Bóle stawów 

0
1404

Z bolącymi stawami spotyka się wiele osób. Najczęściej ich problem wynika nieprawidłowości zachodzących w samym stawie lub w strukturach okołokostnych, czyli np. więzadle, ścięgnie czy torebce maziowatej. Ból stawu może trwać kilka dni lub chroniczną dolegliwość. W przypadku, gdy mija po kilku dniach, nie jest dużym powodem do niepokoju i zazwyczaj też nie zwiastuje żadnej poważnej choroby. Gdy jednak ból stawu nie maleje i utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, jest już poważną dolegliwością. W jej wyniku może pojawić się obrzęk stawu, podwyższona temperatura czy sztywność. W takich wypadkach konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty i rozpoczęcie leczenia.

Jakie są przyczyny bólów stawów?

Bóle stawów mogą mieć różne podłoże. Wystąpić mogą i u osób młodych i starszych. Na dolegliwości bólowe narażone są przede wszystkim osoby z nadwagą i otyłością, garbiące się i spędzające dużo czasu w jednej pozycji. Do boli przyczynić może się także brak ruchu. Prowadzenie takiego stylu życia zazwyczaj powoduje bóle barku, pleców oraz ramion. Wynika to z nadmiernego przeciążenia mięśni, więzadeł oraz stawów, Aby uniknąć takich bólów stawów, trzeba pamiętać o ergonometrii podczas pracy, które jest np. prawidłowym siedzeniem przy komputerze. W przypadku bóli stawów związanych z nadwagą lub otyłością jest on efektem tego, że stawy i mięśnie są nadmierne obciążanie utrzymywaniem dużego ciężaru przez cały czas. Na bóle stawów cierpieć mogą również osoby nadmiernie aktywne fizycznie. I tak np. biegaczom dokuczać może stan kolanowy. Warto również wiedzieć, że bóle stawów są bardzo często jednym z objawów poważniejszej choroby.

Bóle stawów a choroby

Bóle stawów bardzo często towarzyszom chorobom, które na pierwszy rzut oka nie mają z nimi wiele wspólnego. Oprócz tego, że mogą wystąpić przy takich schorzeniach jak ropne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa mogą być też objawami innych schorzeń. Spotkać się z nimi można przy:

 • boreliozie,
 • gorączce reumatycznej,
 • chorobie Epsteina-Barra,
 • toczniu rumieniowatym układu,
 • grypie,
 • ospie wietrznej,
 • śwince,
 • różyczce.

Rodzaje bólów stawów

Lekarze wymieniają kilka rodzajów bólów stawów. Wśród nich znajdziemy:

 • bóle stawów o podłożu niezapalnym – ich występowanie jest najczęściej efektem urazów mechanicznych lub nadmiernego obciążenia stawów; takie może wystąpić jako efekt aktywności fizycznej lub otyłości; przykładem bólu stawów o podłożu niezapalanym jest ból stawu kolanowego lub łokciowego w przypadku tenisistów;
 • bóle stawów o podłożu zapalnym – są wynikiem rozwijającego się lub trwającego już stanu zapalnego, który zlokalizowany jest w obrębie tkanek; stan zapalny może wystąpić na skutek infekcji bateryjnej np. układu pokarmowego, moczowo-płciowego, a nawet oddechowego; na zapalenie stawów narażone są też osoby obciążone genetycznie w tym kierunku;
 • bóle stawów o podłożu zwyrodnieniowym – są to te dolegliwości, które powiązane są z poważnymi chorobami; zazwyczaj występują one u osób starszych; przyczyną bólu stawów o podłożu zwyrodnieniom są zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej; chrząstka ta odpowiada za amortyzacje ruchów stawów oraz przemieszczenie się powierzchni stawowej; zaawansowane choroby zwyrodnieniowe mogą obejmować degradacje kości, co znacznie pogarsza komfort życia, a nawet prowadzi do niepełnosprawności;
 • bóle stawów spowodowane  reumatoidalnym zapaleniem stawów – są  to przewlekłe dolegliwości bólowe, które atakują przede wszystkim ręce i nogi, ale mogą także występować w innych stawach; przyczyny RZ do tej pory nie zostały określone; choroba polega na stanie zapalnym błony maziowej, co powoduje niszczenie chrząstek, kości, więzadeł i ścięgien, czyli elementów, z których zbudowane są stawy; RZS powadzi do nieodwracanych zniszczeń w stawach oraz powolnego zaniku ruchomości.

Jak leczyć bóle stawów?

Stały i uciążliwy ból stawów należy zdiagnozować. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza. To on stawia diagnozę i przepisuje właściwe leki. Należy pamiętać, że w przypadku bólu stawów wiele terapii nie skupia się na wyeliminowaniu samej dolegliwości, ale na złagodzeniu jej przebiegu oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia powikłań. Leczenie farmakologiczne można również wspomóc domowymi sposobami na bóle stawów. Do takich zalicza się plastry i żele rozgrzewające oraz różnorodne terapie np. hydroterapię (terapia wodą) czy balneoterapię (terapia za pomocą kąpieli). Przy bólach stawów wskazana jest także aktywność fizyczna. Zalecane są głównie ćwiczenia lekkie i rozciągające. Na bóle stawów najlepiej działa pływanie, jazda na rowerze i gimnastyka relaksacyjna np. joga czy pilates. Takie aktywności pozwalają rozruszać bolące stawy, a jednocześnie zadać o to, aby nie były one nadmiernie przeciążone.

Leki na bóle stawów

Co do zasady leki na bóle stawów przepisuje lekarz. Na własną rękę nie warto brać proszków czy stosować niesprawdzonych preparatów. Zazwyczaj farmaceutykami, które pozwalają radzić sobie z bólem stawów te zażywane doustnie o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zewnętrzne można również stosować maść i żele. Wiele preparatów na ból stawów dostępnych jest bez recepty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here