Migrena to najczęstsza przyczyna pierwotnych bólów głowy. Szacuje się, że bóle migrenowe występują u 10-15% społeczeństwa, jednak najczęściej cierpią na nie kobiety. Przyczyny występowania migreny w dużej mierze do końca nie są znane. Ból migrenowy może wywołać zarówno czerwone wino, zmęczenie, jak i sytuacje stresowe. Lekarze wyróżniają migreny z aurą, jak i bez aury. Rozpoznanie i leczenie tej choroby nie jest łatwe. Zobacz, jakie są przyczyny, rodzaje i objawy bólu migrenowego oraz jaki go leczyć.
Czym jest migrena?
Migrena jest przewlekłą chorobą, która objawia się uciążliwym bólem głowy. To właśnie migrenowy ból głowy jest najbardziej symptomatyczny i najbardziej dotkliwym objawem choroby. Gdy on występuje, paraliżuje codziennie życie i uniemożliwia wykonywanie podstawowych aktywności. Należy jednak pamiętać, że nie każdy ból głowy nawet ten silny można uznać za ten migrenowy. Ten wyróżniają kilka konkretnych cech. Migrenowy ból głowy:
- ma charakter napadowy i określony jest jako ten tętniący,
- najczęściej zaczyna się jednostronnie,
- jest silny i występuje przewlekle,
- napad bólowy trwa od 4 do 72 godzin,
- ból pojawia się w kilkunastominutowych cyklach lub trwa bez przerwy przez kilka godzin,
- ból jest nawracający, a przerwy pomiędzy atakami trwają od kilku dni aż do kilku miesięcy,
- ból jest dokuczliwy i ogranicza codzienną aktywność, a także uniemożliwia wykonywanie podstawowych zadań.
Ból migrenowy: u kogo występuje?
Ból migrenowy może wystąpić zarówno u kobiety, jak i mężczyzny w każdym wieku. Jak jednak podają medyczne statystyki, najczęściej z migrenami spotykamy się u kobiet. Silne bóle głowy pojawiają się u nich do 40 roku życia i przybiega na sile po okresie dojrzewania. Szacuje się, że na bóle migrenowe może cierpieć nawet 25% kobiet. Co ważne, migreny mogą wystąpić również u dzieci do 12 roku życia. Lekarze podają, że choroba ta zazwyczaj ustępuje po menopauzie oraz wraz z postępującym starzeniem się organizmu.
Przyczyny bólu migrenowego
Przyczyny bólu migrenowego nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wśród lekarzy największą popularnością cieszy się teoria o genetycznym podłożu migreny. Teorie te jak dotąd potwierdzają badanie medyczne. Mówią one, że w przypadku ok. 70% chorych na migrenę, choroba ta wcześniej występowała w rodzinie. Trzeba jednak zaznaczyć, że na występowanie napadów migrenowych wpływa wiele czynników. Ból może wywołać stres, nieodpowiednia dieta (np. czekolada czy czerwone wino), zaburzenia hormonalne, zmęczenie, wysiłek, gwałtowne zmiany pogody, głód, jaskrawe światło czy intensywne dźwięki.
Rodzaje bólu migrenowego
Migrena jest chorobą, która może występować pod różnymi postaciami. Najczęściej wskazuje się migrenę z aurą i bez aury. Migrena bez aury to najczęściej spotykana z postaci tego schorzenia. Dane medyczne pokazują, że cierpi na nią ok. 80% osób. Migreny bez aury charakteryzują się dolegliwościami bólowymi, które trwają od 4 do 72 godzin. Ból migrenowy jest silny, uciążliwy i pulsujący. Zlokalizowany jest w okolicach skroni, może także obejmować oczodole lub parte czoła. Dla migreny bez aury charakterystyczne jest to, że występuje ból jednostronny. Warto również wspomnieć, że ból głowy to nie jedyna dolegliwość migreny bez aury. Osoby na nią cierpiące często zmagają się również z nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na zapachy, światło oraz dźwięk.
Drugą formą choroby migrenowej, o jakiej często słyszymy, jest migrena z aurą. Występuje ono u ok. 15% pacjentów. Charakteryzuje się występowaniem tzw. aury, która jest zespołem objawów poprzedzających migrenowy ból głowy. Objawami zwiastującymi go są przede wszystkim omamy wzrokowe m.in. sierpowate lub zygzakowate miraże, pulsujące/błyszczące punkty, ciemne plamy po jednej stronie, zaburzenia w polu widzenia, zniekształcenia postrzeganego obrazu. Objawami migrenowej aury są także zawroty głowy, utrata łaknienia, drętwienie kończyn czy trudności z mówieniem i koncentracją. Objawów aury nie należy się bać, bowiem mijają one i nie wpływają na zdrowie. Zaraz po ich ustąpieniu u chorego pojawia się migrenowy ból głowy.
Bóle migrenowe mogą również przebierać inne typy, a objawy poszczególnych rodzajów migren mogą się ze sobą mieszać. Stąd też, aby dokładnie zdiagnozować co dolega pacjentowi, konieczne jest wykonanie szeregu badań. Pozwolą one również ustalić, w jaki sposób łagodzić ból migrenowy i eliminować jego występowanie.
Diagnoza bólów migrenowych
Migrenę zdiagnozować może jedynie lekarz. Bardzo często choroba ta jest mylona z innymi dolegliwościami, dlatego leczenie się na własną rękę jest niewskazane. Diagnostyka bólów migrenowych polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, może także skierować na badanie neurologiczne np. tomografię komputerową.
Jak leczy się bóle migrenowe?
Ze względu na to, że przebieg migreny jest indywidualny dla każdej osoby, to leczenie nie jest łatwe. Metody radzenia sobie bólami migrenowymi muszą być dobierane indywidualnie do pacjenta, jego objawów oraz intensywności dolegliwości. W leczeniu bólów migrenowych zazwyczaj stosuje się leki przeciwbólowe oparte na paracetamolu, ibuprofenu, kwasie acetylosalicylowym, ketoprofen czy diklofenaku. Przy ciężki napadzie migreny zalecanie jest również zażywanie tryptany, a przy wymiotach i nudnościach metoklopramidu. W leczeniu profilaktycznym bólów migrenowych stosuje się tez farmaceutyki kardiologiczne, przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne. Lekarze leczenie farmakologiczne stosują w przypadku, gdy napady migreny występują co najmniej 3 razy w miesiącu.