Jeszcze do niedawna cholesterol diagnozowało się głównie u osób starszych. Dziś wysoki poziom cholesterolu u dziecka zdarza się niezwykle często. Problem jest coraz większy i dotyczy znacznej ilości dzieci. Lekarze ostrzegają, że przypadki miażdżycy zdarzają się nawet u kilkulatków. Za wszytko ma odpowiadać niezdrowy tryb życia, który dzieci przejmują od dorosłych. Poznaj zasady profilaktyki cholesterolowej dzieci.
Wysoki cholesterol u dzieci diagnozuje się coraz częściej. Powoli przestaje być on zaskoczeniem. Badania na cholesterol wykonuje się u coraz młodszych pacjentów. Należy pamiętać, że podwyższony poziom cholesterolu u dzieci jest stanem, które nie można lekceważyć. Brak podjęcia działań sprawia, że wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca czy udaru.
Czym jest cholesterol?
Cholesterol to substancja tłuszczowa do produkcji, której dochodzi w wątrobie. Cholesterol dostarczamy również z pożywieniem. Jego największe pokłady znajdują się w czerwonym mięsie, podrobach, pasztetach, parówkach, kiszkach, salcesonie oraz żółtkach jaj. Warto wspomnieć, że cholesterolu nie znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego.
Zgłębiając zasady profilaktyki cholesterolowej u dzieci, należy pamiętać, że nie wskazane jest całkowite wyeliminowanie tej substancji z diety. Ten dobry cholesterol jest elementem błon komórkowych, współtworzy kwasy żółciowe, które uczestniczą w trawieniu i tworzą hormony takie jak kortyzol, kortykosteron, progesteron, testosteron, aldosteron i estrogeny. Oprócz tego cholesterol u dzieci i dorosłych jest niezbędny do produkcji i przyswajania witaminy D.
Niedobory cholesterolu u dzieci
Chociaż medycyna zazwyczaj mówi on nadmiarze cholesterolu, to w niektórych przypadkach występują jego niedobory. Badania naukowe przeprowadzone przez francuskich naukowców udowodnił, że dzieci nie jedzące masła czy jaj, a więc mające niedoboru cholesterolu, miały gorsze wyniki w nauce, a także zanotowano u nich większa skłonność do agresji. Trzeba o tym pamiętać i zaczynając profilaktykę cholesterolową u dzieci nie przesadzić z eliminowaniem tej substancji z diety.
Skąd się bierze cholesterol u dzieci?
Cholesterol w ścianach tętnic zaczyna odkładać się bardzo wcześnie, nawet u 2-latków. Tworzy on tzw. blaszki miażdżycowej, które kilka lat później powodują rozwój miażdżycy. Jako przyczynę za wysokiego cholesterolu u dzieci podaje się przede wszystkim dietę bogatą w tłuszcze nasycone i trans oraz znikomą aktywność fizyczną. Te czynniki osłabiają gospodarkę lipidową. Kwasy tłuszczowe nasycone sprawiają, że wzrasta poziom cholesterolu w surowicy krwi. Tego typu kwasy znajdziemy w lubianych przez dzieciach przekąskach np. krakersach, chipsach, słodyczach oraz fast foodach.
Profilaktyka cholesterolowa dzieci – na czym polega?
Podwyższony poziom cholesterolu u dzieci osiąga znaczne rozmiary i przez wielu lekarzy nazywany jest epidemią. Zalecają oni, aby od najmłodszych lat wdrożyć profilaktykę cholesterolową. Przede wszystkim powinna opierać się ona na właściwej diecie i wykształceniu u najmłodszych zdrowych nawyków żywionych. Zalecane jest ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i zastąpienie ich świeżymi owocami, warzywami oraz produktami pełnoziarnistymi. Dzieci powinny jeść również chude mięso, odtłuszczony nabiał i potrawy z roślin strączkowych. Biały cukier i niezdrowe tłuszcze powinno się zredukować do minimum, tak samo, jak czerwone mięso, śmietanę, tłuste sery i produkty mleczne, parówki, podroby. Dietę dziecka należy ułożyć tak, aby zmniejszyć ilość cholesterolu, a nie go całkowicie wyeliminować.
Należy pamiętać, że leczenie za wysokiego cholesterol u dzieci odbywa się tylko z pomocą diety. Pierwsze leki można podać dopiero po 10 roku życia. Stąd warto przyłożyć się do układania zdrowych i smacznych jadłospisów.
W profilaktyce cholesterolowej dzieci niezwykle ważny jest również sport. Aktywność fizyczna pozwoli uniknąć nadwagi i otyłości. Dziecko przynajmniej godzinę powinno spędzać na świeżym powietrzu, w ruchu. Kanapowy tryb życia sprzyja odkładaniu się cholesterolu w komórkach. Jeśli maluch nie lubi zajęć sportowych, to może po prostu bawić się w ruchu, a nie koniecznie spędzać wolny czas przed telewizorem lub komputerem.
Badania cholesterolu u dzieci
W profilaktyce cholesterolowej dzieci ważnym zagadnieniem są badania badające poziom tej substancji w krwi. Coraz więcej lekarzy zaleca, aby wykonywać je profilaktycznie między 5 a 10 rokiem życia u każdego dziecka. Szczególnie ważne jest, aby badania były przeprowadzone u dzieci z rodzin obciążonych ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, podwyższonym cholesterolem, nadciśnieniem, nadwagą, otyłością, cukrzycą, udarem mózgu, zawały serca. Badania na cholesterol można wykonywać u dzieci, które ukończy 3 rok życia.
Wysoki poziom cholesterolu to nie tylko problem osób po 40 roku życia. Zagaja się z nim coraz to młodsi pacjenci. Na szczęście podżywionemu poziomowi tej substancji można zapobiegać. Profilaktykę cholesterolową warto wdrażać jak najwcześniej, ucząc dzieci zdrowych nawyków żywieniowych i zachęcając do aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że działania te nie zawsze kończą się sukcesem. Coraz więcej mówi się o tym, że wysoki cholesterol jest uwarunkowany genetycznie.