Leukocyturia – co oznaczają leukocyty w moczu?

0
2356

Leukocyturia to schorzenie, które powodowane jest ze stanem zapalny rozwijającym się w organizmie. Wynika z nagromadzenia białych krwinek, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji o podłożu bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Podwyższony poziom białych krwinek w moczu może wskazać na wiele chorób. Zazwyczaj dolegliwość te związane są z układem moczowym lub rodnym. Jednak to nie jedyne możliwości leukocyturię wymienia się także jako jeden z objawów niewydolności układu krążenia oraz nowotworów. Zobacz, co oznaczają leukocyty w moczu i jak leczy się ich nadmierną ilość.

Czym jest leukocyturia?

Terminem leukocyturia określa się stan, w którym w moczu znajduje się więcej białych krwinek, czyli leukocytów niż powinno. Przy naturalnym stanie w moczu zawsze występują pojedyncze leukocyty i nie jest to powód do niepokoju, jednak ich nadmierna ilość jest już niewskazana. O zwiększonej ilości mówimy, gdy w polu widzenia znajduje się więcej niż 4-5 krwinek. Aby wykryć podwyższoną liczbę leukocytów w moczu, konieczne jest wykonanie badania mikroskopowego, gołym okiem nie da się wykryć tej nieprawidłowości.

Jakie są przyczyny leukocyturii?

Leukocyturia może być powiązana z wieloma czynnikami. Jedną z przyczyn jest wstępowanie nadmiernej ilość bakterii w moczu, kolejną stan określany mianem ropomoczu. Nie są to jednak jedyne przyczyny, które doprowadzają do pojawienia się białych krwinek w moczu. Przyczyn leukocyturii jest bardzo dużo i wbrew pozorom nie zawsze są one ściśle powiązane z chorobami układu moczowego. Schorzenie to może być objawem m.in.:

  • zapalenie pęcherza moczowego;
  • schorzeń nerek m.in. zapalenia kłębuszkowego nerek, odmiedniczkowego zapalenia nerek, śródmiąższowego zapalenia nerek, kamicy układu moczowego;
  • zapalenia przydatków u kobiet;
  • zapalenia prostaty u mężczyzn;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • schorzeń nowotworowych szczególnie tych w obrębie pęcherza moczowego;
  • stosowanie niektórych leków np. antybiotyków czy farmaceutyków przeciwzapalnych.

Najczęstsze przyczyny leukocyturii

Jak wskazują lekarze, typowa leukocyturia związana jest z zakażeniem układy moczowego. Schorzenie to objawia się zwiększeniem częstotliwości oddawania moczu, uczuciem palenia, pieczenia lub bólu podczas mikacji, pojawieniem się parcia na pęcherz, stanem podgorączkowy lub gorączką, bólami brzucha i podbrzusza. W przypadku zakażeniu układu moczowego w moczu pacjenta często wykrywa się bakteriurię, czyli nadmierną ilość baterii. Z racji tego, że zadaniem białych krwinek jest ich zwalczanie, to właśnie w moczu może znajdować się ich zwiększoną ilość niż wskazana.

Kto jest narażony na leukocyturię?

Lekarze wskazują, że istnieje grupa osób, która jest szczególnie narażona na leukocyturię. Do grupy ryzyka zalicza się kobiety ciężarne oraz osoby z osłabioną odpornością immunologiczną.

Jak leczy się leukocyturię?

Co do zasady samej leukocyturii się nie leczy, leczeniu podaje się tylko schorzenie w wyniku, którego ona wystąpiła. Zanim jednak terapia zostanie rozpoczęta, należy dokładnie zdiagnozować przyczynę zwiększonej ilości białych krwinek w moczu. Je same wykrywa się na podstawie badań laboratoryjnych moczu. Na dalsze badanie kieruje lekarz, uwzględniają objawy pacjenta.

Czy leukocyturia jest groźna?

W przypadku, gdy podwyższona liczba białych krwinek w moczu występuje ze względu na zapalenie układu moczowego lub innych mało groźnych schorzeń, to powodów do niepokoju nie ma. Szybkie rozpoczęcie leczenia i właściwa terapia antybiotykowa pozwala na szybkie pozbycie się leukocytów w moczu. Nie oznacza to jednak, że ich występowanie w nadmiernej ilości można bagatelizować. Zwiększona liczba leukocytów może świadczyć o poważnych chorobach, w tym nawet tych nowotworowych. Takie podejrzenia zachodzą, kiedy dodatkowo w moczu pojawia się krew, a pacjent cierpi na objawy współtowarzyszące np. szybką utratę masy ciała. Przy takich objawach lekarz nie tylko zleca podstawowe badania, ale również i te bardziej specjalistyczne jak USG, rezonans magnetyczny jamy brzusznej czy tomografię komputerową.

Jak zapobiegać leukocyturii?

Profilaktyka leukocyturii opiera się przede wszystkim na zmniejszaniu ryzyka wystąpienia zakażeń układu moczowego. W tym celu należy pamięć, aby pić odpowiednią ilość płynów  – zalecane jest co najmniej 2 litry wody dziennie. Należy również dbać o to, aby nie wstrzymywać oddawania moczu, może to bowiem prowadzić do rozwijania się  w nim różnych bakterii. Toaletę powinno się więc odwiedzać zawsze wtedy, gdy poczuje się parcie na mocz. W profilaktyce dbania o właściwe funkcjonowanie układu moczowego można znaleźć również zalecenia, aby do diety włączyć żurawinę. Zawarte w niej substancje sprawiają, że bakteriom ciężej jest się utrzymać w strukturach dróg moczowych, dzięki czemu ryzyko ich infekcji jest mniejsze.

Zwiększoną liczbę białych krwinek w moczu nie sposób wykryć samemu, nie są one widoczne gołym okiem, jak chociażby w przypadku podwyższonej ilości czerwonych krwinek w urynie. Oznacza to, że aby je wykryć, konieczne jest regularne badanie moczu i sprawdzanie, czy wszystkie jego składniki występują w prawidłowych ilościach.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here