Wirus HPV w przypadku mężczyzn – jakie są objawy i sposoby leczenia?

0
4851

Wirusa HPV obawiają się głównie kobiety, nie oznacza to jednak, że nie występuje on u mężczyzn. Wirus brodawczaka ludzkiego również i u panów może wywołać poważne schorzenie takie jak rak prącia. Zazwyczaj jednak HPV u mężczyzn powoduje powstawanie mało estetycznych kurzajek na ciele. Do poważniejszych konsekwencji może dojść, jeśli system immunologiczny mężczyzny nie jest na tyle silny, aby zwalczyć wirusa. Zobacz, jakie problemy zdrowotne powoduje wirus HPV u mężczyzn.

Wirus HPV, czyli brodawczaka ludzkiego jest niezwykle popularny. Szacuje się, że zakażenie tym wirusem dotyczy nawet 50% populacji. Do zakażenia wirusem dochodzi bardzo łatwo,  wystarczy kontakt z zakażoną skórą lub przedmiotem używanym przez osobę zarażoną. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że HPV przez lata może bytować w ukryciu i nie dawać żadnych objawów. Zazwyczaj wirus HPV nie daje symptomów właśnie u mężczyzn. Podaje się, że ok. 1% mężczyzn mających kontakt z wirusem będzie zmagać się z jego powikłaniami. W grupie ryzyka znajdują się panowie między 18 a 24 rokiem życia oraz osoby homoseksualne.

Wirus HPV u mężczyzn – jak się zarazić?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest stosunkowo łatwe. Podstawowym źródłem zakażenia jest kontakt z naskórkiem osoby zarażonej. W jego wyniku powstają na skórze kurzajki i brodawki. Do zarażenia może dojść również przez kontakt seksualny. Należy pamiętać, że wirus HPV występuje w kilkudziesięciu odmianach, jednak dla ludzi najgłośniejsze są dwa typy wirusa. Mowa tutaj  o typie niskiego ryzyka, czyli wirusie HPV typu 1 i 2, kotary wywołuje kurzajka i brodawki stop oraz typie 6 i 11 odpowiedzialnym za kłykciny kończyste (brodawki na zewnętrznych narządów płciowych i wokół odbytu). Drugim typem wirusa jest ten wysokiego ryzyka, czyli HPV 16 i 18. Są to wirusy wysoko rakotwórcze, które u mężczyzn mogą wywołać raka prącia lub odbytu.

Objawy zakażenia wirusem HPV u mężczyzn

U większości mężczyzn wirus HPV nie daje żadnych objawów, mówi się wtedy o tzw. fazie lateralnej. Tutaj jednak lekarze zaznaczają, że zanim dojedzie do samoczynnej eliminacji wirusa z organizmu, mija ok. 2 lat. W tym czasie można nieświadomie zarażać inne osoby wirusem HPV, szczególnie podczas stosunków seksualnych.

U mężczyzn, którzy borykają się z osłabionym systemem immunologicznym, może dojść do przewlekłego zakażenia wirusem HPV. Mówimy wtedy o klinicznym przebiegu choroby. W takim przypadku jako objawy zakażenia HPV u mężczyzn podaje się:

  • Brodawki narządów moczowo-płciowych, czyli tzw. kłykciny – brodawki mogą pojawić się na penisie w okolicach żołędzi pod napletkiem i w jego środkowej części, na mosznie, w pachwinach, w okolicach odbytu oraz wewnątrz cewki moczowej; brodawki mogą być wypukłe, płaskie lub w kształcie kalafiora; kłykciny pojawiają się od kilku tygodni do kilku miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zarażoną; brodawki wywołane HPV nie przekształcają się w nowotwór i nie stanowią zadrażnienia dla zdrowia;
  • Grudkowatość bowenoidalna – są to różowe lub lekko brunatne guzki, które zlokalizowane są na żołędzi;
  • Choroba Bowena – jest to postać raka kolczystokomórkowego przedinwazyjnego skóry; objawem tej choroby są sinoczerwone grudki o gładkiej, błyszczącej powierzchni, które pojawiają się na żołędzi prącia.

Wirus HPV u mężczyzn a zagrożenie rakiem

O wirusie HPV, który wywołuje choroby nowotworowe, zazwyczaj słyszy się w kontekście kobiet. Wirus ten wskazywany jest przede wszystkim jako przyczyną raka szyjki macicy. Warto jednak wiedzieć, że wirus HPV również u mężczyzn może wywołać raka. Dzieje się tak w przypadku długotrwałych infekcji trwających kilka miesięcy czy lat. Wtedy to wirus HPV u mężczyzn odpowiada za raka obyta oraz raka praca. Jakie są objawy tych chorób?

Rak odbytu wywołany wirusem HPV – jako objawy wskazuje się krwawienie, ból, świąd, wydzielinę z odbytu; obserwuje się również powiększenie węzłów chłonnych w okolicach odbytu i/lub pachwin; może się zdarzyć, że rak odbytu u mężczyzn będzie w pierwszych fazach przebiegał bezobjawowo.

Rak prącia wywołany HPV – jako obawy wskazuje się zmianę koloru, grubości skóry i pogrubienie penisa; pojawiają się też naroślą i rany na prąciu, którym towarzyszy ból i krwawienie; początkowo choroba może nie dawać żadnych objawów, te pojawią się przy zaawansowanym nowotworze.

Wirus HPV u mężczyzn – diagnoza i leczenie

Większość dolegliwości wywoływanych przez wirus HPV jest diagnozowane podczas wizyty w gabinecie lekarskiemu. Lekarz może zastosować roztwór z octu, pozwalając zidentyfikować niewidoczne brodawki. Znane są również testy HPV, które pokazują obecność DNA HPV. Test ten pozwala wykryć wirus typów wysokiego oraz niskiego ryzyka. Test polega na pobraniu wymazy do badania, który u mężczyzn pochodzi z okolic rowka zażołędnego.

Leczenie wirusa HPV u mężczyzn polega na kuracji chorób wywołanych przez wirus. Obecnie nie ma żadnej terapii ani leków, które pozwalają na pozbycie się samego wirusa.

Panowie przed wirusem HPV nie mogą bronić się w żaden medyczny sposób. Szczepionka na wirus HPV dostępna jest jedynie dla kobiet. Obecnie trwają badania, czy ma ona zastosowanie również u mężczyzn. Aby zapobiegać zakażeniu HPV, panowie powinni dbać o higienę, unikać dotykania przedmiotów sprzyjających tymczasowemu przetrwaniu wirusa oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami, u których widoczne są objawy zakażenia HPV. Ważne jest również zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej i prawidłowe stosowanie prezerwatyw podczas każdego stosunku.

[Głosów:29    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here