Paracetamol – co musisz wiedzieć, zanim po niego sięgniesz?

0
4780

Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Chociaż jest lekiem sprzedawanym bez recepty, bezwzględnie należy go zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza i opisem na ulotce. Przedawkowanie paracetamolu może bowiem nieść za sobą poważne konsekwencje. Jak więc go stosować, by przyniósł oczekiwaną ulgę od bólu, a przy tym nie stanowił zagrożenia dla naszego zdrowia?

Na co pomaga paracetamol?

Paracetamol jest stosowany w celu zbicia wysokiej temperatury i uśmierzenia bólu różnego pochodzenia. Wykazuje słabe działanie przeciwzapalne. Można po niego sięgnąć w przypadku bólu:

  • głowy,
  • menstruacyjnego,
  • stawowego, mięśniowego, kostnego,
  • zębów,
  • kręgosłupa.

Lek przeciwbólowy paracetamol może być także stosowany po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych oraz nerwobólach.

Jak działa paracetamol?

Paracetamol jest składnikiem wielu środków o działaniu przeciwbólowym. Wyróżnia się szybkim działaniem, ponieważ dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Jego działanie uśmierzające ból utrzymuje się od czterech do sześciu godzin od zażycia, a przeciwgorączkowe od sześciu do ośmiu godzin.

Paracetamol wchodzi w reakcje z innymi lekami, dlatego bezwzględnie należy zapoznać się z ulotką, zanim zacznie się go stosować. W zależności od rodzaju przyjmowanych leków, paracetamol może bowiem m.in. zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby i nerek oraz powodować nadpobudliwość. Pamiętać przy tym należy, że paracetamol nasila właściwości leków przeciwbólowych o działaniu ośrodkowym. Warto też mieć na uwadze, że łączenie z niektórymi środkami ma wpływ na to, na jak długo paracetamol pozostaje w organizmie, co może doprowadzić do jego przedawkowania.

Przeciwwskazania stosowania

Obok wspomnianych interakcji z innymi lekami, warto mieć na uwadze, że istnieją przeciwwskazania do stosowania paracetamolu:

  • dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia,
  • uszkodzone nerki i wątroba,
  • uczulenie na któryś ze składników leku,
  • choroba alkoholowa.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią również powinny zachować szczególną ostrożność przed zażyciem paracetamolu.

Dawkowanie

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, aby nie przyjmować leków, które również zawierają paracetamol. Może to bowiem doprowadzić do przedawkowania, a co za tym idzie do niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, pamiętając przy tym o zachowaniu około 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

Pomimo swojej powszechności, paracetamol jest lekiem, którego stosowanie nie powinno być samowolne i bez żadnej kontroli. Zażywany jednak z rozsądkiem przynosi ulgę od bólu różnego pochodzenia i zbija wysoką temperaturę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here