Hipertrofia mięśniowa – czym jest?

0
1719

Termin hipertrofia mięśniowa oznacza nic innego jak zwiększenie objętości włókien mięśniowych – czyli marzenie, każdego kto dba o rzeźbę sylwetki. Do naturalnego zwiększania objętości mięśni dochodzi w sytuacji gdy są one naturalnie symulowane. I nie jest to łatwe doprowadzić do znacznego przyrostu masy przy utrzymaniu niskiego poziomu tłuszczu.

Hipertrofia mięśniowa – czym jest?

Hipertrofia oznacza przyrost, rozrost. Ta dotycząca mięśni określa zjawisko powiększania się objętości włókien mięśniowych. Nie należy mylić hipertrofii z hiperplazją, która oznacza wzrost liczby włókien mięśniowych.

Wyróżnia się dwa rodzaje hipertrofii mięśniowej:

  1. miofibrylarną – polega na rozroście włókien mięśniowych;
  2. sarkoplazmatyczną – cechuje ją wzrost objętości glikogenu w mięśniach, co przyczynia się częściowo do powstania zjawiska zwanego pompą mięśniową.

Ponadto, hipertrofię dzieli się na strukturalną (niefunkcjonalną) oraz funkcjonalną. W przypadku tej pierwszej efektem treningów jest jedynie wzrost wytrzymałości mięśni, ale nie siła. W przypadku hipertrofii mięśniowej funkcjonalnej następuje zwiększenie objętości tkanki mięśniowej, a także wzrost ich siły.

Hipertrofię mięśniową uzyskujemy dzieki ćwiczeniom

Systematyczność to podstawa

Regularność wydaje się zasadą numer jeden, którą muszą przestrzegą wszyscy, którym zależy na przyroście masy mięśni. Systematyczność jest podstawą treningu siłowego gdyż pobudza ona mięśnie to tego aby sprostały podejmowanemu wysiłkowi, co w praktyce oznacza, że ulegają one naturalnej rozbudowie wymuszonej przez organizm. Warto pamiętać, że samoczynny zanik komórek mięśniowych czyli tzw. atrofia następuje już po dwóch dniach od momentu zaprzestania treningu. Oczywiście nie jest to od razu zauważalny proces, jednak już po upływie tak krótkiego czasu bez ćwiczeń następuje stopniowe zmniejszanie włókien mięśniowych. Jak twierdzą najlepsi trenerzy, zasadniczo każda z partii mięśni musi być poddawana treningowi wysiłkowemu co najmniej jeden raz w tygodniu. Gdy zadba się o odpowiednią dietę i odpoczynek najlepsze rezultaty daje trening w cyklu pięciodniowych. Wielokrotny mistrz zawodów w kulturystyce -Leo Haney doszedł do takiej samodyscypliny, że wykonywał ćwiczenia na każda partię mięśni dwa razy w tygodniu. Jednak jest to ideał, do którego nie koniecznie trzeba dążyć, gdyż nie każdy kto dba o swoją masę mięśniową musi zostać kulturystą. Poza tym należy przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości swojego organizmu.

Białko – podstawa diety na masę

Aby hipertrofia mięśniowa stała się naszym udziałem konieczna jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w białko. Białko jest podstawowym budulcem mięśni. Dbając o prawidłowy przyrost masy mięśniowej trzeba godzinę przed treningiem jak również po wysiłku dostarczyć organizmowi jego odpowiednią dawkę. Takie postępowanie jest wskazane ze względu na to aby w mięśniach nie doszło do rozpadu białka, a jednocześnie by cały czas dostarczany był im budulec, z którego mogą korzystać regenerując mięśnie po wysiłku.

Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń

Często sami trenujący doprowadzają do sytuacji, gdy hipertrofia mięśniowa jest niemożliwa. Jednym z najczęściej popełnianych błędów są zbyt długie przerwy podczas kolejnych partii ćwiczeń. Pomiędzy kolejnymi seriami przerwy nie powinny być dłuższe niż 40 sekund. W innym razie, gdy przerwy się wydłużają mięśnie nie odczuwają tak bardzo intensywności treningu.

Warto pamiętać

Hipertrofia mięśniowa to proces powolny i systematyczny. Nie można oczekiwać po jednym treningu na siłowni od razu efektów. Trzeba uzbroić się w cierpliwości i najlepiej wykonywać ćwiczenia pod okiem trenera, który pomoże dostosować ich intensywność i obciążenie do aktualnych możliwości naszego organizmu. W innym przypadku narażamy się na kontuzje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMigrenowy ból głowy
Następny artykułSytuacje stresowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here