Ból jelit – co może oznaczać?

0
2044

Ból jelit występuje zarówno u osób młodych, jak i starszych i stanowi jedną z głównych przyczyn wizyt u lekarzy. Objawia się on bólem brzucha, które może mieć różne natężenie. W zależności od tego, jak silne są dolegliwości bólowe, w jakim fragmencie jamy brzusznej występują oraz kiedy zależy, jaka jest przyczyna bólu jelit. Najczęściej z bólem jelit mamy do czynienia, gdy odczuwamy ból w dolnej części jamy brzusznej. Jego leczenie zawsze jest przyczynowe i w pierwszej kolejności obejmuje ustalenie genezy bólu jelit. Zobacz, co musisz wiedzieć o dolegliwościach bólowych jelit.

Ból jelit – rozpoznanie

Ból jelit może sygnalizować wiele chorób od prostego zatrucia do poważnych schorzeń, których lekceważenie będzie groźne dla życia i zdrowia. Dlatego też, jeśli się on przedłuża, a oprócz niego występują inne niepokojące objawy, należy udać się na wizytę lekarską. Ustalenie przyczyny oraz wczesne podjęte leczenie przynosi lepsze i szybsze efekty. Lekarz, aby zdiagnozować ból jelit, wykonuje badanie przedmiotowe oraz przeprowadza wywiad z pacjentem. Ból jelit leczony jest przyczynowo, dlatego nie ma jednej recepty na jego pozbycie się. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść zarówno terapie ziołowe, jak i leki rozkurczowe czy silniejsze preparaty farmaceutyczne.

Najczęstsze przyczyny bólu jelit

Do najczęstszych przyczyn bólu jelit zalicza się zatrucia pokarmowe oraz grypę jelitową. Choroby te wywołują wirusy, a objawy są podobne do tych, które towarzyszą grupie żołądkowej. Tak więc pacjent musi zmagać się z wodnistą biegunką, wysoką temperaturę oraz bólami burzach. Objawy występują od 2 do 9 dni. Za ich występowanie opowiadają agresywne rotawirusy, które wnikają w błonę śluzową jelit i niszczą ją. Aby unieszkodliwić rotawirusy, konieczne jest zażywanie leków przeciwbiegunkowych oraz nawadnianie organizmu. W czasie zatrucia pokarmowego lub grypy jelitowej najlepiej jest pić ziołowe napary wykonane z liści szałwii, kwiatu nagietka, czy rumianku. Oprócz tego warto zadbać o podawanie elektrolitów lub suplementów diety zawierających niezbędne dla organizmu pierwiastki. Należy pamiętać, że rotawirusy wywołując grypę jelitową oprócz tego, że powodują ból jelit, czynią w nich również prawdziwe spustoszenia niszcząc ich ekostyetem, dlatego ważne jest odbudowania ich flory bakteryjnej i podniesienie odporności immunologicznej. Preparaty na ból jelit w przypadku grypy oraz zatrucia pokarmowego można zakupić w aptece bez recepty.

Ból jelit – przyczyny chorobowe

Ból jelit może być objawem nie tylko powszechnych i łatwych w leczeniu schorzeń. Bardzo często występuje również przy poważnych chorobach, których leczenie wymaga czasu oraz stałych wizyt u lekarzy specjalistów. Ból jelit może być objawem takich schorzeń jak:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego –  jest to choroba autoimmunologiczna, a przyczyny jej występowania są mało znane; lekarze wskazują, że w grupie ryzyka znajdują się osoby o uwarunkowanych genetycznych do WZJG, prowadzące niezdrową dietę oraz ciepiące na częste infekcje jelit; objawami schorzenia oprócz bólu jelit jest stałe parcie na stolec; a on sam często jest zbawiony ropą i krwią; ponadto pojawiają się również wzdęcie brzucha, bóle skurczowe, biegunki, brak apetytu oraz stany podgorączkowe; leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego opiera się głównie na odpowiedniej diecie, z której eliminuje się potrawy smażone oraz mocno przyprawione, niewskazane jest również spożywanie alkoholu;
  • zapalenie jelita drażliwe – inną nazwą tej choroby to nerwica jelit; jest to powszechna dolegliwość; do jej objawów należą: ból jelit, zaparcia naprzemienne z biegunkami, silne uczucie ucisku w okolicach podbrzusza, kujący i piekący ból jamy brzusznej, wzdęcia, gazy, nudności, smugi śluzu w stolcu; zespół jelita drażliwego może występować w wielu przyczyn, do najczęstszych czynników zalicza się przebyte biegunki infekcyjne, nadwrażliwość, zaburzenia funkcji perystaltyki jelit, zaburzenia na osi mózg-jelito; leczenie tego schorzenia obejmuje właściwą dietę, farmakologię, a często także psychoterapię;

  • zapalenie uchyłków jelita grubego – jest to dolegliwość, której występowanie jest ściśle powiązane ze sposobem odżywiania się; jedzenie przetworzonych produktów sprawiło, że nasza dieta stała się o wiele bardziej uboższa w cenny dla organizmu błonnik; na zapalenie uchyłków jelita grubego cierpią szczególnie mieszkańcy krajów rozwiniętych; objawia się ono bólem jelit, niestrawnością, uczuciem niepełnego wypróżnienia, zaparciami, bólami brzucha po lewej stronie, który nasila się po posiłku, gorączką; chociaż schorzenie to jest dość powszechne, to jego leczenie musi odbywać się w konsultacji z lekarzem; ignorowanie choroby może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, np. zapalenia otrzewnej czy perforacji ściany jelita grubego;
  • nietolerancja laktozy – ból jelit może występować również przy hipolaktazję, czyli dziedzicznym niedoborze laktozy; schorzenie to może prowadzić do osteoporozy, astmy, enzymy, zespołu jelita nadwrażliwego czy zapalenia zatok; symptomy nietolerancji laktozy nie są charakterystyczne, dlatego schorzenie trudno wykryć; do jego objawów najczęściej zalicza się: kolki, nudności, wymioty, wzdęcia, gazy, bóle brzucha, również te w okolicach jelit, biegunki, uczucie przelewania w brzuchu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here