Depilacja laserowa – jak przebiega zabieg laserowego usuwania owłosienia?

0
1422

Depilacja laserowa to zabieg pozwalający pozbyć się zbędnego owłosienia i to na stałe. Z zabiegu zazwyczaj korzystają kobiety. Przeprowadzą się go w salonie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej. Aby jego efekty były trwałe, konieczne jest przeprowadzenie kilku serii zabiegów w niedużym odstępie czasu. I chociaż efekty depilacji laserowej są bardzo dobre, to nie decyduje się na niego wiele osób. Dlaczego? Chodzi o cenę. Depilacja laserowa wymaga dużych nakładów finansowych. Wiele osób obawia się też samego zabiegu, postrzegając go jako bolący. A jak jest naprawdę? Zobacz, jak przebiega zabieg laserowego usuwania owłosienia.

Zabieg laserowego usuwania owłosienia jest stosunkowo młodą metodą depilacji. Po raz pierwszy zaczął on być wykonywany na początku 60. XX wieku. Początkowo nie zyskał dużej popularności, bowiem stosowany laser miał bardzo długą falę, co oznacza, że nie usuwał włosa, lecz uszkodził pigment i skórę. Dziś laserowa depilacja niewiele ma wspólnego z metodami połowy lat XX wieku. Stosowane dziś lasery są nowoczesne i bardzo precyzyjne. Z ich pomocą można skutecznie wydepilować skórę i niemal w 100% pozbyć się owłosienia.

Na czym polega depilacja laserowa skóry?

Współczesna kosmetyka do depilacji laserowej wykonuje kilka rodzajów laserów. W związku z tym przebieg samego zabiegu może się nieco różnić, w zależność do tego, jaki laser będzie wykorzystany. Najpopularniejsze rodzaje zabiegów to:

  • Depilacja laserowa laserem diodowymfotodepilacja składa się tu z kilku etapów; w pierwszym kroki zawarta w łodydze włosa melatonina pochłania z wiązki lasera odpowiednią ilość światła; w kolejnym etapie wykorzystuje uzyskane w ten sposób ciepło do sąsiadujących z nią tkanek – dochodzi do tzw. selektywnej fotodermatozy; wytworzone ciepło uszkadza mieszek włosowy oraz komórki, które uczestniczą w procesie tworzenia nowego włosa; podczas depilacji laserowej laserem diodowym można usunąć tylko te włosy, które mają wystarczającą ilość melaniny, czyli są ciemne; włosy powinny znajdować się też w fazie aktywnego wzrostu;
  • Depilacja laserowa laserem Nd-Yag – laser ten posiada fale o długości 1064 nanometrów; dzięki temu fale mają możliwość przeniknąć do naczyń krwionośnych, które znajdują się na dnie mieszka włosowego; fale lasera uszkadzają je i pozbawiają dostaw substancji odżywczych – przez to cebulka obumiera.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego usuwania owłosienia?

Do depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować.  Jak to zrobić?

  • Na miesiąc przed zabiegiem nie wolno się opalać, bo w opalonej skórze jest bardzo dużo melaniny, która przyciąga światło lasera. Skóra się nie spali, ale depilacja będzie mniej efektywna, bo melanina ze skóry pochłonie dawkę przeznaczoną dla melaniny z włosów.
  • Nie należy również stosować samoopalaczy.
  • Na około 3-4 tygodnie przed planowanym zabiegiem trzeba też odstawić leki fotouczulające oraz herbatki ziołowe z dziurawcem i nagietkiem.
  • Skóra nie może być podrażniona ani przesuszona.
  • Na tydzień przed zabiegiem nie można używać kremów do depilacji, nie wolno też stosować kremów ani maści z witaminą A, C, retinolem, izotretinoiną i kwasami owocowymi.
  • Na kilka dni przed zabiegiem okolic, które będą depilowane, nie wolno smarować lekami ani stosować preparatów złuszczających.
  • W dniu zabiegu skóra powinna być czysta, bez kremów, makijażu, perfum czy dezodorantów.
  • Jeśli próba laserowa odbyła się kilka dni wcześniej, bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji (jeśli próby nie było, można golić włoski tuż przed zabiegiem, by osoba wykonująca zabieg mogła ocenić barwę włosów).

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania owłosienia?

Laserową depilację owłosienia zawsze poprzedzone jest konsultacją z kosmetyczką lub dermatologiem. Do zabiegu kwalifikuje się na podstawie krótkiego wywiadu. Kosmetyczka/dermatolog ocenia też stan i typ skóry oraz włosów, a następnie dobiera parametry wiązki lasera. Pierwszym krokiem depilacji laserowej jest wykonanie próby laserowej. Jeśli ta wypadnie pozytywnie, to przeprowadzany jest właściwy zabieg.

Depilacja laserem polega na naświetlaniu nim wybranych partii skóry. W czasie zabiegu niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort w postaci kłucia, mrowienia lub swędzenia. Wskazuje się, że najnowsze aparaty do depilacji laserowej nie wywołują takich niedogodności. Jeśli jednak on się pojawi, skórę można posmarować żelem znieczulającym lub chłodzącym. Sam zabieg trwa od kilku minut do 2 godzin – w zależności, którą partię skóry się depiluje. Po zabiegu może pojawić się obrzęk lub zaczerwienienie skóry – jest to naturalny objaw, który mija maksymalnie po kilku dni. W tym czasie skórę należy traktować delikatni – myć żelem bez mydła, osuszać nie pocierając, nie stosować dezodorantów (jeśli depilacji poddawane były pachy). Przez 2 tygodnie po depilacji nie można również opalać się i wykonywać peelingów, a także między zabiegami wyrywać włosków pęsetą lub za pomocą wosku. Dozwolone jest natomiast obcinanie i golenie ich.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Zabiegów depilacji laserowej nie można wykonywać u kobiet w ciąży. Oprócz tego jako przeciwwskazania do zabiegu wymienia się:

  • Uszkodzenia naskórka (np. po peelingach chemicznych).
  • Świeża opalenizna.
  • Przyjmowanie leków fotouczulających (jak retinoidy, witamina A, sterydy, niektóre zioła, antybiotyki z grupy tetracyklin i izotretinoina, leki antydepresyjne.
  • Choroby skóry (AZS, łuszczyca, grzybice i drożdżyce).
  • Zaburzenia pigmentacji, m.in. bielactwo.
  • Cukrzyca insulinozależna.
  • Nietypowe brodawki skórne.
  • Nowotwory.
  • Skłonność do przebarwień.
  • Przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.
  • Padaczka.
  • Bliznowce.

Powikłania po depilacji laserowej

Depilacja laserowa uważana jest za bezpieczny zabieg, jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się powikłania. Jako te najczęstsze wymienia się zabarwienia skóry w miejscach poddanych zabiegowi. W takim wypadku mamy do czynienia z jaśniejszymi lub ciemniejszymi plamami. U osób z ciemną karnacją po depilacji pojawić mogą się też pęcherze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here