Cykle nieregularne

0
2182

Twój cykl menstruacyjny nie zawsze funkcjonuje jak w przysłowiowym zegarku. Niektóre kobiety mają cykle trwające po 28 dni, podczas gdy inne kobiety właściwie nie mają pojęcia, kiedy nadejdzie kolejna menstruacja czy dni płodne. Schorzenie to utrudnia funkcjonowanie bardziej, niż pozornie może się wydawać, bo jak zaplanować wyjazd na weekend bądź tydzień nad morzem, kiedy akurat pojawi się niespodziewanie bolesna menstruacja? Jak powiększyć z powodzeniem rodzinę, kiedy tak ciężko wyznaczyć dni płodne w nieregularnych cyklach?

Badania wskazują, że nawet 30% kobiet w wieku rozrodczym ma nieregularne cykle. Należy zwrócić uwagę, że nieregularny cykl sam w sobie zwykle nie stanowi problemu, natomiast może być pierwszym sygnałem innych komplikacji zdrowotnych, którym należy się przyjrzeć.

Co to oznacza, że cykl jest nieregularny?

Normalny cykl menstruacyjny trwa 28 dni, plus minus siedem dni. Krwawienie miesiączkowe uważa się za nieregularne, jeśli występuje częściej niż co 21 dni lub trwa dłużej niż 8 dni.

Jak ustalić swój harmonogram cyklu?

Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. W połowie cyklu, czyli około 14 dnia, następuje owulacja – dni płodne. Koniec cyklu to pierwszy dzień kolejnej miesiączki.

Przyczyny nieregularnych okresów

W wielu przypadkach nieregularne okresy są związane ze stanem zwanym brakiem owulacji. Oznacza to, że owulacja nie miała miejsca podczas cyklu menstruacyjnego, zwykle z powodu poważnej nierównowagi hormonalnej.

Czasami nieregularny okres może być spowodowany subtelniejszą nierównowagą hormonalną. Nadal może dochodzić do jajeczkowania, ale czas trwania owulacji może być różny z miesiąca na miesiąc. Dzieje się tak, ponieważ styl życia i warunki medyczne są w stanie wpływać na twój cykl menstruacyjny.

Czynniki mogące powodować nieregularne cykle:

  • Ekstremalne ćwiczenia lub diety. Za dużo ćwiczeń może zaburzyć czas krwawienia miesiączkowego, a czasami go zatrzymać. Zdarza się, że sportsmenki wytrzymałościowe tracą na jakiś czas miesiączki. Niedowaga, czy to z powodu ekstremalnych ćwiczeń, diety, zaburzeń odżywiania, czy choroby, może mieć taki sam efekt.
  • Napięcie nerwowe. Przewlekły stres, a nawet krótkotrwały niepokój o konkretny problem mogą siać spustoszenie w równowadze hormonalnej, powodując nieregularny cykl.
  • Pigułki antykoncepcyjne wpływają na regularność cyklów – możesz przez nie nie mieć w ogóle miesiączki lub mieć lżejsze krwawienia.
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS). Ten stan chorobowy powoduje powstawanie malutkich cyst na jajnikach, zakłócających regularną owulację. Kobiety z PCOS zwykle mają nieregularne okresy. Oprócz powodowania bezpłodności, PCOS może zwiększać ryzyko cukrzycy i chorób serca.
  • Inne choroby. Zaburzenia tarczycy mogą powodować nieregularne miesiączki, gdy stężenie hormonu tarczycy we krwi jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. Inne schorzenia, które mogą powodować nieregularny cykl obejmują choroby przenoszone drogą płciową, cukrzycę, mięśniaki, zaburzenia jedzenia i endometriozę.
  • Kiedy nastolatki zaczynają miesiączkować, ich cykle mogą nie zawsze występować w tym samym czasie co miesiąc. Może minąć nawet kilka lat, aby cykl doszedł do pewnego powtarzalnego, regularnego schematu. Ponadto, lżejsze lub cięższe okresy są powszechne wśród kobiet w okresie menopauzy.

Kiedy powinnaś się martwić o nieregularny okres?

Nieregularny cykl może być pierwszą wskazówką, że masz stan, który wymaga pomocy medycznej. Jeśli masz konsekwentnie nieregularne krwawienia miesiączkowe, powinnaś przebadać się pod kątem występowania zespołu policystycznych jajników.  PCOS dotyka do 10 procent kobiet w wieku rozrodczym. Inne stany chorobowe, które zwiastują nieregularne cykle to między innymi: zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca, choroby przenoszone drogą płciową.

Nieregularny cykl może również utrudnić zajście w ciążę, zwłaszcza jeśli nie miesiączkujesz co miesiąc. Twój lekarz ginekolog może przeprowadzić badania w celu sprawdzenia czy w twoim układzie rozrodczym dochodzi do owulacji. Następnie podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu, jeśli tego wymaga twój stan zdrowia.

Kiedy iść do lekarza – problem nieregularnych cykli

Nieregularne cykle są powszechne. Pomimo, że problem ten dotyczy niemal jednej trzeciej populacji kobiet w wieku rozrodczym, warto udać się do ginekologa, aby wykonał podstawowe badania ginekologiczne w celu wykluczenia poważniejszych chorób.

Przede wszystkim nie leczymy się same medykamentami polecanymi przez przyjaciółki. Tylko twój lekarz powinien polecać i przepisywać lekarstwa, a często pomocna okazuje się po prostu zmienia stylu życia. Dotyczy to szczególnie kobiet żyjących w stresie, odchudzających się, prowadzących intensywne treningi lub bardzo ciężko pracujących.

Jednym z powodów spóźniającej się miesiączki może być również ciąża, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Uważa się, że pierwsze 10 tygodni od poczęcia się dziecka jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju maleństwa – należy maksymalnie oszczędzać organizm i upewnić się, że poziom hormonów produkowanych przez tarczycę jest odpowiedni do utrzymania ciąży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here