Ból brzucha

0
1901

Ból brzucha jest częstą dolegliwością, z którą choć raz w życiu zmagał się każdy z nas. Może on przybierać różne natężenie od bardzo słabego, do mocnego. Przyczyn bólu brzucha jest bardzo wiele. Zazwyczaj wiąże się on z zaburzeniem narządów, które znajdują się wewnątrz jamy brzusznej  lub w przypadku kobiet z bólami menstruacyjnymi. Zdarza się jednak, że ból brzucha może być pochodną innych dolegliwości. Występować może on przy chorobach nerek, serca czy płuc. Schorzenia jamy brzusznej objawiające się jej bólem mogą również powodować dolegliwości w obszarze innych narządów i części ciała. Najczęściej ból brzucha promieniuje do pleców i klatki piersiowej i nazywany jest wtedy bólem rzutowanym. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu brzucha.

Skąd się bierze ból brzucha?

Ból brzucha może mieć wiele odsłon oraz wiele przyczyn. Wynika to przede wszystkim z dużej rozległości jamy brzusznej oraz wielu narządów, które się w niej znajdują. Najczęściej przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowe funkcjonowanie narządów, które znajdują się w brzuchu. Do takich zaliczamy wątrobę, żołądek, śledzionę, jelito cienkie i grube, trzustkę oraz pęcherz moczowy. Za nieprawidłową pracę narządów możemy uznać m.in. stany zapalne, wzdęcia, obrzęki, a także niedokrwienie. U kobiet ból brzucha i regionu podbrzusza może być związany z organami płciowymi oraz bólami menstruacyjnymi.

Warto również wspomnieć, że nie zawsze da się ustalić przyczynę bólu brzucha. Może on występować samoistnie i przykładem jest tu zespół jelita drażliwego. Charakteryzuje się on dolegliwościami bólowymi brzucha i problemami z oddawaniem stolca. Jego przyczyny nie są do końca wyjaśnione.

Rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha może przybierać różne formy. Dolegliwości mogą być ostre lub przewlekłe. Zazwyczaj ostry ból brzucha oznacza nagłe zaburzenia w pracy narządów wewnętrznych. Pojawia się on bez ostrzeżenia i jest pierwszym atakiem bólowym. Ostry ból może być też symptomem niedokrwienia jelita. Stały nawracający ból brzucha sygnalizuje natomiast chorobę, która rozwija się w organizmie od jakiegoś czasu.

W przypadku bólu brzucha możemy również wyróżnić dolegliwości zlokalizowane w nadbrzuszu, podbrzuszu, prawym oraz lewym boku. Umiejętne umiejscowienie bólu jest bardzo ważne, ponieważ w diagnostyce pozwala poznać jego przyczynę. W przypadku, gdy ból najpierw pojawia się w jednym miejscu, a następnie obejmuje całą jamę brzuszną mamy do czynienia z tzw. bólem rozlanym.

Lekarze wyróżniają także ból brzucha kłujący, tępy lub oparty na skurczach. Takim dolegliwościom zazwyczaj towarzyszy podwyższona temperatura ciała, biegunka, wymioty oraz krwawienie z odbytu. W przypadku tego typu bóli ważne jest jego natężenie – pomoże ono zdiagnozować schorzenie. I tak np. silne, kurczowe bóle są oznaką niedrożności jelit, a ciągle i przeszywające mogą być symptomem kolki żółciowej.

Diagnostyka bólu brzucha

Znalezienie przyczyny bólu brzucha nie zawsze jest łatwe. Podstawą rozpoznania choroby jest wywiad lekarski i badania fizykalne. Dla lekarza istotny jest przede wszystkim rodzaj występującego bólu oraz jego umiejscowienie. Oprócz tego lekarze często zlecają wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych. Przy bólach brzucha wskazane jest wykonanie morfologii krwi, wskaźników stanu zapalnego, enzymów wątrobowych oraz trzustkowych, a także badania ogólnego moczu. Często pacjent z bólem brzucha skierowany jest również na badania endoskopowe. Pomagają one ocenić poszczególne odcinki przewodu pokarmowego. Do badań endoskopowych zaliczamy: panendoskopię, kolonoskopię, cholangiopankreatografię oddwunastniczą, endosonografię, endoskopię kapsułkową.

Na podstawie badań lekarz dobiera terapię oraz leki, które mają zniwelować dolegliwości bólowe.

Ból brzucha – czy zawsze jest objawem chorób jamy brzuszne?

Chociaż ból brzucha w większości stanowi objaw chorób jamy brzusznej, to nie zawsze tak musi być. Jak wynika z danych medycznych, ok. 20% dolegliwości bólowych wiąże się z chorobami, które nie mają nic wspólnego z jamą brzuszną. U kobiet bóle brzucha mogą wywodzić się z narządów rodnych: jajników, jajowodów, macicy. Osoby cierpiące na rozlany ból brzucha mogą chorować na schorzenia związane z zatruciami, naczyniami krwionośnymi, metabolizmem lub neurologią.

Sposoby na ból brzucha

Ze względu na różne przyczyny występowania bólu brzucha trudno mówić o jednym skutecznym sposobie jego wyeliminowania. Zazwyczaj dolegliwości łagodnieją po odejściu gazów lub oddaniu stolca. Przy niektórych chorobach jamy brzusznej dolegliwości mogą zmniejszając się, po zjedzeniu posiłku. Wtedy to zazwyczaj mamy do czynienia z wrzodami żołądka. W przypadku, gdy ból nasila się po jedzeniu (ok. godzinę po posiłku) możemy podejrzewać wrzody dwunastnicy lub uszkodzenie końcówki odcinka przełyku. Jeszcze późniejszy ból poposiłkowy to symptom chorób upośledzenia drożności zarówno jelita cienkiego, jak i żołądka. Jeśli jednak ból brzucha występuje często i jest dotkliwy lepiej dolegliwości nie diagnozować na własną rękę i nie aplikować niesprawdzonych terapii. Uległe w bólu może przynieść wizyta u lekarza, który dobierze odpowiednie leki do schorzenia, na jakie się cierpi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here