Kurzajki – wirusy w skórze

0
3460

Kurzajki są niezwykle popularnym schorzeniem. Określane są one mianem zmian skórnych, które powstają w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Walska z kurzajkami nie zawsze jest prosta. Czasem znikają one samoistnie i nigdy więcej się nie pojawiają, a innym razem kurzajki uporczywie i przez długi czas powracają. Najczyściej kurzajki pojawiają się na dłoniach, palcach oraz stopach. Zobacz, jak pozbyć się kurzajek.

Zmiany skórne w formie kurzajek są bardzo popularne. Cierpi na nie wiele osób. Zazwyczaj kurzajki są ignorowane, ponieważ nie są one bardzo dokuczliwe i nie powodują bólu. Jako przyczynę ich powstawania wskazuje się zarażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Przenosi się on poprzez kontakt ze skórą zarażonej osoby, czy też przedmiotem używanym przez nosiciela. Kurzajki mają tendencje do uporczywego powracania, a ich leczenie może trwać latami.

Czym jest kurzajka i jak powstaje?

Kurzajki to brodawki, czyli wykwity na skórze o szarej, nierównej i grudkowatej powierzchni. Wyróżniają się tym,  ze są twarde i mają średnicę od kilku do kilkunastu milimetrów. Kurzajki nie powodują bólu ani swędzenia – wyjątkiem są jednak kurzajki na stopach, które mogą wywoływać stany zapalne. Uciążliwe są również kurzajki w okolicach paznokci, które mogą wywoływać dotkliwy ból.

Kurzajki mają tendencje do rozsiewania się. Bardzo łatwo przenieść je z jednego zainfekowanego miejsca na drugie np. z twarzy na dłonie. Aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzenienia się, nie należy rozdrapywać zmian. Kurzajkami dość łatwo można się zarazić. Jako źródła zakażenia wskazuje się bezpośredni kontakt z osobą, która je ma, a także używanie tych samych przedmiotów np. ręcznika, bielizny, gąbki, pilników.

Kurzajki, gdzie się pojawiają?

Kurzajki najczęściej występują na rękach i stopach. Popularna jest również odmian kurzajek nazwana kłykciami kolczystymi – te brodawki atakują najczęściej zewnętrzne narządy płciowe.

Leczenie kurzajek

W pierwszym etapie leczenie kurzajek polega na nieinwazyjnych terapiach farmakologicznych. Zazwyczaj leki na kurzajki są tanie i przynoszą dobre efekty. Część z farmaceutyków dostępnych jest bez recepty. W aptece można kupić różnego rodzaju specyfiki na kurzajki  np. maści czy specyfiki do zamrażania kurzajek. Zazwyczaj farmaceutyki te zawierają kwas mlekowy i salicylowy, które przyspieszają zasychanie brodawek i w efekcie odpadanie. Należy pamiętać, że leczenie kurzajek może być długotrwałe – leki nie działają z dnia na dzień. Wskazuje się, że efekty stosowania maści na kurzajki widać po 6-8 tygodniach, a preparatów zamrażających po ok. 14 dniach. Leków nie można odstawiać zbyt wcześnie, ponieważ kurzajki mogą powrócić ze zdwojoną siłą.

Domowe sposoby na kurzajki – jakie stosować?

Apteczne preparaty na kurzajki można wspomagać domowymi sposobami. Trudno jednoznacznie określić, czy są i na ile są one skuteczne. U jednych osób domowe sposoby na kurzajki są bardzo skuteczne i innych nie przynoszą żadnych efektów. Jako efektowne rozwiązania wskazuje się:

  • Jaskółcze ziele  – sok z łodygi tego ziela należy wycisnąć bezpośrednio na zmianę, a następnie zakleić ją plastrem; czynność tą powtarza się codziennie;
  • Mniszek lekarski (mlecz) – na kurzajki stosuje się sok z łodygi, którym smaruje się kurzajkę kilka razy dziennie;
  • Kąpiele w roztworze solnym – kąpiel przygotowuje się z 200 g soli na litr wody; w roztworze należy moczyć dłonie lub stopy przez pół godziny dziennie; zabieg powtarza się codziennie;
  • Czosnek – zgnieciony ząbek czosnku nakłada się na kurzajkę i zakleja plastrem;
  • Olejek herbaciany – należy smarować nim brodawkę kilka razy dziennie;
  • Ocet jabłkowy – na oczyszczoną kurzajkę przykłada się okład z octu jabłkowego (wacik nim nasączony) i zakleja plastrem; okład należy pozostawić na całą noc; kurację powtarza się każdej nocy przez 4-6 tygodni;
  • Skórka z cytryny i ocet – skórkę moczy się w occie przez ok. 24 godziny, a następnie przykłada się żółtą stroną do kurzajki; skórka powinna dokładnie przylegać; tego typu okład zakleja się plastrem i powtarza do czasu, aż brodawka sama odpadnie.

Domowe sposoby na kurzajki wykazują skuteczność przy dłuższym i regularnym stosowaniu. Kuracje mogą potrwać nawet kilka tygodni. Warto pamiętać, że kurzajki leczone za pomocą domowych sposobów zawsze mogą powrócić, dlatego lepiej łączyć je z lekami i zabiegami dermatologicznymi.

Kurzajki – kiedy udać się do dermatologa?

W niektórych przypadkach kurzajki okazują się odporne na leczenie farmakologiczne. Jeśli tak się dzieje, konieczna staje się wizyta u dermatologa. Lekarz ten może zastosować odpowiednie zabiegi, które pozwalają usunąć kurzajki. Jako skuteczne sposoby na kurzajki wskazuje się wyłyżeczkowanie lub trwałe wyrażanie za pomocą ciekłego azotu. Coraz częściej do usunięcia kurzajek stosuje się też laser CO2. Zdarza się, że jeden zabieg nie pozwoli trwale usunąć brodawek i wymaga kilku powtórzeń.  Leczenie stosuje się, dopóki nie zostaną usunięte wszystkie zmiany i komórki zainfekowane wirusem HPV. Cena zabiegów na kurzajki jest bardzo różna i uzależniona od zastosowanej metody. Zabiegi mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here