Łuszczyca krostkowa to dolegliwość, z którą spotykamy się bardzo rzadko. Zazwyczaj dotyka ona osoby po 50 roku życia, nie występuje prawie wcale u dzieci czy nastolatków. Podobnie jak podstawowa forma łuszczycy i ta wywołuje podobne objawy. Osoby na nią cierpiące zmagają się z płatkami suchej skóry i stanami zapalnymi. Oprócz tego przy łuszczycy krostkowej występuje szereg dodatkowych objawów takich jak białe, drobne krostki wypełnione ropą. Chorzy może również odczuwać dolegliwości ogólnoustrojowe. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy i rodzaje łuszczycy krostkowej i dowiedz się jak skutecznie leczyć to schorzenie.
Na czym polega łuszczyca?
Choroby łuszczycy, również w odmianie krostkowej polega na wzmożonym namnażaniu się komórek naskórka. Proces namnażania, który u zdrowego człowieka zajmuje ok. miesiąca, u osoby cierpiące na łuszczycę skracany jest do 4 dni. W wyniku takiego przyspieszenia skóra łuszczy się i powstają charakterystyczne dla tej choroby zmiany łuskowe. Zmiany te mają tendencje do zaogniania się.
Jakie są przyczyny łuszczycy krostkowej?
Zmiany skórne, jakie wywołuje łuszczyca krostkowa, bardzo często pojawiają się bez wyraźnej przyczyn. Nie mniej jednak w jej genezie najczęściej upatruje się:
- systematyczne przyjmowanie kortykosteroidów i ich nagłe odstawienie;
- zażywanie leków takich jak antydepresanty, niesterydowe leki przeciwzapalne czy antybiotyki;
- infekcje;
- ciążę;
- fototerapię,
- światło słoneczne;
- stosowanie maści i kremów, które zawierają silnie działające na skórę substancje i związki;
- żółtaczkę cholestatyczną;
- niski poziom wapnia we krwi.
Jakie są objawy łuszczycy krostkowej?
Objawy łuszczycy krostkowej przypominają te, z którymi mamy do czynienia przy zwykłej łuszczycy. W pierwszej kolejności na skórze występuje suche, podrażnione i łuszczące się placki. Oprócz tego chory może zaobserwować drobne, odznaczające się od skóry krostki, które wypełnione są ropą. Skóra wokół krostek, a także pod nimi jest zacieniona. Tego typu zmiany skórne mogą się pojawić na całym ciele. Oprócz tego w przypadku wystąpienie łuszczycy krostkowej uogólnej do czynienia mamy z objawami towarzyszącymi, do których zalicza się bóle głowy, wysoką gorączkę, dreszcze, bóle stawów, brak apetytu oraz mdłości.
Gdzie występuje łuszczyca krostkowa?
Co do zasady zmiany skórne wywołane łuszczycą krostkową mogą pojawić się na całym ciele, jednak najczęściej występują na dłoniach oraz stopach. Łuszczyca krostkowa atakuje również język, twarz, paznokcie oraz okolice intymne.
Rodzaje łuszczycy krostkowej
Lekarze łuszczycę krostką dzielą na ostrą i przewlekłą. Dolegliwość ta może również występować w różnych odmianach, w zależności od tego w jakich miejscach na ciele występują zmiany skórne. W tym wypadku mówimy więc o łuszczycy krostkowej dłoni i stóp, palców u rąk lub uogólnej, czyli tej nagłej i o ciężkim przebiegu, w czasie której może wystąpić wysoka gorączka.
Jak leczyć łuszczycę krostkową?
Po zauważeniu u siebie pierwszych symptomów łuszczycy krostkowej należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską. Samodzielne leczenie tej dolegliwość nie jest możliwe i może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. W przypadku, gdy objawy łuszczycy krostkowej pojawia się wewnątrz jamy ustnej lub na języku i utrudniają przełykanie, a nawet oddychanie, to należy liczyć się z tym, że konieczna będzie leczenie szpitalne. W innych przypadkach łuszczycę krostkową leczy się w domu. Terapię zazwyczaj obejmują:
- okłady na miejsca, gdzie wystąpili zmiany skórne – okłady te nie mogą być ani za cieple, ani za zimne;
- roztwory nakładane na skórę;
- kąpiele z dodatkiem płatków owsianych;
- leki stosowane zewnętrznie i zawierające kortykosteroidy, pochodne witaminy D3 oraz retinoidy;
- fototerapię, której celem jest zmniejszenie stanów zapalnych skóry.
W przypadku, gdy podstawowe leczenie zawiedzie, na łuszczycę krostkową stosuje się leki immunosupresyjne oraz z pochodnymi kumaryny. Jest to jednak leczenie niezwykle inwazyjne i niewykorzystywane przy łagodnych formach tej dolegliwości skórnej.
Jak pielęgnować skórę w przypadku łuszczycy krostkowej?
Leczenie łuszczycy krostkowej jest długotrwałym i wymagającym proces. Kuracje mogą ciągnąć się nawet latami. Warto wiedzieć, że przyjmowanie leków zapisane przez lekarza można wspomóc właściwą pielęgnacją skóry. Przy łuszczycy niezwykle ważne jest zachowanie właściwej higieny. Osoby cierpiące na krostkowicę powinny się często myć oraz używać kosmetyków, które nie podrażniają skóry. Najlepiej jest postawić na kosmetyczne preparaty o właściwościach hipoalergicznych. Zalecane jest również branie prysznica, a nie kąpanie się w wannie. Długie kąpiele mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania się skóry. Konieczne jest również odpowiednie natłuszczenie ciała. Jeśli z łuszczycą krostkową mamy do czynienia w obrębie głowy lub twarzy należy zrezygnować z farb do włosów, używania prostownicy czy lokówki, a także ostrożnie korzystać z suszarki z gorącym nawiewem. Leczenie łuszczycy krostkowej można również wspierać poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Przede wszystkim należy zadbać o właściwy poziom witamin i minerałów. W diecie na łuszczycę powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy A, D i kwasy omega 3. Unikać należy natomiast kawy, mocnej herbaty, czekolady, wieprzowiny oraz ostrych przypraw.