Ból brzucha w okolicy pępka. Jaka może być przyczyna?

0
2410

Istnieje wiele powodów wywołujących ból brzucha w okolicy pępka. Niektóre z nich związane są z poważnymi i nawet potencjalnie śmiertelnymi schorzeniami, podczas gdy inne to dość proste do wyleczenia problemy żołądkowe. Co ciekawe, ból brzucha w okolicy pępka może być spowodowany noszeniem zbyt ciasnych ubrań lub mieć podłoże psychologiczne. Tego typu ból często towarzyszy kobietom podczas cyklu owulacyjnego – a dokładniej podczas pęknięcia pęcherzyka Graafa. Na ból w okolicy pępka skarżą się również kobiety w ciąży. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha w okolicy pępka?

Ból brzucha w okolicy pępka – najczęstsze przyczyny dolegliwości

 1. Niestrawność

Niestrawność może być przyczyną bólu brzucha w okolicy pępka.

Niestrawność jest również nazywana rozstrojem żołądka lub dyspepsją. Powoduje ból, pieczenie lub dyskomfort w górnej części brzucha, promieniując do obszaru pępka. Niestrawność można leczyć bezkwasowymi środkami zobojętniającymi kwas i blokerami kwasu.

Niestrawność często prowadzi do tak zwanej dyspepsji czynnościowej (badania wykazują, że nawet 3 na 4 osoby, które nie leczą się u specjalisty na niestrawność, zapada na to schorzenie).

Funkcjonalna dyspepsja powoduje ból w górnej części żołądka, który promieniuje do pępka. Jest to dolegliwość, która pojawia się i zanika, ale nie ma żadnej znanej przyczyny.

Podobnie jak ‘zwykłą’ niestrawność, niestrawność czynnościową można leczyć bezkwasowymi środkami zobojętniającymi kwas i blokerami kwasu.

 1. Ciąża

Łagodny ból w pępku nie jest powodem do niepokoju, ale kobiety ciężarne, które doświadczają znacznego i ciągłego dyskomfortu i bólu brzucha w okolicy pępka, powinny zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Przepuklina pępowinowa w czasie ciąży jest kolejnym możliwym powodem bólu brzucha w okolicy pępka. Jednak takie przepukliny są rzadkie i dotyczą najczęściej kobiet w ciąży mnogiej lub bardzo otyłych kobiet w ciąży.

Objawy przepukliny pępkowej obejmują:

 • wybrzuszenie w pobliżu pępka
 • obrzęk wokół pępka
 • ból w okolicach i w pobliżu pępka
 • nudności i wymioty.
 1. Zaparcia

Ból brzucha w okolicach pępka może wystąpić, gdy cierpimy na zaparcia.

Zaparcia są powszechnym stanem, który definiuje się poprzez określenie ilości wypróżnień w ciągu tygodnia – jeśli jest ich 3 lub mniej – zdecydowanie mamy problem z poprawnym funkcjonowaniem układu trawiennego.

Niemal każdy od czasu do czasu zapada na zatwardzenie, a zaparcia trwające krótko nie są poważne. Sporadyczne zaparcia są leczone przy pomocy środków zmiękczających stolec i poprzez dodanie odpowiednich składników do codziennej diety..

Jakie są inne potencjalne przyczyny bólu brzucha w okolicy pępka?

Inne potencjalne przyczyny bólu w okolicy pępka to ból po zabiegu, infekcje dróg moczowych, infekcje bakteryjne oraz zapalenie żołądka i jelit.

 1. Ból po operacji

W większości przypadków ból brzucha w okolicy pępka spowodowany zabiegiem chirurgicznym ustąpi, gdy proces gojenia przebiega prawidłowo. Leki przeciwbólowe mogą pomóc, w zależności od nasilenia bólu.

Każdy poważny ból i obrzęk, który obejmuje następujące objawy, powinien stanowić powód do dalszego badania:

 • gorączka
 • nudności
 • wymioty
 • biegunka

Osoby, u których występuje którykolwiek z tych objawów, powinny zgłosić się do lekarza, ponieważ są to objawy zakażenia.

 1. Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Infekcje tego typu mogą powodować ból w jamie brzusznej i w okolicach pępka.

Infekcje dróg moczowych spowodowane przez bakterie są leczone antybiotykami.

 1. Bakteryjne infekcje żołądka

Złe bakterie jelitowe mogą przedostawać się do organizmu i żyć w przewodzie pokarmowym przez wiele lat. Z czasem bakterie mogą powodować bolesne owrzodzenia w ściankach żołądka i jelicie cienkim, a nawet przeradzać się w nowotwór żołądka.

Bakteryjne infekcje żołądka często powodują ból brzucha nie tylko w okolicy pępka, ale również w całej jamie brzusznej.

Bakteryjne infekcje żołądka leczy się antybiotykami, które przynoszą ulgę w dolegliwościach.

 1. Nieżyt żołądka i jelit

Powszechnie znany jako grypa żołądkowa, zapalenie żołądka i jelit jest spowodowane spożywaniem skażonej żywności, napoju lub bezpośrednim kontaktem z osobą zakażoną. Ból brzucha w okolicach pępka, żołądka i skurcze są klasycznymi objawami zapalenia żołądka i jelit.

Poważniejsze przyczyny bólu brzucha w okolicach pępka

Niektóre schorzenia powodujące ból brzucha, są szczególnie bolesne, ale większość z nich jest uleczalna.

 1. Kamienie żółciowe

Ataki pęcherzyka żółciowego wynikające z kamieni żółciowych są bardzo bolesne, a silny ból jest zwykle pierwszym wskaźnikiem problemu. Ból ma tendencję do rozpoczynania się w jamie brzusznej i podróży do pępka.

Jedynym sposobem leczenia bólu w kamicy żółciowej jest operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego ból ustąpi.

 1. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego, które może skutkować zabiegiem chirurgicznym, może być przyczyną poważnego bólu w pępku.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo bolesnym stanem powodującym, jak sama nazwa wskazuje, stan zapalny. Zapalenie wyrostka robaczkowego może być poważne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może powodować zapalenie otrzewnej, które występuje, gdy wyrostek pęka, a infekcja rozprzestrzenia się w jamie brzusznej.

Zapalenie otrzewnej to niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne zapalenie błony śluzowej żołądka, która pokrywa organy żołądka.

Ból zwykle zaczyna się wokół pępka i promieniuje w całym brzuchu. Ból pogarsza się z każdym ruchem, w tym z chodzeniem i kaszlem.

Oprócz bólu zapalenie wyrostka robaczkowego powoduje następujące dodatkowe objawy:

 • nudności i wymioty
 • utrata apetytu
 • zaparcie lub biegunka
 • gorączka
 • wzdęcia lub obrzęki brzucha

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zapalenie wyrostka robaczkowego z powodu bólu brzucha w okolicach pępka i po prawej stronie ciała lub którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, powinieneś natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

 1. Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki jest stanem chorobowym, w którym trzustka ulega zapaleniu.

W zapaleniu trzustki enzymy trawienne zaczynają się przemieszczać do trzustki, zanim zostaną uwolnione do jelita cienkiego. Ból w jamie brzusznej jest klasycznym objawem zaognionej trzustki.

Zapalenie trzustki jest często stanem przewlekłym, a ból w pępku nigdy nie jest w pełni rozwiązany. Diagnoza może pomóc w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki.

 1. Zaburzenia jelita cienkiego

Zaburzenia jelita cienkiego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą powodować silny ból w okolicach pępka. Tego rodzaju schorzenia są przewlekłe i bolesne, ale można je z powodzeniem leczyć.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here