Kolka nerkowa – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

0
1233

Podstawowym i najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. Jej napad pojawia się nagle i objawia niezwykle silnym bólem. Bólu kolki nerkowej nie są w stanie złagodzić tradycyjne środki bólowe. Konieczna jest więc wizyta na pogotowiu i podanie zaawansowanych farmaceutyków. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia kolki nerkowej.

Kolka nerkowa to typowy objaw kamicy nerkowej, czyli choroby powodującej odkładanie się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji (kamieni). Kamica nerkowa jest schorzeniem, które przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Te pojawiają się, kiedy kamienie są zbyt duże lub zaczynają przemieszczać się z kielicha nerkowego w stronę moczowodów. Dochodzi wtedy do podrażniania ściany przewodów moczowych, ich niedrożności i zatrzymania moczu. Wszytko to objawia się nagłym i ostrym atakiem kolki nerkowej. Jej ból jest trudny do wytrzymania i tak zazwyczaj kończy się wezwaniem pogotowia. Atak kolki nerkowej nie zawsze oznacza, że konieczne będzie rozpoczęcie leczenia operacyjnego czy zabiegowego.  W większości przypadków kamieni nerkowych pozbywa się mniej inwazyjnie. Ich eliminacja sprawia, że kolka nerkowa już się nie pojawia.

Przyczyny kolki nerkowej

Bezpośrednią przyczyną kolki nerkowej jest kamica nerkowa. Lekarze nie wskazują jednoznacznie, co może wywołać kolkę nerkowa. Czynnikiem przerażającym może być niewłaściwa dieta, wypicie alkoholu itd. Jako przyczyny samej choroby wskazuje się podwyższony poziom witaminy D, zła dieta, zakażenie bakteryjne, niektóre choroby takie jak dna moczanowa czy nadczynność przytarczyc.

Warto wiedzieć, że atak kolki nerkowej może wystawić w okresie ciąży. Jej pojawienie się nie jest powiązane z kamieniami w nerkach, ale z chwilowym uciskiem nerek przez rozrastającą się macicę.

Objawy kolki nerkowej

Atak kolki nerkowej można łatwo rozpoznać i nie pozostanie on niezauważalny. Spowodowany jest on niedrożnością przewodów moczowych. Te mogły zostać zablokowane przez kamień przemieszczający się z nerki w kierunku pęcherza. Objawy ataku kolki nerkowej to:

  • Nagły, ostry ból w okolicy lędźwiowej; ból może promieniować w dół – w stronę pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni ud;
  • Bolesne parcie na mocz;
  • Częsta potrzeba oddawania moczu w małych ilościach;
  • Nudności i wymioty;
  • Wzdęty brzuch;
  • Gorączka;
  • Krew w moczu.

W przypadku kolki nerkowej u niektórych pacjentów obserwuje się wzrost ciśnienia tętniczego krwi, infekcje bakteryjne dróg moczowych.

Co robić przy ataku kolki nerkowej?

W przypadku pojawienia się kolki nerkowej należy pilnie wezwać pomoc medyczną. Żadne domowe sposoby i tradycyjne leki przeciwbólowe nie zneutralizują bólu wywołanego atakiem kolki nerkowej. Aby on minął, niezbędne jest podanie silnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Wskazane jest również ogrzanie bolącego miejsca ciepłym kompresem lub termoforem.

Pomoc lekarska obejmuje również wykonanie podstawowych badań diagnostycznych takich jak USG oraz RTG jamy brzusznej. Konieczne jest też przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. W przypadku potwierdzenia kamicy nerkowej wdraża się odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że leczenie kolki nerkowej jest objawowe i przyczynowe.

Jak leczy się kolkę nerkową?

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej jedynym rozwiązaniem jest podanie silnych farmaceutyków przeciwbólowej. To rozwiązanie jest jednak doraźne, ponieważ dopóki kamienie znajdują się w drogach moczowych, dopóty atak bólu może powrócić. Oznacza to, że aby zapobiegać kolce nerkowej, trzeba wyleczyć kamicę. Kuracje dobiera się do zaawansowania i wielkości kamieni. Te małe mogą być wydalone z organizmu samoistnie – trzeba się jednak liczyć z tym, że proces ten będzie bolesny i długotrwały. Aby ułatwić wydalenie kamieni z moczem, zaleca się przyjmowanie leków rozkurczowych oraz nawadniania organizmy. W przypadku dużych kamieni nerkowych konieczne jest specjalistyczne leczenie.  Kamienie można usunąć za pomocą kilku zabiegów. Do tych najpopularniejszych zalicza się:

  • litotrypsja ureterorenoskopowa – zabieg polega na usuwaniu kamieni za pomocą specjalnego endoskopu; wprowadza się go do dolnego odcinka dróg moczowych przez cewkę moczową i pęcherz moczowy;
  • litotrypsja pozaustrojowa – polega na rozbijaniu kamieni wewnątrz organizmu za pomocą specjalnych fal uderzeniowych wytworzonych poza organizmem; zabieg tą metodą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym;
  • litotrypsja przezskórna – kamienie usuwa się z górnego odcinka moczowodu za pomocą endoskopu wprowadzanego do układu kielichowo-miedniczkowego;
  • chirurgiczne usuwanie kamieni – zabieg chirurgicznych jest wykonywany niezwykle rzadko, wskazaniem do niego jest zaawansowana postać kamicy nerkowej, która może prowadzić do poważnego uszkodzenia nerki.

Kamica nerkowa jest chorobą, która ma tendencje do nawrotów. Nawet usunięcie kamieni z nerek nie oznacza, że atak kolki nerkowej już nie wystąpi. Osoby, u których już raz wystąpiły kamienie nerkowe, powinny szczególną wagę przyłożyć do profilaktyki. Mówi ona, że dziennie należy pić co najmniej 2 litry płynów, przejść na dietę eliminującą białka zwierzęce, szczawiany i związków purynowe oraz codzienna aktywność fizyczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here