Ból gardła i gorączka

0
1428

Ból gardła należy do jednych z najpowszechniejszych schorzeń, które dotkają nas szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ale nie tylko wtedy, ponieważ borykamy się z nim właściwie przez cały rok. Ból gardła to dolegliwość uciążliwa i nieprzyjemna, dlatego zależy nam, aby jak najszybciej się jej pozbyć. Jeśli do objawów stanu chorobowego dochodzi gorączka, zaczynamy się bardziej martwić i szukać przyczyn takiego stanu rzeczy u lekarza pierwszego kontaktu. Co może oznaczać ból gardła i gorączka?

Ból gardła – krtań, podniebienie, migdałki czy ślinianki?

Mianem bólu gardła określamy dyskomfort umiejscowiony w okolicy gardła właśnie, natomiast trzeba mieć na uwadze, co dokładnie znajduje się w tym rejonie jamy ustnej i przełyku. Źródło bólu może mieć lokalizację w samym gardle, krtani, podniebieniu, migdałkach lub śliniankach. Najczęstsze odczucia związane z bólem gardła to pieczenie, drapanie i uczucie suchości w gardle. Bólowi gardła zwykle towarzyszy chrypka, przekrwienie błony śluzowej lub obrzęk. Co więcej, ból można podzielić na dwa rodzaje: na taki, który występuje cały czas i na taki, który daje o sobie znać szczególnie podczas mówienia lub połykania.

Ból gardła – geneza powstania

Wiele osób skarży się na ból gardła pojawiający się każdego dnia zaraz po przebudzeniu, nieważne czy jest gorące lato czy mroźna zima, a temperatura w pomieszczeniu jest taka sama. Przyczyną takiego stanu rzeczy zwykle jest zbyt suche powietrze w sypialni, klimatyzacja, za zimne lub za gorące napoje, dym papierosowy czy nawet zbyt ostro przyprawione potrawy.

Ból gardła to nie tylko czynniki zewnętrzne, ale także cała gama infekcji wirusowych, bakteryjnych, tych wywołanych przez grzyby i tych wywołanych przez pierwotniaki. Trzeba mieć na względzie, że ból gardła nie jest osobną, samodzielną jednostką chorobową, ale należy do grupy objawów wskazujących na dane schorzenie.

Na co może wskazywać ból gardła przy przełykaniu?

Infekcje wirusowe są bardzo częstą przyczyną ostrego bólu gardła. Zwykle taką diagnozę możemy usłyszeć w przypadku dzieci poniżej 3 do 6 roku życia. Badania wskazują, iż problem infekcji wirusowych przyczyniających się do bólu gardła występuje w aż 70-85% przypadków. Podczas infekcji wirusowych powiększają się migdałki i węzły chłonne, co powoduje wrażanie zalegania czegoś w gardle i tym samym ból gardła przy przełykaniu śliny lub pokarmu.

Ból gardła i gorączka. Kiedy występują razem?

Do bólu gardła przyczyniają się również bakterie, a infekcje bakteryjne są uważane za znacznie cięższe niż infekcje wirusowe. Przede wszystkim infekcje bakteryjne charakteryzują się występowaniem bardziej uciążliwych symptomów i mocniejszych dolegliwości bólowych. Przy infekcji bakteryjnej ból gardła może promieniować aż do szyi i bardzo utrudniać przełykanie.

Infekcje bakteryjne to niestety również wysoka temperatura ciała utrzymująca się w granicach 38 do nawet 40 stopni Celsjusza. Jeśli infekcja objęła migdałki, lekarz od razu zauważy na nich białawo-żółtawy nalot, a nawet, w cięższych przypadkach, ropne czopy. Należy zauważyć, że opisane wyżej objawy są najczęściej symptomami anginy paciorkowcowej.

Angina  – paciorkowiec czy krętki?

Angina może być wywołana albo przez paciorkowca o nazwie Streptococcus pyogenes albo przez krętki (mówimy wtedy o anginie Plauta i Vincenta). Szacuje się, że podczas anginy wywołanej przez paciorkowca 100% pacjentów skarży się na problemy z przełykaniem. Streptococcus pyogenes atakuje najczęściej młode osoby, szczególnie dzieci, a nawet niemowlęta. Do głównych objawów anginy wywołanej przez paciorkowca należą: bardzo silny ból gardła, wysoka gorączka, nalot na migdałkach, powiększenie węzłów chłonnych, przekrwienie błon śluzowych gardła, a nawet dreszcze.

Natomiast zupełnie inaczej wygląda angina wywołana przez krętki, ponieważ dolegliwości bólowe obejmują jedynie węzły chłonne zlokalizowane na szyi oraz występowanie stanu podgorączkowego. Na listę objawów towarzyszących anginie wywołanej przez krętki można również dopisać nieprzyjemną woń wydobywającą się z ust osoby zainfekowanej oraz, najczęściej zauważone dopiero przy ewentualnej wizycie u lekarza, pojawienie się szarych owrzodzeń na migdałkach (co jest charakterystyczne dla tej choroby).

Leczenie bólu gardła – od czego należy zacząć

Walkę z bólem umiejscowionym w gardle należy rozpocząć od prawidłowo zdiagnozowanego schorzenia. Koniecznie powinniśmy posiadać wiedzę o tym, czy zmagamy się z infekcją wirusową czy bakteryjną. W tym celu należy udać się niezwłocznie do lekarza.

Infekcja wirusowa zwykle leczona jest środkami przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi, znieczulającymi czy przeciwzapalnymi (leczenie objawowe), natomiast infekcję bateryjną pomaga nam zwalczyć antybiotyk, a także lekarstwa przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i miejscowo odkażające.

Inne przyczyny występowania bólu gardła i gorączki

Za współwystępowanie bólu gardła i gorączki odpowiedzialna jest nie tylko infekcja/angina, ale także mononukleoza zakaźna i ropowica.

Mononukleoza zakaźna jest spowodowana wirusem EBV (Epsteina-Barr). Jej objawy bardzo przypominają te występujące w przypadku anginy bakteryjnej, czyli powiększenie migdałków z wraz występującym białym nalotem, powiększenie węzłów chłonnych i gorączka.

Ropowica nazywana jest jednym z następstw niedoleczonej anginy, a jej głównymi objawami, poza wysoką gorączką, są: nieprzyjemny zapach z ust, problemy nie tylko z przełykaniem, ale także z oddychaniem i mówieniem, obrzęk pod językiem czy intensywne ślinienie się.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here