Drżenie rąk

0
2918

Drżenie jest zdefiniowane jako niezamierzone, rytmiczne, oscylacyjne skurcze mięśni, powodujące drżenie jednej lub więcej części ciała. Może wpływać na dłonie, głowę, twarz, szczękę, usta, tors i nogi. Czasami drżenie dotyczy również głosu. Drżenie rąk jest najczęstszą postacią. Drżenie rąk może wynikać z wielu przyczyn, zaczynając od chorób takich jak choroba Parkinsona po łagodne przeciążenie kofeiną, Jakie są przyczyny drżenia rąk?

Drżenie rąk – problem, który może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku

Drżenie jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Większość z nas widzi ręce lekko trzęsące się, gdy trzymamy je przed sobą. Kilka czynników, takich jak stres, lęk, brak snu, palenie tytoniu i kofeina mogą spotęgować drżenie rąk.

Chociaż drżenie zwykle nie jest oznaką ciężkiego lub zagrażającego życiu zaburzenia zdrowia, może być zarówno kłopotliwe, jak i upośledzające dla niektórych osób i może utrudniać wykonywanie pracy i codziennych czynności.

Drżenie może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u osób w średnim wieku i starszych.

Samoistne drżenie – problem najczęściej spotykający ręce

Drżenie samoistne to zaburzenie układu nerwowego (neurologiczne), które powoduje mimowolne i rytmiczne drżenie. Może dotknąć prawie każdej części ciała, ale drżenie występuje najczęściej w rękach – szczególnie podczas wykonywania prostych czynności, takich jak picie ze szklanki lub wiązanie sznurowadeł.

Zwykle nie jest to stan niebezpieczny, ale drżenie samoistne zwykle pogarsza się z czasem i może przechodzić w przypadku niektórych osób w drżenie ciężkie.

Drżenie samoistne może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób w wieku 40 lat i starszych.

Objawy drżenia samoistnego

Najczęściej występujące objawy drżenia samoistnego:

  • Rozpoczyna się stopniowo, zwykle po jednej stronie ciała
  • Zwykle występuje w rękach, dotykając jednej lub obu rąk
  • Może zawierać ruch “tak-tak” lub “nie-nie” głowy
  • Stan może pogarszać się przez stres emocjonalny, zmęczenie, kofeinę lub skrajne temperatury

Samoistne drżenie rąk vs choroba Parkinsona

Wiele osób kojarzy drżenie z chorobą Parkinsona, ale te dwa schorzenia różnią się w kluczowy sposób:

  • Czas występowania wstrząsów. Samoistne drżenie rąk zwykle występuje, gdy używasz rąk. Drżenia z chorobą Parkinsona są najbardziej widoczne, gdy ręce są po bokach lub spoczywają na kolanach.
  • Czynniki powiązane. Drżenie samoistne nie powoduje innych problemów zdrowotnych, ale choroba Parkinsona wiąże się z pochyloną postawą, powolnym ruchem i szuraniem nogami. Jednak u osób z drżeniem samoistnym czasami rozwijają się inne objawy neurologiczne, takie jak chwiejny chód (ataksja).
  • Części ciała dotknięte drżeniem. Samoistne drżenie dotyczy głównie rąk, głowy i głosu. Objawy choroby Parkinsona zwykle zaczynają się w rękach i mogą wpływać na nogi, podbródek i inne części ciała.

Przyczyny samoistnego drżenia rąk

Około połowa istotnych przypadków drżenia wydaje się wynikać z mutacji genetycznej, chociaż nie zidentyfikowano specyficznego genu. Ta forma jest określana jako drżenie rodzinne. Nie jest jasne, co powoduje drżenie samoistne u ludzi bez znanej mutacji genetycznej.

Czynniki ryzyka samoistnego drżenia rąk

Znane czynniki ryzyka drżenia samoistnego obejmują:

  • Mutacja genetyczna. Dziedziczna różnorodność drżenia samoistnego (drżenie rodzinne) jest autosomalnym zaburzeniem dominującym. Aby spełnić warunek potrzebny jest wadliwy gen od tylko jednego rodzica.

Jeśli masz rodzica z mutacją genetyczną niezbędną do drżenia samoistnego, masz 50% szans na rozwinięcie tego zaburzenia.

  • Drżenie samoistne występuje częściej u osób w wieku 40 lat i starszych.

Rodzaje drżenia rąk

Oprócz opisanego wyżej, samoistnego drżenia rąk, wyróżniamy inne rodzaje, jak choćby:

  • Drżenie starcze – objawia się w podobny sposób jak drżenie samoistne, jednak jest ściśle związanie z wiekiem. Obejmuje głównie ręce i głowę.
  • Drżenie spoczynkowe – występuje bez związku z poruszaniem ręką.
  • Drżenie kinetyczne – pojawia się podczas wykonywania ruchu. Przykładem drżenia kinetycznego jest drżenie zamiarowe, związane z uszkodzeniem móżdżku.

Leczenie drżenia rąk

Oprócz drżenia samoistnego i choroby Parkinsona, drżące dłonie mogą być spowodowane przez chorobę tarczycy, skutki uboczne leków lub zatrucie metalami ciężkimi.

Czasami charakter objawów sugeruje diagnozę. Na przykład, drżenie samoistne występuje zwykle, gdy używasz rąk, podczas gdy drżenie związane z chorobą Parkinsona zwykle występuje, gdy twoje ręce są w spoczynku.

Leczenie będzie zależeć oczywiście od diagnozy. Oprócz beta-blokerów stosuje się wiele innych leków w terapii drżenia samoistnego. Należą do nich leki przeciwwstrząsowe, leki uspokajające, leki stosowane w leczeniu jaskry i Botox. Jeśli nie zostanie wykryta żadna fizyczna przyczyna, lekarz może przypisać drżącym dłoniom niepokój. Jeśli tak, pomocne mogą być techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe. Możesz także eksperymentować z akupunkturą.

Możesz również podjąć następujące kroki, aby zmniejszyć drżenie rąk:

  • Unikaj kofeiny, która może powodować wytwarzanie adrenaliny, hormonu, który może pogorszyć drżenie.
  • Unikaj alkoholu, który ma wyraźny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i może pogłębić drżenie samoistne.
  • Ćwicz lekkimi ciężarkami, które mogą promować stabilność rąk i nadgarstków. Poproś swojego lekarza, aby zarekomendował fizjoterapeutę, który nauczy Cię ćwiczeń.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here