Kardiologia – najnowsze metody leczenia schorzeń serca

0
1581

Choroby serca to przede wszystkim przypadłość osób w podeszłym wieku. Coraz częściej jednak te schorzenia dotykają młodych. Na szczęście postęp medycyny w zakresie kardiologii jest bardzo duży. Z roku na rok znamy coraz to nowsze leki leczące choroby serca oraz zabiegi chirurgiczne i nie tylko oraz zasady profilaktyki. Przykładem jest, chociażby przeszczep serca, który pół wieku temu był sensacją, a dziś uznawany jest za standardowy zabieg kardiochirurgiczny. Poznaj najnowsze metody leczenia schorzeń serca.

Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmująca się chorobami serca. Jej rozwój jest bardzo szybki, nowoczesne metody leczenia schorzeń serca pojawiają się bardzo często, a stare zostaną udoskonalone. Postęp tej dziedziny medycyny widoczny jest nawet na przestrzeni kilku lat. Prowadzone badania mają wynaleźć sposób, aby do minimum zredukować ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zawał serca, miażdżyca, udar mózgu.

Najnowsze metody leczenia schorzeń serca: angioplastyka  

Angioplastyka to najnowsza metoda leczenia zaawansowanej miażdżycy. Stosuje się ją, kiedy leki zawodzą. Angioplastyka polega na przepychaniu zatkanych cholesterolem tętnic. Lekarz nakłuwa tętnice w pachwinie lub przedramieniu i wprowadza do niej specjalny prowadnik oraz cewnik zakończony balonikiem. Następnym krokiem jest pompowanie balonika. Dzięki temu zwiększa się obojętność. Alternatywą dla balonika jest stent, który poradzi sobie z najbardziej zatkanymi tętnicami. Zabieg wykonuje się zarówno przy zaawansowanej miażdżycy, jak i przy chorobie wieńcowej, ostrym zawale serca, wcześniej wszczepionych by-passów.

Najnowsze metody leczenia schorzeń serca: stent

Stent jest bardzo cienką rurką, która wykonana jest z cienkiej siateczki. Rurka wprowadzana jest do naczynia, które rozpręża, a przez to stanowi podporę dla słabych ścianek naczyń. Stanty zakłada się u pacjentów, u których ścianki naczyń wcześniej oczyszczone ze złogów cholesterolowych są słabe i wiotkie, przez co mogą się zapaść i ponownie zablokować przepływ krwi. Stent ma również zapobiegać ponownemu odkładaniu się blaszki miażdżycowej w ściankach tętnic. Zakładanie tętnic następuje przy wykorzystaniu aparatu rentgenowskiego. Rurki zakładane są po wcześniejszym pokryciu ich lekami opóźniającymi narastanie blaszki, ma to zapobiegać jej rozwarstwieniu lub pęknięciu. Najnowsze metody leczenia schorzeń serca to balonikowanie tętnić rurkami pokrytymi goreteksem. Tę metodę wykorzystuje się m.in. przy leczeniu tętniaków aorty.

Najnowsze metody leczenia schorzeń serca: by-passy

W przypadku, kiedy tętnice są całkowicie zatkane/zarośnięte balonikowanie może nie pomóc, wtedy konieczne jest wykonanie nowych połączeń, którymi popłynie krew. Tymi nowymi powiązaniami są tzw. pomosty aortalno-wieńcowe, czyli by-passy. Zabieg jest tym inwazyjnym, przeprowadzanym w narkozie. Polega na pobraniu zdrowych naczyń krwionośnych, głównie z żyły podudzia, a następnie wszczynaniu ich w klatkę piersiową. Jeden koniec tętnicy wszczepiany jest powyżej zaczopowania tętnicy wieńcowej, a drugi poniżej, czyli pomiędzy aortę a naczynie wieńcowe rozprowadzające krew po całym sercu. Pacjent w czasie operacji podłączany jest do płuco-serca, aparatu zatrzymującego pracę serca.  Po wszczepieniu by-passów krew płynie nową, zdrową żyłą lub tętnicą, omijając tą zniszczoną przez miażdżycę. Trzeba jednak pamiętać, że nowe połączenia także są narażone na odkładanie się blaszki miażdżycowej, dlatego chory musi zmienić swoje nowymi żywieniowe oraz postawić na aktywność fizyczną. Najnowsze metody leczenia schorzeń serca pozwalają na wykonanie pomostowania tętnic bez otwierania klatki piersiowej.

Najnowsze metody leczenia schorzeń serca: laserowe usuwanie blaszki miażdżycowej

Laserowe usuwanie blaszki miażdżycowej jest najnowszym zabiegiem kardiologicznym. Metoda ta pozostaje w fazie eksperymentalnej i stosowana jest rzadko. Polega ona na wprowadzony do tętnicy udowej i wieńcowej specjalnego cewnika. Jego zadaniem jest uruchamianie wiązki laserowej. Najczęściej laserowe usuwanie blaszki miażdżycowej stosuje się przy niewydolności serca.

Choroby serca są obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów, nic więc dziwnego, że lekarze starają się opracować coraz to nowsze metody leczenia. Badania mają na celu nie tylko opracować nowe metody zabiegowe, ale i leki nowej generacji. Należy pamiętać, że wiele chorób serca jest schorzeniami przewlekłymi, które należy leczyć farmakologicznie. Pacjent leki musi zażywać regularnie i do końca życia. Stąd tak ważne, aby były one skuteczne, a także negatywnie nie wpływały na żołądek czy wątrobę.  Lekarze podkreślają, że chociaż najnowsze zdobycze kardiologii są bardzo duże, to w leczeniu schorzeń serca nie objedzie się bez współpracy z pacjentem. W leczeniu chorób serca ważne jest, aby pacjent zdał sobie sprawę, że konieczna jest zmiana stylu życia oraz zachowanie zasad profilaktyki. Te opierają się głównie na zdrowej diecie (niezawierającej soli, cukrów i tłuszczów zwierzęcych), aktywności fizycznej (minimum 4 razy w tygodniu poa 30 minut), zrezygnowanie z nałogów oraz stała kontrola wagi i walka z otyłością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here