Przyczyny powstawania zaparcia

0
1530

Zaparcia są powszechne i dotykają ludzi w każdym wieku. Zazwyczaj można je leczyć w domu, stosując proste zmiany w diecie i stylu życia. Czym jest zaparcie i jakie są przyczyny jego występowania?

Definicja zaparcia i fakty – przyczyny powstawania zaparcia

Zaparcie definiuje się medycznie jako mniej niż trzy stolce na tydzień, a ciężkie zaparcia to mniej niż jeden stolec na tydzień.

Niektóre z objawów to:

 • Dyskomfort w jamie brzusznej
 • Poczucie niepełnego wypróżnienia (poczucie, że nadal musisz “iść” do toalety) po wypróżnieniu
 • Napinanie się w celu wypróżnienia
 • Twarde lub małe stolce
 • Krwawienie odbytnicze i / lub szczeliny odbytu wywołane twardymi stolcami
 • Fizjologiczny stres i / lub obsesja na punkcie wypróżnień.
 • Zaparcia zwykle spowodowane są powolnym ruchem trawionego materiału przez okrężnicę (jelita grubego).
 • Dwie dolegliwości ograniczone do okrężnicy powodującej zaparcia to inercja okrężnicy i dysfunkcja dna miednicy.
 • Istnieje wiele przyczyn i związków z zaparciami, na przykład leki; złe nawyki jelit; diety o niskiej zawartości błonnika; prawdopodobnie nadużywanie środków przeczyszczających; zaburzenia hormonalne; choroby głównie z innych części ciała, które również wpływają na okrężnicę; oraz wysokie poziomy estrogenu i progesteronu podczas ciąży.
 • Osoby powinny szukać pomocy medycznej, jeśli zaparcia mają nagły początek, ciężkie, nasilone, związane z innymi niepokojącymi objawami, takimi jak utrata wagi lub nie reagują na proste, bezpieczne i skuteczne leczenie.
 • Testy diagnozujące przyczynę zaparć mogą obejmować wywiad chorobowy, badanie fizykalne, badania krwi, zdjęcia rentgenowskie jamy brzusznej, lewatywę barową, badania tranzytowe okrężnicy, defekografię, badania ruchliwości odbytnicy i badania motoryki okrężnicy.
 • Celem leczenia zaparć jest jeden ruch jelit co dwa do trzech dni bez wysiłku.
 • Leczenie może obejmować pokarmy bogate w błonnik, niestymulujące środki przeczyszczające, stymulujące środki przeczyszczające, lewatywy, czopki, trening biofeedback, leki na receptę i chirurgię.
 • Pobudzające środki przeczyszczające, w tym produkty ziołowe, powinny być stosowane w ostateczności, ponieważ mogą uszkodzić okrężnicę i pogorszyć

Co powoduje zaparcia?

Teoretycznie zaparcia mogą być spowodowane powolnym przechodzeniem pokarmu przez jakąkolwiek część układu trawiennego. Jednak w większości przypadków spowolnienie występuje w okrężnicy

 • Leki, które powodują zaparcia

Częstą przyczyną tego problemu są leki. Najczęstsze leki, które powodują zaparcia to:

 • Środki przeciwbólowe, takie jak kodeina (na przykład Tylenol # 3), oksykodon (na przykład Percocet) i hydromorfon (Dilaudid)
 • Leki przeciwdepresyjne, takie jak amitryptylina (Elavil, Endep) i imipramina (Tofranil)
 • Leki przeciwdrgawkowe, takie jak fenytoina (Dilantin) i karbamazepina (Tegretol)
 • Suplementy żelaza
 • Leki blokujące kanały wapniowe (CCB), takie jak diltiazem (Cardizem ) i nifedypina ( Procardia )
 • Leki zobojętniające zawierające aluminium, takie jak zawiesina wodorotlenku glinu (Ambonek ) i węglan glinu (Basaljel)

Oprócz wymienionych powyżej produktów istnieje wiele innych czynników, które mogą powodować zaparcia. Możesz użyć skutecznych prostych środków do leczenia (jak choćby zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego lub przyjmowanie środków zmiękczających stolec), jeśli jest to spowodowane przez lek. Przerwanie leczenia może nie być konieczne. Jeśli proste środki nie działają, możliwe jest zastąpienie mniej zaparcia.

Inne przyczyny zaparć

Przyzwyczajenie: ruchy jelit podlegają dobrowolnej kontroli. Oznacza to, że normalne pragnienie, które odczuwasz, może zostać stłumione. Chociaż czasami należy powstrzymać chęć wypróżnienia (na przykład, gdy łazienka nie jest dostępna), robienie tego zbyt często może prowadzić do zanikania chęci i skutkować zaparciami.

Dieta: jest ważna w utrzymywaniu miękkiego, obszernego stolca; dlatego spożywanie pokarmów o niskiej zawartości błonnika może powodować zaparcia. Najlepsze naturalne źródła błonnika to owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Środki przeczyszczające: jedną z podejrzanych przyczyn poważnych zaparć jest nadużywanie stymulujących środków przeczyszczających, na przykład senna (Senokot), olej rycynowy i wiele ziół. Wykazano powiązanie między długotrwałym stosowaniem tych produktów a uszkodzeniem nerwów i mięśni okrężnicy, co prawdopodobnie prowadzi do zaparć. Nie jest jednak jasne czy powyższe produkty spowodowały szkodę, ani czy szkoda istniała przed ich użyciem. Niemniej jednak, ze względu na możliwość, że produkty pobudzające mogą uszkodzić okrężnicę, większość ekspertów zaleca, aby były one stosowane jako ostateczność po niepowodzeniu niestosownych produktów.

Zaburzenia hormonalne: Hormony mogą wpływać na ruchy jelit. Na przykład: Zbyt mały hormon tarczycy (niedoczynność tarczycy) i zbyt duży parathormon (poprzez podniesienie poziomu wapnia we krwi). W okresie menstruacji kobiety poziom estrogenu i progesteronu jest wysoki. Jednak rzadko jest to stan przedłużony. Wysoki poziom estrogenu i progesteronu podczas ciąży powoduje również zaparcia.

W jaki sposób leczy się zaparcia?

Istnieje kilka zasad dotyczących oceny i leczenia zaparć.

 • Pierwsza zasada polega na rozróżnieniu zaparć ostrych (o niedawnym początku) i chronicznych (długotrwałych). Tak więc, w przypadku nasilającego się ostrego zaparcia lub zaparcia, konieczne jest wczesne rozpoznanie przyczyny, aby nie przeoczyć poważnej choroby, którą należy leczyć w trybie pilnym.
 • Druga zasada polega na wczesnym rozpoczęciu leczenia i stosowaniu terapii, które mają najmniejszy potencjał szkodzenia. Zapobiegnie to pogorszeniu zaparcia, a także zapobiegnie potencjalnemu uszkodzeniu okrężnicy, które może być spowodowane częstym stosowaniem produktów pobudzających.
 • Trzecią zasadą jest wiedzieć, kiedy należy ocenić przyczynę przewlekłego zaparcia. Ocena przyczyny przewlekłego zaparcia musi zostać wykonana, jeśli nie ma reakcji na proste leczenie.

Celem leczenia zaparć nie powinno być codzienne wypróżnianie, ale jedno co dwa do trzech dni bez trudności (bez wysiłku).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here