Co jest przyczyną powstawania zgagi?

0
1552

Zgaga to powszechna dolegliwość, z którą przynajmniej raz w życiu spotkał się każdy z nas. Jej objawami jest nieprzyjemne pieczenie w przełyku, gardle i krtani. Czasem objawem współtowarzyszącym jest ból za mostkiem lub w klatce piersiowej. U większości osób zgaga mija tak szybko, jak się pojawiła. Występuje raz na jakiś czas i można sobie z nią poradzić, stosując domowe sposoby na refluks lub apteczne specyfiki bez recepty. Nie zawsze jednak jest tak, że zgaga jest tylko chwilowa. Wiele osób zmaga się z chronicznym refluksem. W ich przypadku konieczne jest zaawansowane leczenie, a nawet operacja. Zanim jednak zacznie się analizować, jak leczyć zgagę warto poznać jej przyczyny i zastanowić się jak je wyeliminować ze swojego życia.

Czym jest i jak objawia się zgaga?

Zgaga potocznie nazywana refluksem wywoływana jest przez niewłaściwe działanie tzw. dolnego zwieracza przełyku. Zwieracz ten zlokalizowany jest blisko żołądka i napotyka na niego połykany pokarm. Jego zadaniem jest zatrzymywanie jedzenia w żołądku. Jest to konieczne z racji tego, że przebiegające w żołądku procesy trawienne powodują wydzielanie silnych enzymów, które mogą podrażnić lub nawet uszkodzić wiele organów wewnętrznych. Nie ma się jednak czego obawiać, kwasy te nie działają negatywnie na żołądek. Wynika to z tego, że posiada on naturalną barierę ochronną w postaci błony śluzowej. Jednak bariera w formie śluzu kończy się tuż nad zwieraczem, on już nie jest w nią wyposażony, dlatego, jeśli nie zamknie się prawidłowo, podlega negatywnemu działaniu kwasu żołądkowego.

Jakie są przyczyny zgagi?

Najczęstszą przyczyną zgagi nie są choroby czy niewłaściwa budowa przełyku, ale nasz styl życia. Źle dobrana dieta, zbytnie objadania się czy jedzenie w pośpiechu to tylko niektóre z czynników wypływających na pojawianie się zgagi i związane ze stylem życia. Wśród tych pozostałych można wymienić palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, jedzenie słodko, tłusto oraz zbyt pikantnie. Osoby prowadzące taki styl życia narażone są na refluks o wiele częściej niż inne. Na zgagę często skarżą się też osoby z nadwagą, ponieważ zbyt duża liczba kilogramów wpływa na ciśnienie w jamie brzusznej.

Nie zawsze jednak zgaga wywoływana jest przez czynniki do końca od nas zależne. Refluks jest bardzo częstym powikłaniem po lekach, jakie zażywa się na choroby serca czy obniżenie ciśnienia tętniczego. Z racji tego, że ich zażywania nie można zaprzestać, warto stosować przy nich domowe sposoby na walkę ze zgagą. Czynnikiem, który wywołuje refluks jest też ciąża. W organizmie kobiety w ciąży rośnie poziom progesteronu, co wpływa na rozluźnienie mięśni w przełyku, a  stąd już tylko krok do częstych refluksów.

Produkty spożywcze, które wywołują zgagę

Do powstawania zgagi, przyczyniają się znane i często spożywane artykuły spożywcze. Dolegliwość ta może wywołać np. czekolada, kawa czy  mocna herbata. Jeśli chce się wyeliminować powstawanie zgagi, dobrze jest tez zrezygnować z nadmiernego spożywania napojów energetyzujących i gazowanych, ostrych przypraw, alkoholu, tłuszczów oraz cukrów. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle nie można sobie na nie pozwolić, lekarze zalecają, aby jednak z nimi nie przesadzać, a jeśli się już je spożywa udach się na krótki spacer po posiłku, który pomoże w procesie trawienia.

Profilaktyka zgagi – na co uważać?

Samo zastosowanie się do zdrowych nawyków żywieniowych może nie pomóc w wyeliminowaniu zgagi. Lekarze podkreślają, że należy również zwrócić uwagę na takie elementy jak właściwa postawa ciała po posiłku czy zakładana bielizna. Pojawieniu się refluksów sprzyja pozycja leżąca lub pochylanie się. Sprawia to, że soki żołądkowe przedostają się w górę o przełyku. Zgaga może być też spowodowane noszeniem zbyt obcisłej garderoby, która będzie wywierać nacisk na żołądek.

Zgaga jako objaw choroby

Zgaga, chociaż jest powszechną dolegliwością i przy większości wypadku, kiedy występuję, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może też być objawem poważniejszej choroby. Refluks wywoływany może być przez cukrzycę, przepuklinę rozworu przełykowego, skurcz tętnic, sklerodermie czy zespół CREST. Podejrzenie, że zgaga może się łączyć z tymi schorzeniami, zachodzą, jeśli dolegliwość występuje często i przebiega gwałtownie. Osoby cierpiące na częstą zgagę powinny koniecznie zwrócić się po pomoc do lekarza i sprawdzić, czy nie jest on efektem ubocznym jednej z poważniejszych chorób.

Co do zasady leczenie zgagi nie jest trudne. Medycyna naturalna zna wiele domowych sposobów na zgagę. Do tych najczęściej stosowanych zalicza się napary ziołowe. Zioła na zgagę to przede wszystkim te o działaniu rozkurczowym, przeciwbólowym i żółciopędnym. Takie właściwości wykazuje m.in. mięta pieprzowa czy koper włoski. Zgagę łagodzą także napary z rumianku oraz lawendy. Przed zastosowaniem ziołowego naparu lub leku na zgagę dobrze poznać jej przyczynę, pozwoli to na dobranie środka, który będzie działał skuteczniej i szybciej. W celu unikania zgagi należy natomiast wdrożyć w życie profilaktykę opartą na zdrowych zasadach odżywiania się, właściwej diecie oraz aktywności fizycznej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here