lub wymioty.

Jakie są przyczyny zawrotów głowy?

Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny. U wielu osoba są one odpowiedzią na czynniki zewnętrzne np. zbyt dużą ilość wypitego alkoholu lub gwałtowną zmianę pozycji ciała. Te przyczyny zawrotów głowy występują zazwyczaj u ludzi młodych. U osób starszych dolegliwość ta może mieć genezę w poważnych chorobach, dlatego też seniorzy nie powinni lekceważyć zawrotów głowy i od razu po ich wystąpieniu udać się do lekarza. Jest to szczególnie ważne, jeśli przy zawrotach głowy pojawiają się też inne niepokojące objawy.

Wśród podstawowych przyczyn zawrotów głowy o podłożu chorobowym wymienia się:

  • przyczyny neurologiczne – w ich przypadku zawroty głowy związane są z uszkodzeniem narządu przedsionkowego w uchu wewnętrznym, włókien przewodzących nerwu VIII, jądra przedsionkowego w pniu mózgu lub też innych struktur znajdujących się w układzie nerwowym, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagę; zawroty głowy występują tylko w przypadku jednostronnego uszkodzenia, w przypadku dwustronnego zawroty nie wstępują; do przyczyn neurologicznych zawrotów głowy zalicza się też podłoże obwodowe i ośrodkowe; podłoża te są ściśle powiązane z przyczynami laryngologicznymi i zalicza się do nich np. urazy ucha wewnętrznego, zapalenie błędnika i nerwu przedsionkowo-ślimakowego zapalenie części przedsionkowej nerwu VIII, nowotwory ucha wewnętrznego, niedokrwienie błędnika, chorobę Meniere, otosklerozę błędnikową, a nawet chorobę lokomocyjną. W przypadku przyczyn ośrodkowych mówimy o udarze pnia mózgu i móżdżku, guzie pnia mózgu i nerwiaku nerwu VIII, stwardnieniu rozsianym, migrenie, napadach padaczkowych, niewydolności krążenia kręgowo-podstawnego, zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych i mózgu;
  • przyczyny sercowo-naczyniowe – zawroty głowy są objawem m.in. omdlenia odruchowego, omdlenia serca związanego z arytmią, wadami zastawkowymi serca, kardiomiopatią i przeciekami w sercu, hipowolemią związaną z utratą krwi, odwodnieniem lub niedokrwistością, anatomicznymi zaburzeniami regulacji ciśnienia tętniczego; cukrzycą, niewydolnością nerek niedoczynnością tarczycy, menopauzą;
  • przyczyny laryngologiczne.

Czym jest stan przedomdleniowy?

Przy zawrotach głowy warto również wspomnieć o stanie przedomdleniowy. Jego objawami są nie tylko zawroty głowy, ale i uczucie zasłabnięcia, ciemnienie przed oczami, osłabienie nóg, dzwonienie w uszach zawężenie pola widzenia, bladość, nudności oraz poty. Stan przedomdleniowy wiąże się ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, który występuje nagle. Spadek ten jest krótkotrwały i po wyrównaniu ciśnienia wszystko wraca do normy. Stan przedomdleniowy trwa zazwyczaj kilka sekund, jednak u osób starszych może się wydłużać i utrzymać kilka minut. Co więcej, może mieć on też przyczynę w chorobach niedokrwienia serca czy miażdżycy.

Zawroty głowy – kiedy udać się do lekarza?

Jeden zawrót głowy nie oznacza, że od razu trzeba się ustawiać w kolejce do neurologa. Na wizytę u lekarza należy jednak zdecydować się, kiedy zawroty głowy są nawracające i mają silny charakter, a dodatkowo wiążą się z bólem głowy. Niepokojącym sygnałem jest również utrata przytomności, odczuwanie osłabienia mięśni nóg lub drętwienie i mrowienie kończyn, trudności w chodzeniu, mówieniu i widzeniu. Na wizytę należy też udać się, jeśli zawrotom głowy towarzyszy ból w klatce piersiowej, sztywność karku lub wysoka gorączka. Dolegliwość ta powinna  być również przebadana u osób, które wiedzą, że cierpią na inne schorzenia, np. ma zaburzenia rytmu serca lub przebyły uraz głowy.

Diagnostyka zawrotów głowy

Przy ustalaniu przyczyny zawrotów głowy lekarz w pierwszej kolejności wykonuje wywiad, w który ustala częstotliwość ich występowania i objawy towarzyszące. Jeśli wywiad nie wskazuje jednoznacznie przyczyn, pacjent kierowany jest na dalsze badania. Do zdiagnozowania zawrotów głowy wykorzystuje się m.in. próby błędnikowe (pozwalają na ocenę narządu równowagi), badania audiometryczne (są to badania słuchu) ENG i VNG (badania potencjałów elektrycznych w czasie oczopląsu), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, radiologia kości skroniowych i kręgosłupa szyjnego oraz EKG.

Jak leczy się zawroty głowy?

Leczenie zawrotów głowy odbywa się przede wszystkim przyczynowo. Celem leczenia objawowego jest zmniejszenie lub usunięcie zawrotów głowy, uczucia lęku oraz objawów ze strony innych narządów. Leki, jakie się stosuje to te o działaniu przeciwhistaminowym, neuroleptyki, leki o właściwościach naczyniowych oraz neuro stymulacyjnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here