Hipoglikemia – jakie są objawy zbyt niskiego poziomu cukru?

0
1541

Hipoglikemia to inaczej niedocukrzenie. Pojawia się stopniowo razem z niskim poziomem cukru we krwi. Zazwyczaj występuje u osób z cukrzycą typu I i II, jednak może też występować przy cukrzycy ciążowej, u noworodków oraz osób cierpiących na guza trzustki i będących po resekcji żołądka. Hiperglikemia może prowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci. Takie zagrożenia istnieją, kiedy poziom cukru we krwi spada poniżej 40 miligramów na decylitr. Zobacz, jakie są objawy zbyt niskiego cukru we krwi.

Cukier we krwi, czy jest potrzebny?

O szkodliwości cukrów w organizmie mówi się bardzo dużo. Warto jednak dla przeciwwagi zaznaczyć, że we właściwych ilościach są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Główną rolą węglowodanów jest dostarczanie energii do dalszego działania. Ponadto glukoza jest też niezbędna do prawidłowej pracy mózgu, usuwania toksyn z organizmu oraz wsparcia układu pokarmowego. Stały i znaczny niedobór węglowodanów, a więc cukru we krwi jest szkodliwy i może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, w tym nawet śmierć.

Czym jest hipoglikemia?

Hipoglikemia, czyli inaczej niedocukrzenie oznacza, że w krwi znajduje się zbyt mała ilość cukru. Zazwyczaj zjawisko to obserwuje się u cukrzyków. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego o hipoglikemii mówimy, gdy stężenie glukozy we krwi spada poniżej 70 mg/dl. W takiej sytuacji stan hipoglikemii występuje niezależnie od tego, czy pojawia się charakterystyczne dla niego objawy, czy też nie.

Jakie są objawy hipoglikemii?

Objawy hipoglikemii można podzielić na te wczesne oraz na te występujące przy ciężkim niedocukrzeniu organizmu. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne alarmuje, że symptomy niedocukrzenia należy znać bezwzględnie i reagować na nie jak najszybciej. W przypadku braku reakcji i dalszego obniżania się cukru we krwi może bowiem dojść do śpiączki, a nawet zgonu. Jako objawy hipoglikemii podaje się:

  • skóra zlana zimnym potem,
  • nadmierny głód tzw. wilczy głód,
  • osłabienie,
  • kołatanie serca (tachykardia),
  • drżenie ciała, przede wszystkim kończyn górnych,
  • zaburzenia widzenia, najczęściej występuje widzenie podwójne,
  • niepokój i lęk,
  • nudności i bóle brzucha,
  • bóle głowy,
  • senność i splątanie;
  • trudności w mówieniu;
  • zaburzenia koordynacji,
  • zaburzenia pamięci,
  • nietypowe, zmienne zachowania,
  • utrata przytomności,
  • w skrajnym i ostateczny wypadku śpiączka hipoglikemiczna.

Objawy hipoglikemii mogą pojawić się od razu lub przy znacznej utracie przez krew glukozy. Ta druga sytuacja zazwyczaj występuje u osób przewlekle chorujących na cukrzycę typu I. Stan ten jest niebezpieczny, ponieważ chory nie odczuwa żadnych symptomów niedocukrzenia i nie może im przeciwdziałać.

Hipoglikemia u dzieci

Do hipoglikemii może dojść również u dzieci, nawet tych najmniejszych. Symptomami niedocukrzenia u noworodków są zaburzenia oddychania, dreszcze, szybka utrata ciepłoty ciała, rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty, bladość skóry i niemrawość ruchów. Hipoglikemia u noworodków w kilka dni po porodzie nie jest poważnym schorzeniem. Reagować należy natomiast jak najszybciej, jeśli występuje u starszych dzieci.

Jakie są przyczyny niedocukrzenia organizmu?

Niedocukrzenie organizmu najczęściej dotyka osoby cierpiące na cukrzycę i jest efektem przedawkowania leków przeciwcukrzycowych. Na jego ryzyko najbardziej narażeni są chorzy na I typ cukrzycy, którzy nie korzystają z pomp insulinowych i sami regulują ilość wprowadzanej do orgazmu insuliny.

Hipoglikemia może również wystąpić u diabetyków, którzy przyjmują zbyt małą ilość pokarmów, przedawkują insulinę, spożywają alkohol czy narażają organizm na zbyt duży wysiłek fizyczny.

W przypadku cukrzycy typu II zbyt małe stężenie glukozy we krwi pojawia się też po posiłkach, kiedy to organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości insuliny i produkuje jej za dużo. Mówimy wtedy o hipoglikemii reaktywnej lub poposiłkowej. Występuje ona najczęściej po posiłkach bogatych w cukry, a ubogich w tłuszcze. Z tym rodzajem niedocukrzenia zmagać mogą się też osoby, u których wykonano operację zmniejszenia żołądka, nietolerujące fruktozy, nadwrażliwe na aminokwasy oraz leucynę. Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie przyczyny hipoglikemii reaktywnej nie są znane.

W przypadku, gdy objawy niedocukrzenia występują na czczo, może to być zapowiedzią guza trzustki, niewydolności wątroby lub kory nadnerczy.

Hipoglikemia w ciąży

Hipoglikemia może pojawić się także przy cukrzycy ciążowej. Należy pamięć, że jest ona niezwykle niebezpieczna dla matki i płodu. Obniżony poziom glukozy we krwi naraża nienarodzone dziecko na wady takie jak małogłowie czy zbyt niska masa urodzeniowa.

Jak podnieść poziom cukru we krwi?

W przypadku zauważania u siebie objawów hiperglikemii należy niezwłocznie zareagować i podjąć działania podnoszące poziom cukru we krwi. W tym celu można sięgnąć po glukozę lub słodki napój. Takie działanie pozwoli w kilka minut podnieść poziom cukru do bezpiecznego poziomu. Alternatywa jest zjedzenie posiłku o dużej zawartości cukrów złożonych. W przypadku ciężkiego niedocukrzenia środki muszą być bardziej inwazyjne. Zaleca się tutaj wstrzyknięcie glukagonu domięśniowo oraz/lub ułożenie osoby tracącej kontakt z rzeczywistością w bezpiecznej pozycji i wezwanie pomocy medycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here