Które schorzenia wywołują ból żołądka

0
1407

Ból żołądka jest schorzeniem bardzo przykrym i frustrującym. Ta dysfunkcja paraliżuje nas w codziennych czynnościach i często uniemożliwia prowadzenie rutynowego planu dnia. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co właściwie powoduje ból w jamie brzusznej? Czy to zawsze wina diety lub stresu?

Schorzenia wywołujące ból żołądka – jakie są przyczyny?

Żołądek to organ, który daje o sobie znać nie tylko, gdy nie dbamy o zdrowe i systematyczne posiłki, ale także wówczas kiedy narzekamy na stresującą pracę. Oczywiście istnieje cała gama innych dolegliwości, które skutkują bólem żołądka, jak choćby zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka, zapalenie trzustki, zatrucie pokarmowe.

Bez względu na to, czy odczuwasz łagodny ból brzucha, ostry ból brzucha czy skurcze, jego podłoże stanowi bardzo wiele przyczyn. Mogą być to dodatkowo: niestrawność, zaparcia, wirus żołądkowy lub w przypadku kobiet – uciążliwe, comiesięczne skurcze menstruacyjne.

Przewlekły ból brzucha mogą również powodować choroby wpływające na układ trawienny. Najczęściej spotykane są:

  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • zespół jelita drażliwego lub okrężnicy spastycznej (zaburzenie, które powoduje bóle brzucha, skurcze i zmiany w wypróżnianiu)
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba zapalna jelit)
  • nietolerancja laktozy(niezdolność do strawienia laktozy, cukru znajdującego się w mleku i produktach mlecznych)

Przyczyny ostrego bólu brzucha obejmują:

  • pęknięcie narządu (takie jak pęknięcie wyrostka robaczkowego lub zapalenie wyrostka robaczkowego)
  • kamienie pęcherzyka żółciowego (znane jako kamienie żółciowe)
  • kamienie nerkowe
  • infekcja nerek

Rodzaje bólu brzucha – na co mogą wskazywać?

Ból brzucha czy ból żołądka nie są zawsze takie same a ich rodzaj może wskazywać na daną dolegliwość. Możemy cierpieć z powodu skurczów, kłucia, pieczenia, wzdęć czy zgagi. Bywa, że dolegliwości ustępują samoistnie, na przykład niestrawność wywołana tłustym jedzeniem zwykle mija po paru godzinach, a skurcze i kłucia towarzyszące kobietom podczas menstruacji idą w niepamięć po około 5 dniach (by czasem powrócić podczas dni płodnych, ale zwykle ze zmniejszoną siłą).

Kolejnym przykrym rodzajem bólu żołądka jest uczucie palenia za mostkiem i w przełyku, które najczęściej świadczy o zgadze. Kto kiedykolwiek cierpiał z powodu „ognia w przełyku” ten wie, że marzymy tylko o tym, aby się skończył. Aby uniknąć zgagi, należy ograniczyć a najlepiej w ogóle wykluczyć z jadłospisu tłuste i smażone potrawy (przetworzone mięsa), fast foody i wszelkie śmieciowe jedzenie. Zdrowa dieta oparta na rybach i chudych mięsach gotowanych na parze bądź pieczonych z powodzeniem pozwoli wyeliminować problem powracającej zgagi.

RODZAJE BÓLU BRZUCHA

  • Miejscowy ból ogranicza się do jednego obszaru brzucha. Ten rodzaj bólu jest często spowodowany problemami w danym narządzie. Najczęstszą przyczyną zlokalizowanego w jednym miejscu bólu są wrzody żołądka (otwarte rany na wewnętrznej ściance żołądka).
  • Skurcze przypominające ból mogą być związane z biegunką, zaparciem lub wzdęciami. U kobiet może wiązać się z menstruacją, poronieniem lub powikłaniami na żeńskich narządach rozrodczych. Ten ból pojawia się i znika i może całkowicie ustąpić samoistnie bez leczenia.
  • Kłujący ból jest objawem cięższych stanów, takich jak kamica żółciowa lub kamienie nerkowe. Ten ból pojawia się nagle i może wydawać się ciężkim skurczem mięśni.

 

Ból żołądka – zapalenie błony śluzowej, zapalenie trzustki czy wrzody?

Błona śluzowa to najbardziej wewnętrzna warstwa ściany żołądka. Mianem zapalenia błony śluzowej żołądka określamy stany będące skutkiem jej uszkodzenia.

Zapalenie błony śluzowej żołądka mogą spowodować:

  • czynniki infekcyjne – w Polsce za ponad 90% zapaleń żołądka odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori
  • czynniki autoimmunologiczne (organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnej tkance).
  • czynniki toksyczne (żółć, alkohol, niektóre leki, a szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym kwas acetylosalicylowy).

Przy zapaleniu błony śluzowej żołądka możemy odczuwać mdłości i brak apetytu. Mechanizm powstawania zapalenia wygląda następująco: spożywając ciężkostrawne potrawy zmuszamy żołądek do wzmożonej produkcji kwasu solnego, który w konsekwencji podrażnia błonę śluzową żołądka.

Zapalenie trzustki rozwija się, gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mechanizmów hamujących bądź stabilizujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki, co doprowadza do aktywacji enzymów już w obrębie tego narządu, Przy tym schorzeniu najczęściej odczuwamy silny ból żołądka promieniujący do pleców, który przeszywa wskroś, a nieprzyjemne objawy potrafią utrzymywać się przez wiele godzin, przechodzą w stronę kręgosłupa lub przybierają postać opasającą.

Choroba wrzodowa żołądka objawia się częstymi bólami tego organu. Inne objawy to: nadkwaśność, mdłości, wzdęcia, pieczenie. Czym właściwie jest wrzód żołądka? Wrzód trawienny to ograniczony ubytek błony śluzowej, któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica. Najczęściej wrzody trawienne powstają w opuszce dwunastnicy i żołądku, rzadziej w dolnej części przełyku i pętli dwunastnicy. Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która dzięki swoim szczególnym właściwościom jest w stanie przetrwać w kwaśnych warunkach światła żołądka. Helicobacter pylori odpowiada za 75–90% wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here