Ból głowy przed okresem

0
1428

Ból głowy może pojawiać się z różnych przyczyn. Zazwyczaj jest on niegroźną dolegliwością, która mija sama lub ustępuje po zażyciu tabletki przeciwbólowej. Niemniej jednak ból głowy jest dolegliwością utrudniająca normalne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Jedną z przyczyny pojawiania się bólu głowy jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. PSM z bólami głowy towarzyszy wielu kobietom. Ból głowy przed okresem powiązany jest z wahaniami hormonów. Zobacz, co trzeba wiedzieć o migrenie miesiączkowej.

Migrena miesiączkowa to migrena bez aury. Pojawia się ona przed miesiączką lub w trakcie menstruacji. Ból głowy przed okresem ma charakter napadowy i pulsujący, często odczuwa się go z jednej strony i towarzyszy mu światłowstręt, nudności i wymioty. Ból głowy przed miesiączką zazwyczaj pojawia się dwa lub trzy cykle miesiączkowe pod rząd. Ból może pojawiać się dzień lub dwa przed okresem, a także w trakcie krwawienia. Co ważne, ból głowy może trwać nawet 3 dni po zakończeniu miesiączki.

PMS z bólami głowy

PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to zespół objawów psychicznych i somatycznych, które pojawiają się w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Występują więc one kilka dni przed okresem. Objawy PMS mogą też wystąpić tuż po jajeczkowaniu i trwać aż do miesiączki. U większości kobiet PMS przebiega łagodnie, ale zdarza się, że zaburza on funkcjonowanie. Intensywność objawów PMS jest kwestią indywidualną. Jednym z podstawowych symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bóle głowy. Oprócz tego pojawić mogą się:

  • objawy somatyczne: bóle piersi, tkliwość i ból piersi, wzdęcia, bóle podbrzusza, dolegliwości przy wypróżnianiu;
  • objawy psychiczne: wahania nastroju, drażliwość, lęk, uczucie napięcia, depresja.

W niektórych przypadkach pojawiają się też zaburzenia snu i łaknienia, problemy z koncentracją, wycofanie, osłabienie, brak zainteresowania dotychczasowym hobby. Objawy PMS mogą znacząco wpływać na kontakty międzyludzkie, pracę zawodową i domowe obowiązki.

Przyczyna bólu głowy przed okresem

Lekarz mają trudność zakreśleniem przyczyny bólu głowy przed okresem. Jako na prawdopodobne podłoże migreny miesiączkowej podaje się wahania żeńskich hormonów – estrogenów. Produkowane są one przez jajniki, a ich zadaniem jest m.in. uregulowanie cyklu miesiączkowego i przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Oprócz tego estrogeny odpowiadają też za prawidłową krzepliwość krwi, budowę kości, prawidłowy poziom dobrego cholesterolu.

W czasie całego cyklu miesiączkowego stężenie estrogenów raz wzrasta, raz maleje. Może to prowadzić do wielu dolegliwości m.in. uderzeń gorąca, zmniejszonego libido, złego samopoczucia. Uważa się, że gwałtowny spadek poziomu estrogenów prowadzi do bólu głowy przed okresem. Wynika to z tego, że wraz ze spadkiem hormonów dochodzi do zmiany aktywności neuronów i zmniejszenia przepływu mózgowego.

Jako przyczynę bólu głowy przed okresem podaje się też czynniki genetyczne. Udowodniono, że jeśli u matki zaobserwowano objawy związane z migreną miesiączkową, to ryzyko jej wystąpienia u córki jest kilkakrotnie większe. Dolegliwości bólowe często występują też u osób mało aktywnych fizycznie oraz z nadwagą.

Objawy bólów głowy przed okresem

Ból głowy przed miesiączką ma charakter migrenowy, dlatego nazywany jest też migreną miesiączkową. Jego cechą charakterystyczną jest napad pulsującego bólu, który dotyka jednej połowy głowy. Kobiety wraz z bólem odczuwają też światłowstręt, nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe, nudności, zawroty głowy oraz wrażliwość na intensywne zapachy.

Lekarze przestrzegają, aby bólu głowy przed okresem nie mylić z napięciowymi bólami głowy. Te drugie można rozpoznać po tym, że jest obustronny, uciskający i rozpierający. Nie towarzyszą mu nudności oraz wymioty. Napięciowy ból głowy związany jest z nieprawidłowymi reakcjami emocjonalnymi oraz nadużywaniem leków przeciwbólowych, może też wystąpić przy chorobach nowotworowych lub nieprawidłowościach naczyniowych.

Leczenie bólów głowy przed okresem

Bóle głowy przed okresem dobrze jest skonsultować z lekarzem. Trzeba jednak pamiętać, że ich leczenie ogranicza się jedynie do przeciwdziałania objawom. Jako skuteczne sposoby na ból głowy przed okresem wymienia się przede wszystkim zmianę stylu życia. Pomoc mogą nowe, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, unikanie sytuacji stresogennych, stosowanie technik relaksacyjnych, ograniczenie spożywania kofeiny, zażywanie suplementów diety z magnezem. W niektórych przypadkach sprawdzić może się również terapia behawioralno-poznawcza.

W przypadku, kiedy naturalne sposoby na ból głowy przed okresem nie działają, to można sięgnąć po farmaceutyki. W przypadku migreny miesiączkowej zazwyczaj stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak naproksen, ibuprofen, kwas mefenamowy. Leków nie należy stosować jednak zbyt długo, ponieważ mogą wywołać skutki niepożądane.

W przypadku, gdy ból głowy przed okresem jest bardzo intensywny i uniemożliwia normalne funkcjonowaniem lekarz może przepisać inhibitory wychwytu serotoniny – te klasyczne leki przeciwdepresyjne niekiedy przynoszą ogromną ulgę. Alternatywą jest terapia lekami hormonalnymi, czyli doustna antykoncepcja. Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają wahaniom poziomu estrogenów. Może się jednak zdarzyć, że terapia hormonalna wywoła jeszcze większy ból głowy, wtedy trzeba z niej zrezygnować.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here