Katar alergiczny

0
1589

Katar lub zatkany nos może być objawem alergii. Alergiczny nieżyt nosa, znany jako katar sienny, jest terminem opisującym reakcje alergiczne występujące w nosie. Objawy kataru siennego mogą obejmować kichanie, przekrwienie i katar, a także swędzenie nosa, oczu i / lub podniebienia.

Jeśli cierpisz na sezonowe alergie, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś uczulony na określone pyłki drzew lub traw, które wywołują objawy tylko o określonej porze roku. Uczulenie może wywoływać konkretny rodzaj pleśni, pojawiajacy się jesienią, gdy jest deszczowo, a liście są mokre.

Ponad dwie trzecie osób cierpiących na sezonowe alergie cierpi również na ich objawy przez cały rok. Uczulać mogą alergeny znajdujące się w pomieszczeniach, takie jak roztocza, karaluchy, sierść zwierząt domowych i pleśń.

Katar alergiczny – klasyfikacja

Katar alergiczny klasyfikuje się ze względu na czas jego trwania oraz nasilenie towarzyszących mu objawów:

  • katar alergiczny przewlekły – zwany również całorocznym alergicznym nieżytem nosa lub katarem alergicznym całorocznym, najczęściej bywa spowodowany alergią na kurz domowy, roztocza czy sierść zwierząt,
  • katar alergiczny okresowy – określany też mianem kataru siennego lub pyłkowicy, wywoływany jest alergią na pyłki roślin (traw, chwastów, drzew), powtarza się co roku w czasie odpowiadającym kwitnieniu danej rośliny.

Katar alergiczny – alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie wnętrza nosa spowodowane alergenem, takim jak na przykład: pyłek, kurz, pleśń lub nawet płatki skóry niektórych zwierząt.

Objawy i symptomy

Alergiczny nieżyt nosa zwykle powoduje objawy podobne do przeziębienia, takie jak kichanie, świąd lub katar. Objawy te zwykle rozpoczynają się wkrótce po ekspozycji na alergen.

U niektórych alergików alergiczny nieżyt nosa występuje tylko przez kilka miesięcy, ponieważ są wrażliwi na alergeny sezonowe, takie jak pyłki drzew lub trawy. Niestety, wciąż wiele osób cierpi na alergiczny nieżyt nosa przez cały rok.

Większość osób z alergicznym nieżytem nosa ma łagodne objawy, które można łatwo i skutecznie leczyć. Natomiast niektóre objawy mogą być ciężkie i uporczywe, powodując problemy ze snem i zakłócając codzienne życie.

Zdarza się, że objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa poprawiają się z czasem, ale może to trwać wiele lat i jest mało prawdopodobne, że stan zniknie całkowicie.

Co powoduje alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa jest spowodowany reakcją układu odpornościowego na alergen.

Przyczynia się to do uwalniania przez komórki szeregu substancji chemicznych, które powodują obrzęk wewnętrznej warstwy nosa (błony śluzowej) i wytwarzania nadmiernych ilości śluzu.

Do powszechnych alergenów powodujących alergiczny nieżyt nosa należą pyłki – ten typ alergicznego nieżytu nosa jest znany jako katar sienny  – jak również zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego i płatki skóry lub kropelki moczu lub śliny niektórych zwierząt.

Powszechne alergeny

Alergiczny nieżyt nosa jest wywoływany przez wdychanie powietrza razem z  drobnymi cząstkami alergenów. Do najczęstszych alergenów wywołujących katar alergiczny należą:

Roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego to małe owady żywiące się martwym naskórkiem. Można je znaleźć w materacach, dywanach, miękkich meblach, poduszkach i łóżkach.

Nieżyt nosa nie jest spowodowany przez same roztocza, ale przez substancję chemiczną znajdującą się w ich odchodach. Roztocza są obecne przez cały rok, chociaż ich liczebność osiąga szczyt w zimie.

Pyłki i zarodniki

Drobne cząstki pyłku wytwarzanego przez drzewa i trawy mogą powodować alergiczny nieżyt nosa. Większość drzew zapyla się od wczesnej wiosny do połowy wiosny, podczas gdy trawy zapylają się pod koniec wiosny i na początku lata.

Nieżyt nosa może być również spowodowany przez zarodniki wytwarzane przez pleśń i grzyby.

Zwierzęta

Wiele osób jest uczulonych na zwierzęta, takie jak koty i psy. Reakcja alergiczna nie jest spowodowana sierścią zwierząt, ale płatkami martwej skóry zwierząt, ich moczem i śliną.

Najczęstszymi winowajcami są psy i koty, chociaż niektóre osoby są dotknięte alergią  przez konie, bydło, króliki i gryzonie, takie jak świnki morskie i chomiki.

Przebywanie w towarzystwie psów od najmłodszych lat może pomóc w ochronie przed alergiami, a istnieją pewne dowody sugerujące, że może tak być również w przypadku kotów.

Alergeny związane z pracą

Niektóre osoby cierpią na alergeny występujące w ich środowisku pracy, takie jak pył drzewny, pył z mąki lub lateks.

Jak rozpoznać katar alergiczny?

Aby jednoznacznie zdiagnozować katar alergiczny, niekiedy potrzebne są dodatkowe badania, zarówno fizykalne, jak i laboratoryjne. W pierwszej kolejności lekarz może zwrócić uwagę na charakterystyczne gesty pacjenta (pocieranie nosa dłonią) oraz wygląd jego twarzy (bruzda w poprzek nosa, cienie i worki pod oczami, zaczerwienienie spojówek).

Następną możliwością jest przeprowadzenie endoskopii jam nosowych. Badanie to polega na wprowadzeniu do nosa cienkiej rurki zakończonej miniaturową kamerą i obserwacji błon śluzowych – w przypadku alergików jest ona obrzęknięta i ma charakterystyczny bladosiny kolor.

Leczenie i zapobieganie alergicznemu nieżytowi nosa

Trudno jest całkowicie uniknąć potencjalnych alergenów, ale można podjąć kroki w celu zmniejszenia narażenia na określony alergen, o którym wiesz lub podejrzewasz, że wywołuje alergiczny nieżyt nosa.

Jeśli twój stan jest łagodny, spróbuj pomóc sobie zmniejszyć objawy, przyjmując leki bez recepty, takie jak nie uspokajające leki przeciwhistaminowe i regularnie płucząc nosowe roztwory solanką, aby nos nie był podrażniony.

Lekarz może przepisać silniejsze leki, takie jak aerozol do nosa zawierający kortykosteroidy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here