Za duże wargi sromowe – czy można sobie z tym poradzić?

0
13715

Przerośnięte, za duże wargi sromowe nazywa się fartuszkiem hotentockim. Defekt ten można zniwelować operacyjnie. Zabieg refundowany jest z NFZ w przypadku, gdy są ku temu przesłanki zdrowotne. W innym przypadku za duże wargi sromowe można zmniejszyć, korzystając z usług gabinetów medycyny estetycznej. Zabiegi prywatne to ok. 4 tys. złotych. Zobacz, jak dokładnie radzić sobie z dużymi wargami sromowymi.

Wargi sromowe większe i mniejsze okalają wejście do pochwy i chronią ją przed wnikaniem mikroorganizmów oraz czynnikami uszkadzającymi. Wielkość i kształt waginy uwarunkowane jest genetycznie. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń proporcji w budowie narządów płciowych. Tak sytuacja może prowadzić do pojawienia się u kobiety kompleksów, które będą przekładać się na satysfakcję z życia seksualnego. Za duże wargi sromowe mogą również utrudniać codzienne funkcjonowanie. Stąd też w przypadku, gdy wargi sromowe są wystające i za duże zaleca się rozwiązanie problemu z pomocą medycyny estetycznej.

Jak powinny wyglądać wargi sromowe?

Wygląd warg sromowych jest kwestią indywidualną. Nie ma jednego uniwersalnego wzorca wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. U niektórych kobiet występuje jednak widoczna dysproporcja między wargami sromowymi mniejszymi i większymi. Nie każdej z pań to przeszkadza. Trzeba jednak pamiętać, że są kobiety, które z powodu za dużych warg sromowych wpadają w niemałe kompleksy. Zazwyczaj wynika to z tego, że wygląd narządów płciowych odnosi się do filmów erotycznych. Panie chcą jak najbardziej upodobnić strefy intymne do tych posiadanych do aktorek i nawet przy prawidłowej i standardowej budowie sromu uważają, że nie wyglądają atrakcyjnie „tam na dole”.

Jak wyglądają za duże wargi sromowe?

Chociaż jednego, prawidłowego wyglądu warg sromowych nie ma, to lekarze wskazują, że u niektórych kobiet można mówić o przerośniętej waginie. Taki stan rzeczy nazywa się fartuszkiem hotentockim, a sama nazwa wywodzi się od południowoafrykańskiego plemienia Hotentotów. Kobiety z tego plemienia posiadały wargi sromowe mniejsze tak duże, że wystawały spomiędzy warg sromowych większych. Współcześnie o za dużych wargach sromowych mówimy wtedy, gdy ich długość od podstawy do krawędzi jest większa niż 4 centymetry. Zjawisko to może występować obustronnie lub jednostronnie.

Jako objawy za dużych warg sromowych wymienia się też cienkość, delikatność i znaczne wydłużenie waginy. Objawy te sprawiają, że kobiety cierpiące na tę przypadłość mogą odczuwać ból podczas chodzenia i aktywności fizycznej. Z racji kompleksów fartuszek hotentocki może również negatywnie wpływać na życie seksualne. W niektórych przypadkach podczas zbliżenia kobieta może odczuwać ból i dyskomfort. Należy też pamiętać, że za duże wargi sromowe powodują częste podrażnienia, infekcje i stany zapalne. Wynika to z tego, że przy wystających wargach sromowych trudno utrzymać odpowiednią higienę miejsc intymnych.

Przyczyny za dużych warg sromowych

Przerost warg sromowych mniejszych może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj są one związane z genami, hormonami, porodem naturalnym czy przebytymi infekcjami. Lekarze nie podają jednej przyczyny powstawania za dużych warg sromowych, ale obserwuje się, że zjawisko to często jest wrodzone i pojawia się w linii żeńskiej danej rodziny. Jako przyczyny wtórnego powiększenia warg sromowych  podaje się: kilka porodów przeprowadzanych siłami natury, wydłużoną fazę parcia podczas porody, terapię hormonalną z hormonami androgennymi lub terapie hormonalne w dzieciństwie, przewlekłe i nawracające infekcje pochwy powodujące obrzęk sromu, noszenie biżuterii intymnej, która rozciąga skórę warg sromowych.

Jako przyczynę nadmiernie dużych warg sromowych podaje się też dużą ilość tkanki tłuszczowej, która jest podstawowym składnikiem budowy tej części ciała. Przerośnięte wargi sromowe bardzo często występują u kobiet z nadwagą i otyłych.

Labioplastyka rozwiązanie dla za dużych warg sromowych

Rozwiązaniem na za duże wargi sromowe jest labioplastyka. Wykonanie zabiegu zaleca się, kiedy przerośnięte wargi sromowe mniejsza powodują ból, infekcje intymne nawracają, a wargi powodują dyskomfort. W takich przypadkach labioplastyka refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Labioplastyka polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i zszyciu ran.

W przypadku, gdy dochodzi do niewielkiego przerostu warg sromowych, labioplastykę wykonuje się przede wszystkim ze względu na estetykę. Zabieg ma pomoc wyleczyć się z kompleksu, wpłynąć na poprawę samopoczucia oraz samoocenę. Korekcja warg sromowych ze względów estetycznych nie jest refundowana przez NFZ, można wykonać ją w placówkach medycyny estetycznej. Koszt uzależniony jest od kliniki, ale podaje się, że koszty wykonania zabiegu prywatnie zaczynają się od 4 tysięcy.

Po operacji zmniejszenia warg sromowych należy szczególnie dbać o higienę intymną, nosić przewiewną odzież, bieliznę z naturalnych tkanin, zrezygnować z uprawiania obciążających sportów (do czasu wygojenia się rany). Szwy po zabiegu zdejmowane są po ok.2  tygodniach. Po miesiącu można powrócić do aktywności seksualnej, o ile lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań.

[Głosów:94    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here