Czy bóle brzucha w ciąży mogą być groźne?

0
2513

Ciąża to czas intensywnych zmian w ciele kobiety. Zmiany te wywołują uczucie niepokoju i pytanie, czy wszystko na pewno przebiega prawidłowo. Jednym z objawów, który powoduje pytania są bóle brzucha w ciąży. Doświadczając ich, kobiety w pierwszej kolejności zastanawiają się, czy nie stanowi on zagrożenia dla płodu, jednak lekarze upajają. W większości przypadków ból brzucha w ciąży jest zupełnie normalnym objawem. Sygnalizuje on, że dziecko rośnie i się porusza. Czasem jednak zdarza się, że ból brzucha to oznaka, że dzieje się coś niedobrego, wtedy koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Na wizytę należy udać się jak najszybciej. Zobacz, czy bóle brzucha w ciąży mogą być groźne.

Bóle brzucha w pierwszym trymestrze

Początki ciąży to ciężki okres dla organizmu. W tym czasie przechodzi on prawdziwą burzę hormonalną i przygotowuje się do swojej nowej roli. Po zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej jamy macicy następuje jego szybki rozwój. Pod koniec 4 tygodnia ciąży liczy on sobie 4 milimetry, a tydzień później już 12 milimetrów. Razem z zarodkiem rośnie też macica, w której musi się on zmieścić. Zmiany te mogą i u większości kobiet wywołują bóle brzucha oraz podbrzusza. Są one wynikiem wzrostu hormonów, które docierają razem z większą ilością krwi do narządów rodnych. Sprawia to, że są one obrzmiałe i tkliwe, co promieniuje bólem w jamie brzusznej. Dolegliwości bólowe wyglądają podobnie jak przy miesiączce. Kolejnym rodzajem bólem brzucha w ciąży, jaki często się spotyka, jest uczucie „ciągnięcia” w pachwinach. Jest to efekt rosnącej macicy, która uciska na znajdujące się w pobliżu narządy.

Ból brzucha w pierwszym trymestrze – jak leczyć?

Chociaż bóle brzucha w pierwszym trymestrze są w zupełności normalne, to należy zaniechać ich leczenia na własną rękę. Stosowane leki, a nawet napary ziołowe należy konsultować z lekarzem. Wynika to z tego, że pierwsze miesiące ciąży to czas, kiedy bardzo łatwo może dojść do poronienia. Dlatego też oprócz niezażywania leków należy dokładnie obserwować zmiany zachodzące w organizmie. Jeśli bóle są bolesne, towarzyszy im krwawienie z dróg rodnych, wymioty, biegunka lub gorączką  lub/i przybierają formę regularnych skurczów, to natychmiast trzeba udać się na wizytę do lekarza.

Bóle brzucha w ciąży – II trymestr

Wraz z rozwojem ciąży bóle brzucha nadal mogą występować. Są one efektem dalszego rozrost macicy i rozciągania więzadeł, a co za tym idzie, wzrostu płodu. Po pierwszym trymestrze bóle brzucha w ciąży, jakie mogą występować to te okresowe i dość silne w okolicach pachwin i podbrzusza oraz pobolewania. Są one niegroźne i zupełnie normalne.

Cześć kobiet jako bóle brzucha w ciąży postrzega tez pierwsze ruchy dziecka. Pojawiają się one około 18-20 tygodnia. Szybko jednak można zorientować się, że wiercenie się czy delikatne kopanie malucha nie jest bólem. W tym czasie mogą też wystąpić pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa. Ich zadaniem jest przygotowanie ciała do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa są nie bolesne, ale odczuwalne, objawiają się tym, że macica twardnieje, a następnie wraca do normy. Objawami współtowarzyszący może być złe samopoczucie oraz bóle brzucha. Skurcze pojawiają się  regularnie przez kilka godzin, a potem nagle znikają.

Bóle brzucha w trzecim trymestrze, co mogą oznaczać?

Na początku trzeciego trymestr dochodzi do szybkiego rozwoju dziecka oraz rozrostu macicy, która zaczyna jeszcze intensywniej naciskać na okoliczne narządy. Dodatkowo dziecko wykonuje wzmożone i bardziej dynamiczne ruchy. 36 tydzień to także zapowiedź występowania tzw. skurczy przepowiadających. Wszystkie te objawy wiążą się z tym, że może wystąpić ból brzucha. Może być on odczuwalny nawet kilka razy w tygodniu. Cechą charakterystyczną przy bólu brzucha przy skurczach przepowiadających jest to, że występują one nieregularnie. Dopiero gdy się unormują i trwają kilka godzin, oznacza to, że zaczął się faktyczny poród.

Ból brzucha w ciąży – kiedy jest groźny?

Chociaż bóle brzucha towarzyszą kobiecie niemal przez cały okres ciąży i są czymś normalnym, to nie zawsze należy podchodzić do nich na spokojnie. Zdarza się, że przyczyny bólów brzucha w ciąży są bardzo poważne. Stanowią wtedy zagrożenie i dla życia i dla zdrowia matki i dziecka. Bóle brzucha w ciąży mogą zwiastować:

  • ciążę pozamaciczną, dochodzi o niej w wyniku implantacji zapłodnionego jaja poza macicą; ciąża pozamaciczna najczęściej usadawia się w jajowodzie; brak podjęcia leczenia ciąży pozamacicznej stanowi zagrożenie dla życia kobiety;
  • poronienie – pierwszym objawem poronienia jest krwawienie z pochwy lub zwykle plamienie; ból brzucha pojawia się po kilku godzinach lub dniach i może przybierać różne formy;
  • przedwczesny poród – jego objawem są skurcze oraz rozszerzenie szyjki macicy, które następuje przed 37 tygodniem ciąży;
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska – spotykamy się tu z krwawieniem, tkliwością macicy, bólem pleców oraz częstymi skurczami; przy przedwczesnym oddzieleniu się łożyska zauważalne jest również zmniejszenie aktywności dziecka.

W każdym z tych przypadków konieczna jest szybka interwencja lekarza. Jej brak może mieć brzemienne skutki. Dlatego też, jeśli bóle brzucha w ciąży niepokoją i wydają się inne niż zwykle, to należy jaka najszybciej udać się po pomoc medyczną.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here