Problematyczne ósemki – po co nam zęby mądrości?

0
2493

Ósemki, czyli zęby mądrości są trzecimi zębami trzonowymi człowieka. Zazwyczaj sprawiają one duże problemu u osób, u których się pojawiają (trzeba pamiętać, że zęby ósemki nie występują u każdego).  Po co więc wyrastają i jakie jest ich zadanie?  Jak przekonują stomatolodzy, zęby  ósemki podobnie jak pozostałe zęby trzonowe służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. Czy są jednak niezbędne?

Trzecie zęby trzonowe, czyli popularne ósemki pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia, a więc w okresie dojrzałości.  U niektórych osób ósemki mogą pojawić się nawet później ok. 40 roku życia. Ich późne wyżynanie się powoduje, że zęby te zyskały miano tych mądrości. Należy jednak zaznaczyć, że u niektórych osób ósemki nigdy się nie pojawią. Praktyka pokazuje, że o wiele lepiej być w grupie osób, u których zęby mądrości nie pojawiły się wcale. Oszczędzi to wielu problemów i bólu. Brak ósemek nie wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie. Na takim etapie ewolucji człowiek nie potrzebuje tak dużej ilości zębów, a jego szczęka i żuchwa nie mieści już tyle zębów, co niegdyś. Wynika to ze zmiany sposobu odżywiania i zwyczajów żywieniowych.

Zęby mądrości – same problemy

Zęby mądrości u większości osób są źródłem wielu problemów i dolegliwości bólowych. Ból wiąże się głównie z procesem ich wyrzynania. Ten jest zaburzony, jeżeli w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, a taki problem pojawia się u wielu osób. Brak miejsca powoduje, że ósemki wyrastają częściowo, a na skutek nacisku innych zębów rosną w niekorzystnym położeniu, ulegają deformacja lub pozostają niewyrżnięte. Najgorszy ból odnotowuje się, kiedy ząb mądrości pozostaje niewidoczny i ze wszystkich stron otoczony jest kością. Wtedy mamy do czynienia z całkowitym zatrzymaniem jego wzrostu, co wiąże się z dotkliwym bólem i dyskomfortem spowodowanym obrzękiem.

Objawy wyrzynania się ósemek

Ból wyrzynającego się zęba jest bardzo silny, a przez to charakterystyczny. Najczęściej przy wyrzynaniu się ósemek pojawia się ból z tyłu czaszki, który wraz z powiększeniem się stanu zapalnego promieniuje na dziąsła, podniebienie i całą część twarzy, po której znajduje się ząb. Jako pozostałe objawy wyrzynania się zębów mądrości wymienia się obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, ropna wydzielina, nieświeży oddech i charakterystyczny posmak w ustach. W przypadkach, gdy dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego, występuje stan podgorączkowy, bóle głowy oraz powiększone węzły chłonne. Ból przy wyrzynaniu się ósemki trwa od kilku do kilkunastu dni, po czym ustępuje i może się powracać na kolejnych etapach wzrostu zęba.

Niekiedy wyrzynaniu się zębów mądrości towarzyszy zmieszczenie apetytu, upośledzenie mówienia, problemy z przyjmowaniem stałych pokarmów.

Usuwanie zębów mądrości

Dotkliwy ból sprawia, że najczęściej zapada decyzja o usunięciu zębów mądrości. Ich pozbycie się ma zniwelować problem. Wielu stomatologów rekomenduje, aby ósemki usunąć, zanim zaczną sprawiać problemy, czyli jeszcze przed wystąpieniem bólu i infekcji. Wynika to z tego, że brak stanu chorobowego pozwala na szybsze i łatwiejsze gojenie się dziąsła po wyrwaniu zęba, występuje także mniejsze ryzyko powikłań. Należy też pamiętać, że przy infekcji usunięcie zęba mądrości nie jest możliwe od razu, wymaga bowiem uprzedniego wyleczenia miejsca zmienionego chorobowo.

Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

Konieczność usunięcia zębów mądrości zachodzi, kiedy rosną one w nieprawidłowej płaszczyźnie, czyli tej nachylonej w dół szczęki lub do środka jamy ustnej. Wskazania do usunięcia ósemki to także: uwięziona i ograniczona kość, podłożona korona w kierunku siódemki, ucisk na korzeń siódemki, uszkodzenie lub deformacja siódemki, wrastanie ósemki w policzek, stłaczanie przez ósemki innych zębów. Wskazaniem do usunięcia jest też zniszczony przez próchnicę ząb. Z racji anatomii tych zębów ich leczenie nie jest proste. Zazwyczaj postępująca próchnica wymaga leczenia kanałowego przy bardzo utrudnionym podejściu.

Zabieg usunięcia ósemki

Usunięcie ósemki nie zawsze jest prostym zabiegiem. Jego trudność uzależniona jest od ułożenia zęba. Zęba zawsze wyrywa się w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy dodatkowo konieczne jest założenie szwów. Po zabiegu konieczne jest utrzymywanie czystości w operowanej okolicy, ma to zapobiec zakażeniu. Rekomendowane jest zrezygnowanie z palenia papierosów, intensywne przepłukiwanie ust, czyszczenie zębów w pobliżu bolesnego miejsca. Bolące miejsce należy chłodzić np. przy pomocy zimnego kompresu lub kostki lodu.

Problematyczne ósemki, nie do końca wyrżnięte będą drażnić dziąsło. W skrajnych przypadkach mogą tworzyć w dziąśle rany tzw. kieszenie, w których gromadzą się resztki pokarmu, które są doskonałą pożywką dla bakterii. To one wywołują stany zapalne nie tylko zęba, ale i tkanki przyzębia. Te działania są również przyczyną zapalania ogólnoustrojowego. Aby ograniczyć problemy z ósemkami, rekomendowane są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Na podstawie kontroli można ocenić, czy ósemka  może negatywnie wpływać na zgryz lub powodować dyskomfort.

[Głosów:8    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here