Ślady i blizny po trądziku – jak się ich pozbyć?

0
2830

Z trądzikiem zmaga się coraz więcej osób. Dziś nie jest on już tylko domena osób młodych, coraz częściej mówimy o trądziku skóry dojrzałej. O ile leczenie tego schorzenia skórnego  jest bardzo rozwinięte i aby pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych mamy wiele dróg, to o usuwaniu blizn po trądziku słyszało niewiele osób. Tymczasem blizny potrądzikowe potrafią tak samo zepsuć wygląd, jak same krosty, co więcej ich usunięcie bardzo często jest o wiele trudniejsze niż walka z samym trądzikiem. Na szczęście dzisiejsza medycyna oraz kosmetyka estetyczna wie jak sobie  z nimi poradzić. Chociaż ich usuwanie może być czasochłonne i kosztowne, to nie jest niemożliwe.

Kiedy występują blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe mogą pojawić się po każdym rodzaju trądziku, chociaż najczęściej spotkamy je u osób, które zmagały się z odmianą guzkowo-torbielowaty. Ich leczenie należy rozpocząć jak najszybciej Daje to większe prawdopodobieństwo skuteczności terapii i usunięcia wszystkich zmian skórnych. Leczenie powinno opierać się na skorzystaniu z zabiegów kosmetyki i medycyny estetycznej. Domowe leczenie blizn potrądzikowych niewiele  pomaga, może jedynie lekko zniwelować szpecące znamiona. W wielu przypadkach stosowanie domowych sposobów na blizny trądzikowe oraz nakładanie na nich niewłaściwych kosmetyków dodatkowo szkodzi i pogarsza sytuację.

Blizna a przebarwienie – czym się różnią?

W przypadku trądziku spotykamy się nie tylko z bliznami, ale również z przebarwieniami. Za przeprawienia uznawane są czerwone plamki na twarz, które występują po świeżo wygojonym wyprysku. Jest to etap końcowy zmiany trądzikowej i może on utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale w końcu zawsze znika. Jeśli chcemy pozbyć się przebarwień po trądziku, można zastosować zabiegi z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL. Zabiegi te mają działanie wybielające.

Blizny potrądzikowe to natomiast trwałe zmiany, które są spowodowane utratą tkanki. Mogą one przyjmować różne kształty oraz mieć różną głębokość. Aby się ich pozbyć, najpierw trzeba ponownie uszkodzić naskórek, zmuszając go tym samym do prawidłowej regeneracji, które nie obejmuje utworzenia blizny.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Sposobów na leczenie blizn potrądzikowych jest kilka. Można zdecydować się na zabiegi laserem lub kwasy kosmetyczne. Gabinety kosmetyczne oferują również peelingi. Jeśli jednak chce się dobrać odpowiedni sposób usuwania blizn do tych, które się ma, najlepiej udać się na konsultację dermatologiczną.

Laserowe usuwanie blizn po trądziku

Do usuwania blizn po trądziku bardzo często stosuje się ablacyjny laser frakcyjny. Laser ten tworzy na skórze mikrouszkodzenia, przy jednoczesnym pozostawianiu wokół nich nieuszkodzonej tkanki. Ma to na celu przyspieszyć i ułatwić proces prawidłowego gojenia się ran. Zabieg nie jest inwazyjny, ale wymaga ok. tygodniowej rekonwalescencji. Ilość zabiegów laserowych, jakie trzeba wykonać zależy od tego, jak głęboki i rozlegle są blizny po trądziku. Kosmetolodzy zalecają wykonanie co najmniej trzech serii zabiegów w miesięcznych odstępach. Po takie terapii skóra powinna odpocząć przez co najmniej pół roku. Po tym czasie należy ocenić, czy zabieg laserowy przyniósł efekty i jeśli nie są one zadowalające to je powtórzyć.

Laser obecnie uważany jest za jedne z najskuteczniejszych sposobów na blizny potrądzikowe, nie zawsze jednak może być stosowany. Przeciwwskazaniami do niego są miejscowe infekcje, ciąża oraz zmiany nowotworowe.

Peeling chemiczny a zmiany potrądzikowe

Blizny po trądziku można również usuwać za pomocą peelingów chemicznych. Stosuje się w nich silnie działający kwas glikolowy, który wnika głęboko w mieszki włosowe i rozkłada substancje cementowce oraz masę rogową. Dzięki temu blizny potrądzikowe ulegają spłyceniu. Kuracje kwasami prowadzone są w gabinetach kosmetycznych, należy pamiętać, aby absolutnie nie stosować ich samodzielnie. Ważne jest również zastosowanie ostrożności po zabiegu. Złuszczenie naskórka po peelingu chemicznych trwać od 4 do 5 dni, w tym czasie należy pić dużo wody oraz nawilżać skórę od zewnątrz stosując np. ciężkie kremy. Powinno się również unikać słońca oraz używać delikatnych środków myjących.

Mikrodermabrazja  na blizny potrądzikowe – czy działa?

Mniej inwazyjnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, czyli zabieg mechanicznego złuszczania naskórka. Można go również stosować przy walce z bliznami po trądziku. Trzeba jednak pamiętać, że nie pozwala on całkowicie pozbyć się zmian potrądzikowych, szczególnie jeśli są one rozległe i głębokie. Mikrodermabrazja może tylko zniwelować widoczność przebarwień oraz blizn. Jest to jednak zabieg bezpieczny, który nie obciąża zbytnio skóry, np. nie wpływa na poziom jej nawilżenia.

Usuwanie blizn potrądzikowych nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiele czasu i wielu zabiegów. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wykonywanie zabiegów laserem, czy peelingów chemicznych efekty widoczne są dopiero po całej serii. Zabiegi te powinny być wspomagane właściwą pielęgnacją cery trądzikowej, które będą przeciwdziałać powstawaniu nowych wyprysków i nowych blizn oraz przebarwień.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here