Botoks – ile kosztuje i jak odbywa się zabieg wstrzykiwania botoksu?

0
5825

Na to, aby zachować młodość, jesteśmy gotowi na wiele. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne, wizyty u kosmetyczek i w gabinetach medycyny estetycznej itp. nie zawsze wystarczają. Niekiedy z oznakami starzenia się warto walczyć bardziej inwazyjnymi sposobami np. zastrzykami z botoksu. Sprawiają one, że rysy stają się łagodniejsze, a drobne zmarszczki odchodzą w niepamięć. Botoks można stosować na usta, oczy, a nawet na włosy. Zobacz, ile kosztuje botoks i jak odbywa się zabieg jego wstrzykiwania.

Botoks inaczej jad kiełbasiany to toksyna botulinowa. Jest to substancja produkowane przez beztlenowe bakterie o nazwie Bacillus botulinus. Naturalnie ta substancja występuje w zepsutych wędlinach i konserwach. Zjedzona jest silną trucizną, jednak wstrzykiwana w niewielkich ilościach pod skórę nie ma szkodliwego działania, a wręcz przeciwnie.

Jak wykorzystuje się jad kiełbasiany (botoks)?

Botoks w medycynie wykorzystywany jest od dawna. Początkowo jad kiełbasiany był stosowany przez neurologię i okulistykę m.in. do usuwania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe lub też u osób po udarze mózgu. Okulistyka po jad kiełbasiany wykorzystywała do leczenia zeza. Dziś botoks to głównie narzędzie medycyny estetycznej. Jego działanie wygładza zmarszczki na twarzy. Aby tak jednak było, botoks musi być wstrzykiwany w odpowiednich dawkach. Te zostały opracowane w latach 80. XX wieku metodą prób i błędów. Wtedy też zabiegi z botoksem zaczęły robić furorę na całym świecie. Do polskich gabinetów kosmetycznych jad kiełbasiany przywędrował w 1996 roku.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Zastrzyki z botoksu pomagają zlikwidować zmarszczki:

  • na czole – poprzeczne lub tak zwane lwie (pionowe pomiędzy łukami brwiowymi),
  • kurze łapki,
  • zmarszczki dolnej powieki oka,
  • te nad górną wargą (tzw. zmarszczki palacza),
  • na szyi,
  • podnieść opadające kąciki ust
  • zregenerować włosy w salonie fryzjerskim (np. po lecie, zimie).

Jak działa botoks na zmarszczki?

Zmarszczki pojawiają się w wyniku nadmiernej aktywności mięśni – ten kurczy się, jeśli dodawanie odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. W przypadku, gdy do mięśnia wstrzyknie się botoks, to nerw przestaje wysyłać impulsy i dochodzi do braku jego aktywności, a więc pojawiania się zamaszek. Efekt ostrzykiwania botoksem utrzymuje się ok. 6 miesięcy, potem działanie jadu kiełbasianego słabnie i zabieg należy powtórzyć.

Jak przygotować się do zastrzyków z botoksu?

Zastrzyki z botoksu wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej. Przed wykonaniem zastrzyku lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz przeprowadza oględziny skóry. Przeciwwskazaniem do botoksu jest choroba neurologiczna, ciąża, karmienie piersią, stan zapalny skóry, trądzik. Zabiegu nie można również wykonywać u osób zażywających leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, rozrzedzające krew i kobiet, które aktualnie się w trakcie miesiączki.

Jak odbywa się zabieg wstrzykiwania botoksu?

Pierwszym krokiem zabiegu jest odtłuszczenie i dezynfekcja skóry preparatem bezalkoholowym. Twarz schładza się również lodem – jest to jedyna forma znieczulenia. Samo wstrzykiwanie botoksu nie jest bolesne, ból jest podobny jak przy ugryzieniu komara. Liczba nakłuć zależy od tego, z jakich miejsc chce się pozbyć zmarszczek i tak:

  • W obrębie czoła wykonuje się ok. 8 nakłuć,
  • W obrębie kurzych łapek wykonuje się 3 nakłucia po każdej stronie.

Ilość preparatu dobierana jest przez lekarza w takich proporcjach, aby nie utrudnić ruchomości twarzy. Zabieg kończy się schłodzeniem twarzy i smarowanie jej kremem z witaminą K, który ma chronić cerę przed siniakami. Do 3 godzin po zabiegu nie można masować twarzy, schylać się i kłaść. Takie czynności maiłby spowodować, że preparat z jadem kiełbasiany spłynie do niższych partii twarzy.

Sam zabieg botoksem trwa zaledwie kilka minut. Pierwsze rezultaty widoczne są zazwyczaj ok. 2 dnia zabiegu, ale może się zdarzyć, że trzeba będzie na nie poczekać 2 tygodnie. Po 14 dniach konieczna jest wizyta kontrolna. W jej trakcie lekarz sprawdza, czy doszło do równomiernego rozłożenia botoksu. W niektórych przypadkach może się okazać, że konieczne będą efekty. Jeśli efekty zabiegu będą niewystarczające i nadal będą widoczne głębokie bruzdy, to stosuje się wypełnienie jej preparatem z botoksem i kwasem hialuronowym (lub innym wypełniaczem). Zastrzyk wykonuje się prosto w zmarszczkę.

Ile kosztuje botoks?

Cena zabiegu z botoksem uzależniona jest od tego, w jakie miejsce ma być wykonany zastrzyk. Ceny są też od doświadczenia lekarza i renomy kliniki. Średnie koszty zabiegów to:

  • Kurze łapki: ok. 350-500 zł
  • Zmarszczki poziome czoła: ok. 450-700 zł
  • Zmarszczki pionowe czoła (tzw. lwie): ok. 450 zł
  • Zmarszczki palacza nad górną wargą: ok. 300 zł
  • Podnoszenie kącików ust: ok. 350-400 zł
  • Szyja: ok. 800 zł
  • Botoks na włosy: ok. 100-250 zł.

Zabieg czy kosmetyki z botoksem

W drogeriach coraz częściej można spotkać kosmetyki z botoksem. Ich producenci przekonują, że działają one tak samo, jak toksyna botulinowa. Jednak okazuje się, że jest to tylko chwyt reklamowy. Kosmetyki te nie mogą docierać do mięśni i paraliżować go tak samo, jak zastrzyk. Oznacza to, że ich skuteczność jest znikoma. Nie oznacza to, że z kosmetyków z botoksem trzeba zrezygnować. Przydają się one do pielęgnacji twarzy po zabiegu, ponieważ wzmacniają uzyskane efekty.

[Głosów:20    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here