Grzyby i ich wartości odżywcze – czy grzyby są zdrowe?

0
1384

Gdyby w diecie człowieka są obecne od zawsze. Sięgały już po nie plemiona trudniące się zbieractwem. Dziś Polacy mają to szczęście, bowiem w naszych lasach nie brakuje grzybów. Możemy więc wybierać pomiędzy kurkami, prawdziwkami, maślakami, podgrzybkami czy kaniami. Grzyby można kupić w sklepie lub samodzielnie zebrać – to znakomity relaks! Wiele osób pyta jednak, czy grzyby są tak samo zdrowe, jak smaczne. Poznaj właściwości odżywcze grzybów.

Grzyby leśne znane są od wieków. Są one popularne w wielu kuchnia (nie tylko polskiej). W grzybach leśnych lubują się Skandynawowie, Austriacy, Belgowie. Warto jednak zaznaczyć, że w ich daniach głównie królują pieczarki lub boczniaki. Polacy wolą się takie grzyby jak kurki, maślaki czy podgrzybki. Spożywamy je na różne sposoby – suszone, marynowane, mrożone i dodajemy do różnych dań. Popularnymi potrawami z grzybów są grzybowe uszka, pierogi, kurki w śmietanie, sosy grzybowe czy zupy. Czy jednak grzyby są zdrowe i warto je jeść?

Czy grzyby są zdrowe? Wartości odżywcze grzybów

Wartości odżywczych grzybów wśród dietetyków budzą wiele kontrowersji. Nie brakuje zdań, że grzyby leśne są jedynie produktem dodającym potrawom smaki i aromatu. Są też tacy, którzy przypisują grzybom zdrowotne walory.  Co trzeba wiedzieć o ich właściwościach zdrowotnych?

Warto wiedzieć, że grzyby składają się przede wszystkim z wody, przez to są niskokaloryczne i dobre dla osób odchudzających się. Trzeba jednak pamiętać, że grzyby są również ciężkostrawne. Wpływa na to chityna, czyli wielocukry o strukturze chemicznej zaniżonej do błonnika. Chitynę zawiera większość grzybów. Jest ona nierozpuszczalne w kwasach żołądkowych, dlatego grzyby długo zalegają w żołądku, a następnie przechodzą od razu przez układ pokarmowy. Jako ich właściwości odżywcze wymienia się niewielkie ilości soli mineralnych. Ilość soli uzależniona jest od tego, czy ściółka, na której rosły grzyby była bogata w minerały. Pozostałe wartości odżywcze grzybów wynikają z ich odmienny. I tak np. kurki zawierają witaminę A w postaci karoteny oraz witaminę B1 i B2, witaminę C w śladowych ilościach. W kurkach znajduje się też białko. Warto zaznaczyć, że białko grzybów jest pośrednie między tym zwierzęcym a roślinnym. Do dziś nie ustalono, czy i w jakim stopniu nasz organizm jest w stanie strawić białko grzybów. Tutaj zaznacza się, że najwięcej jego ilości jest w prawdziwkach i pieczarkach oraz młodych grzybach.

Przeciwnowotworowe właściwości grzybów leśnych

Coraz częściej mówi się również o przeciwnowotworowych właściwościach grzybów leśnych. Takie działanie wykazują niektóre gatunki. Aby skorzystać z takich właściwości grzybów, warto do swojej diety wdrożyć boczniaki, pieczarki i podgrzybki. Gatunki te zawierają battaglin, czyli bioaktywną substancję o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwutleniającym. Oznacza to, że wzmacnia ona układ odpornościowy, pobudzają produkcję białych krwinek w szpiku krwi oraz neutralizuje rozwój wolnych rodników.

Uwaga na zatrucie grzybami

Grzyby, choć smaczne mogą być przyczyną niemałych problemów. Co roku setki osób umiera w skutek zatrucie grzybami. Najczęściej do zatrucia dochodzi w wyniku zjedzenia muchomora sromotnikowego. Tego grzyba bardzo łatwo pomylić z młodą kanią. Zaleca się więc, aby w czasie zbierania grzybów leśnych zachować maksymalną ostrożność. Najlepiej nie jeść grzybów niewiadomego pochodzenia i co, do których mamy wątpliwości. Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawią się takie objawy jak biegunka, wymioty i dreszcze, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się nawet kilka -kilkanaście godzin po zjedzeniu grzybowego dania. Należy pamiętać, że tylko szybka interwencja lekarza może uratować życie.

Jak jeść grzyby?

Grzyby można jeść na wiele sposobów. Pierwszą zasadą w ich podawaniu jest to, że dań z grzybami leśnymi nie powinny jeść dzieci do 3. roku życia oraz osobom na nie uczulonym. Dań z grzybami powinny również unikać osoby mające problemy żołądkowe i trawienne, czyli te chorujące na schorzenia jelit lub przewodu pokarmowego. Pozostałe osoby grzyby leśne powinny traktować jako przysmak, a nie właściwe pożywienie. Zaleca się, aby jeść je rzadko i raczej w niewielkich ilościach. Grzyby najlepiej podawać z dodatkami lekkostrawnymi, które odciążą dodatkowo żołądek. Ze smakiem grzybów dobrze komponują się ziemniaki oraz sałata – nie przytłumić zapachu leśnych roślin. Należy pamiętać, aby grzybów nigdy nie łączyć z alkoholem.

Boczniaki – zdrowe grzyby?

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się boczniaki. Stają się one alternatywą dla popularnych od lat pieczarek. Boczniaki są grzybami zawierającymi spore ilości kwasu foliowego oraz B-D-glukan, który ma działanie przeciwnowotworowe. Boczniaki można kupić we wszystkich większych sklepach i supermarketach. Szukając zdrowych grzybów, swoją uwagę warto też zwrócić na azjatyckie grzybki shiitake. Są one źródłem, substancji, która reguluje ilość cholesterolu we krwi i działa przeciwwirusowo. Grzyby shiitake dostępne są w sklepach z chińską żywnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here