Jak przygotować się do badania krwi?

0
1853

Badanie krwi to jedno z tych podstawowych. Powinno się je wykonywać raz na pół roku – rok. Badanie krwi można przeprowadzić niemal w każdym laboratorium. Na jego wyniki nie czeka się długo, a sam test jest banalnie prosty. Aby wykonać morfologię, konieczne jest pobranie próbki krwi z żyły łokciowej lub u dzieci z palca. Chociaż morfologia krwi nie jest badaniem inwazyjnym to, aby wyniki nie były zafałszowane, warto się do badania odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?

Badanie krwi wykonywane jest bardzo często. Jest ono pierwszym testem diagnostycznym, zlecanym w przypadku zauważania jakichkolwiek nieprawidłowości. Morfologię zaleca się też wykonywać profilaktycznie, nawet jeśli nic nam nie dolega. Z racji prostoty badania wiele osób uważa, że nie trzeba się do niego przygotowywać. Nie jest to jednak prawda.

Dlaczego warto przygotować się do badania krwi?

Wyniki badania krwi dają ogólny obraz stanu organizmu. Niestety wyniki testu nie zawsze wychodzą dobrze. Należy pamiętać, że złe wyniki badania krwi nie zawsze oznaczają, że nasz organizm trawi choroba. Bardzo często przyczyną jest zafałszowanie wyników przez czynniki zewnętrzne np. złe przygotowanie do badania krwi lub pomyłkę laboratorium. Nie mniej jednak niewłaściwe wyniki zawsze budzą niepokój, a konieczność powtórnego wykonania badania stres. Aby uniknąć napięcia, warto dobrze przygotować się do badania i zyskać pewność, że analiza nie będzie zafałszowana.

Badania krwi na czczo

Przede wszystkim zasadą uzyskania poprawnych wyników badania krwi, jest wykonanie testy na czczo. To, co się je ma bowiem ogromny wpływ na obraz krwi i może zakłócać wyniki. Najlepiej nadanie wykonać więc na czczo, a dodatkowo, jeśli test ma oznaczać poziom cholesterolu, trójglicerydów czy leukocytów na dzień przed badaniem powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich dań oraz picia alkoholu. Należy pamiętać, że ostatni posiłek przed badaniem powinno się spożyć na 8 godzin przed nim. Ważnym wskazaniem jest również wypicie szklanki przegotowanej wody przed wyjściem do laboratorium.

Badania krwi rano

Nasz organizm pracuje zgodnie z rytmem dobowym. Na poszczególnych etapach dnia i nocy zachodzą w nim inne działania. I tak np. wskazuje się, że rano jest najwyższe stężenie jonów sodu, potasu czy magnezu, a fosforanów w nocy. Lekarze podają, że na badania krwi warto wybrać się rano. Jest to najlepsza pora, bowiem pozwala na dokładne i realne ocenienie poziomu poszczególnych pierwiastków czy cukru we krwi.

Leki a badania krwi

Zażywane leki mogą wpływać na obraz krwi. To, czy odstawić leki przed badaniem krwi uzależnione jest od tego, jakie dokładnie dane chce się przepadać. Lekarz poinformuje, jeśli odstawienie leków będzie potrzebne. Zazwyczaj farmaceutyki zażywane stale np. na nadciśnienie tętnicze należy przyjąć tak jak zazwyczaj. Lekarze, oceniając wyniku badań, będą umieli ocenić wpływ takich farmaceutyków. Z zażywania leków najczęściej trzeba zrezygnować przy badaniu oznaczającego poziom hormonów tarczycowych.

Jeśli nie używa się żadnych farmaceutyków na choroby przewlekłe, a jedynie stosuje suplementy diety lub witaminy, to najlepiej odstawić je 3-4 dni przed badaniem. Obowiązkowo należy odstawić preparaty z żelazem, leki ziołowe i syntetyczne. W innym przypadku istnieje zagrożenie, że w wynikach pojawi się tzw. pik, czyli chwilowe wysokie stężenie pierwiastków, które nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Co wpływa na badanie krwi?

Na wynik badania krwi wpływ mogą mieć różne substancje zawarte w surowicy. Zaburzone wyniki mogą pojawić się w przypadku:

 • Zawartości w organizmie amoniaku – pojawia się on po wypiciu sporej dawki alkoholu wieczorem w przeddzień badania lub zażycia leków przeciwbólowych;
 • Zawartości w organizmie bilirubiny – pojawia się ona w efekcie spożycia alkoholu i dużych dawek witaminy C;
 • Czasu krzepnięcia krwi – wydłuża się on po zażyciu salicylanów np. aspiryny czy polopiryny;
 • Obecności w organizmie glukozy (cukru) – jego poziom obniża się pod wpływem dużych dawek witaminy C, alkoholu, salicylanów, sterydów, kofeiny, papierosów, leków psychotropowych i moczopędnych;
 • Zaburzonego poziomu hormonu tarczycy – na ich stężenie wpływają preparaty z jodem, kortykosteroidy, aspiryna oraz polopiryna;
 • Poziom jod – podwyższony poziom może być efektem przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, hormonów tarczycowych, testosteronu, kwasu acetylosalicylowego;
 • Kwas moczowy będzie miał niższe niż w rzeczywistości stężenie po alkoholu i lekach na przeziębienie.
 • Lipidy i cholesterol – ich poziom znacznie się podniesie po tłustym wieczornym posiłku, a obniży po alkoholu i antybiotykach.
 • Magnez – jego stężenie maleje po nadużyciu alkoholu, kawy, doustnych środkach antykoncepcyjnych. Rośnie natomiast po dużych dawkach wapnia i witaminy D3.
 • Potas – poziom spada po lekach moczopędnych.
 • Prolaktyna – jej stężenie zwiększa się po alkoholu i przy regularnym stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych.
 • Próby wątrobowe (aminotransferazy AlAT, AspAT) – wyniki mogą podwyższać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, sulfonamidy, antybiotyki, sterydy anaboliczne, a także duże dawki witaminy C.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here