Czy dziecko może mieć za wysoki poziom cholesterolu?

0
1456

Najnowsze badania wskazują, że coraz więcej dzieci między 5 a 10 życia mam wysoki poziom cholesterolu. Dane medyczne są jeszcze bardziej niepokojące – substancja ta może zacząć się odkładać już u 2-latka. Brak wdrożenia odpowiedniej profilaktyki cholesterolowej u dzieci może spowodować, że za kilka lat będą one cierpieć na zaawansowaną miażdżycę lub inne schorzenia układu naczyniowo-sercowego. Zobacz, czy dziecko może mieć wysoki cholesterol i jak sobie z nim poradzić.

Jeszcze do niedawna wysoki cholesterol był domeną osób po 40 roku życia, dziś dotyka on coraz młodszych pacjentów. Podaje się, że przypadku miażdżycy występują już u kilkulatków. Miażdżyca u dzieci jest efektem odkładania się cholesterolu w ściankach tętnic.

Cholesterol u dzieci

Wysoki cholesterol u dzieci nikogo już nie dziwi. Lekarze coraz częściej nawołują do wykonywania badań, badających poziom tej substancji we krwi u najmłodszych. Test można wykonać już po 3 roku życia. Wskazaniem do niego jest otyłość i nadwaga u potomka, a także historia chorób rodzinnych, w której dominują: miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie, cukrzyca. Należy pamiętać, że testy profilaktycznie powinno się też wykonywać u dzieci szczupłych, one również mogą borykać się z wysokim cholesterolem.

Blaszki miażdżycowe w dzieciństwie

Pierwsze blaszki miażdżycowe, czyli złogi cholesterolu zaczynają tworzyć się już we wczesnym dzieciństwie. Mogą pojawiać się one u kilkumiesięcznego dziecka, a nawet płodu! Należy pamiętać, że po jej pojawianiu się, nie ma szans ją zlikwidować. Naczynie krwionośne pozostanie już na zawsze zwężone. Krew będzie przez nie wolniej płynąć, co wywołać może np. nadciśnienie. Lekarze podają, że wdrażając odpowiednią profilaktykę, można uniknąć dalszemu rozwojowi blaszek miażdżycowych oraz zapobiec pojawianiu się groźnych chorób.

Badania cholesterolu u dzieci

Zaleca się, aby pierwsze badania na poziom cholesterolu wykonać jak najwcześniej. Niektórzy lekarze rekomendują wręcz przeprowadzenie testu już w wieku 2 lat, kiedy to maluch zaczyna jeść to, co dorośli. Pomoże to określić, czy dziecko ma predyspozycje do odkładania się blaszki miażdżycowej – jeśli tak jest, można od razu wdrożyć dietę niskocholesterolową i szczególną uwagę zwrócić na styl życia. Badanie nie jest bolesne ani trudne do przeprowadzenia. Niepokoić powinny wyniki, które wskażą poziom cholesterolu u dziecka wyższy niż 180 mg/dl.

Przyczyny wysokiego cholesterolu u dziecka

Najczęściej przyczyną wysokiego cholesterolu u dziecka jest nieodpowiednia dieta. Ta bogata w cukry proste, wysoko przetworzoną żywność, fast foody, tłuszcze nasycone i trans powodują, że poziom cholesterolu gwałtownie wzrasta. Do jego podwyższonego poziomu przyczynia się także styl życia. Wskazuje się, że coraz więcej dzieci prowadzi kanapowy tryb życia, w którym brakuje ruchu. Prowadzi to do nadwagi i otyłości.

Uwaga na geny

Zdarza się, że wysoki cholesterol pojawia się u dzieci aktywnych fizycznie i zdrowo się odżywiających, wtedy przyczyna może być tylko jedna: geny. Skłonność do wysokiego cholesterolu dziedziczy się po przodkach. O genetyczne predyspozycje do wysokiego cholesterolu można się martwić, kiedy w rodzinie występowała cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu czy inne schorzenia układy naczyniowo – sercowego.

Leczenie wysokiego cholesterolu u dziecka

Leczenie wysokiego cholesterolu u dziecka nie jest łatwe. Przede wszystkim należy pamiętać, że maluchom do 10 roku życia nie można podawać żadnych farmaceutyków. Kuracja opiera się jedynie nią wprowadzeniu zdrowej diety oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Rodzice powinni również regularnie kontrolować poziom cholesterolu we krwi u dziecka. Stosując dietę niskocholesterolową, można obniżyć poziom tej substancji w organizmie po ok. 3 miesiącach. Jednocześnie trzeba pamiętać, że leczenie nie może polegać na całkowitym wyeliminowaniu produktów zawierający cholesterol. Związek ten w odpowiednich ilościach warunkuje wiele ważnych procesów w organizmie np. produkcję i wchłanianie się witaminy D. Zbyt niski poziom cholesterolu u dziecka może powodować problemy z koncentracją i pamięcią oraz wywołać problemy z nadmierną agresją.

Dieta niskocholesterolowa dla dzieci

Dieta niskocholesterolowa dla dzieci głównie ogranicza tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i wprowadza do codziennego menu warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Dostarczają one duże ilości błonnika i zdrowego tłuszczu, który pozywanie wpływa na układ krążenia.  Lekarze zalecają, aby dzieci z wysokim cholesterolem jadły:

  • produkty zbożowe – razowe pieczywo, płatki zbożowe, kasze, brązowy ryż, razowy makaron, warzywa i owoce (świeże oraz mrożone),
  • nabiał – chude mleko, jogurt naturalny, kefir, maślanka, chudy twaróg,
  • mięso – dziczyzna, chuda wołowina, cielęcina, drób bez skóry, królik, chude wędliny drobiowe,
  • ryby – z rusztu, gotowane, pieczone, szczególnie tłuste ryby morskie (makrela, śledź, sardynka, łosoś), nasiona strączkowe – groch, fasola, soczewica, ciecierzyca, orzechy,
  • tłuszcze – olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, margaryny miękkie ze sterolami,
  • zupy – chude wywary mięsne i warzywne, zupy krem z warzyw,
  • napoje – woda mineralna, słaba herbata, soki i kompoty domowe bez cukru.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here