Skuteczne ćwiczenia na ból kręgosłupa

0
1512

Ból kręgosłupa kojarzy się z problemem dotykającym osoby starsze lub osoby pracujące fizycznie. Nic bardziej mylnego. Obecnie schorzenia kręgosłupa powodujące ból dotykają coraz większą liczbę osób, niezależnie od wieku i rodzaju wykonywanej pracy. Dbaniem o kręgosłup zwykle zaczynamy się zajmować, gdy ten zaczyna wywoływać ból i dyskomfort. Jak zapobiegać bólom kręgosłupa? Jakie są skuteczne ćwiczenia na kręgosłup?

Ból kręgosłupa – jesteś w grupie ryzyka

Anatomia kręgosłupa jest niezwykłą kombinacją mocnych kości, elastycznych więzadeł i ścięgien, dużych mięśni i bardzo wrażliwych nerwów. Został zaprojektowany, aby być niesamowicie mocnym, chroniąc bardzo wrażliwe korzenie nerwowe, a jednocześnie bardzo elastyczny, zapewniając mobilność na wielu różnych płaszczyznach.

Przyczyny bólu kręgosłupa są prawie tak liczne, jak terminy używane do opisania objawów. Ból pleców jest głównym powodem, dla którego ludzie szukają pomocy medycznej. Biorąc pod uwagę, że prawie 80% dorosłej populacji napotka na jakąś formę bólu pleców, można powiedzieć, że ból pleców jest powszechną epidemią. Ból pleców nie uznaje barier wieku, ekonomicznych ani etnicznych.

Anatomia kręgosłupa – co i gdzie właściwie mnie boli?

Kręgosłup człowieka jest zbudowany z 26 kości, ma od 33 do 34 kręgów. Dzieli się na pięć odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy (guziczny). Kręgosłup dorosłego człowieka to około 40-45 procent długości jego ciała.

 1. Kręgosłup szyjny (szyja)

Szyja podtrzymuje ciężar głowy i chroni nerwy, które biegną od mózgu do reszty ciała. Ta część kręgosłupa ma siedem kręgów, które stają się mniejsze, gdy zbliżają się do podstawy czaszki.

Większość bólów szyi jest spowodowana przez mięsień, więzadło lub ścięgno lub skręcenie i zwykle leczy się z czasem i niechirurgicznymi zabiegami, takimi jak lód i / lub ciepło, leki, fizykoterapia i inne.

 1. Kręgosłup piersiowy (górna część pleców)
  12 kręgów w górnej części pleców tworzy kręgosłup piersiowy. Mocne mocowanie klatki piersiowej na każdym poziomie kręgosłupa piersiowego zapewnia stabilność i wsparcie strukturalne górnej części pleców i pozwala na bardzo mało ruchu. Kręgosłup piersiowy jest przeznaczony do ochrony ważnych narządów  np. serca i płuc.

Górna część pleców nie jest zaprojektowana do ruchu, więc w tym rejonie kręgosłupa nie ma dużego zużycia ani obrażeń. Jednak podrażnienie dużych mięśni pleców i barków lub dysfunkcja stawów w górnej części pleców może powodować bardzo wyraźny ból pleców. Chociaż są mniej powszechne, możliwe są również inne problemy, takie jak przepuklina krążka międzykręgowego.

 1. Kręgosłup lędźwiowy
  Dolny kręgosłup ma o wiele więcej ruchu niż kręgosłup piersiowy i niesie ciężar tułowia, przez co jest bardziej podatny na obrażenia.

Ruch w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest podzielony na pięć segmentów ruchu.

  • Większość ruchu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa występuje przy L3-L4 i L4-L5, więc te segmenty są najbardziej podatne na pękanie w wyniku zużycia – takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub choroba zwyrodnieniowa dysku .
  • Dwie najniższe dyski (L4-L5 i L5-S1) przyjmują najwięcej szczepów i najprawdopodobniej są przepuklinami. Może to powodować ból w dole pleców i ewentualnie drętwienie, które promieniuje przez nogę i nogę ( rwa kulszowa ).

Zdecydowana większość epizodów bólu krzyża jest spowodowana napięciem mięśni. Podczas gdy napięcie mięśni nie brzmi jak poważne obrażenia, może to prowadzić do problemów w dolnej części pleców, które mogą powodować silny ból. Dobrą wiadomością jest to, że tkanki miękkie mają dobry dopływ krwi, który dostarcza substancji odżywczych do uszkodzonego obszaru, ułatwia proces gojenia i często zapewnia skuteczną ulgę w bólu pleców.

 1. Odcinek guziczny kręgosłupa
  Poniżej odcinka lędźwiowego znajduje się kość zwana kością krzyżową , która stanowi tylną część miednicy. Ta kość ma kształt trójkąta, który pasuje pomiędzy dwiema połówkami miednicy, łącząc kręgosłup z dolną częścią ciała.

Kość krzyżowa jest połączona z częścią miednicy (kości biodrowej) przez stawy krzyżowo-biodrowe. Ból w kości krzyżowej jest często nazywany dysfunkcją stawów krzyżowo-biodrowych i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Kość ogonowa znajduje się w obszarze krzyżowym na samym dole kręgosłupa.

Skuteczne ćwiczenia na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na kręgosłup służą przede wszystkim wzmocnieniu mięśni pleców  i zapobieganiu dolegliwościom bólowym tego obszaru. Możesz wykonywać np. gimnastykę rozciągającą, mobilizującą i wzmacniającą.

W celu wykonywania poprawnych ćwiczeń na zdrowy kręgosłup, należy skontaktować się ze specjalistą – najlepiej fizjoterapeutą. Wystarczy chociaż jedno spotkanie, aby móc zaczerpnąć wiedzy na temat dbania o kręgosłup. Pamiętaj, że źle wykonywane ćwiczenia na kręgosłup mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

To, jakie ćwiczenia na kręgosłup będziemy wykonywać, zależy na przykład od tego, na jakim odcinku kręgosłupa chcemy się skupić. Do skutecznych ćwiczeń na kręgosłup należą miedzy innymi:

 1. Rozciąganie zginaczy kolana (mięśni kulszowo-goleniowych)
 2. Rozciąganie mięśni zginających biodra
 3. Wzmacnianie pośladków
 4. Rozluźnianie mięśni gruszkowatych
 5. Ćwiczenia mięśni głębokich
 6. Ćwiczenie mięśni brzucha

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here