Otarcia, zadrapania i stany zapalne skóry. Jak przyspieszyć proces gojenia?

0
1938

Nasza skóra nieustannie jest narażona na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. W przypadku stanów zapalnych skóry preparaty na bazie alantoiny czy wyciągów ziołowych mogą być niewystarczające. Skuteczniejsze są te oparte na alkoholach oraz innych substancjach chemicznych o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i ściągającym.

Preparaty odkażające i przyspieszające gojenie się ran dostępne są w formie płynnej (płyny, roztwory), półstałej (maści, żele) oraz stałej (proszki, tabletki). Mogą być nanoszone bezpośrednio na chorobowo zmienione miejsca na skórze lub stosowane na powierzchnię wokół rany.

Preparaty odkażające w otarciach i zadrapaniach

W otarciach i zadrapaniach stosuje się 3% roztwór nadtlenku wodoru (wodę utlenioną), roztwór mleczanu etakrydyny, spraye z alkoholem izopropylowym lub chlorkiem cetylopirydyniowym. Dostępne są również preparaty złożone zawierające wyciągi ziołowe, np. wyciąg z nagietka z mentolem oraz oktenidyną, który łagodzi podrażnioną skórę oraz wspomaga regenerację naskórka. Zwalcza bakterie i grzyby oraz zabezpiecza skórę przed rozwojem stanów zapalnych. Popularne są jednorazowe chusteczki nasączone środkiem bakteriobójczym, przeznaczone do oczyszczania skóry po skaleczeniach, zadrapaniach i otarciach.

Preparaty stosowane na rany i stany zapalne skóry

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych preparatów w stanach zapalnych skóry należą maści z kwasem borowym lub ichtiolem. Dostępne są także złożone preparaty z antybiotykami o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego (np. bacytracyną, neomycyną i polimyksyną B). Połączenie wyciągu płynnego z kłącza pięciornika, ichtiolu, boraksu i tlenku cynku dostępne jest w preparacie Tormentiol. Maść znalazła zastosowanie w niewielkich uszkodzeniach skóry takich jak: otarcia, zadrapania, również pomocniczo w zmianach ropnych i stanach zapalnych skóry. Złożony skład zapewnia działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Spośród żeli stosowane są preparaty z mleczanem etakrydyny lub oktenidyną, jak również woda utleniona w żelowej postaci.

Proszki i tabletki zawierające nadmanganianu potasu przeznaczone są do sporządzenia roztworów wodnych, które działają odkażająco i ściągająco na skórę i błony śluzowe. Służą do przemywania skóry, ropiejących ran, owrzodzeń, a także rąk. Proszek zawierający bizmutawy galusan zasadowy stosowany jest jako środek ściągający, hamujący drobne krwawienia, odkażający w stanach zapalnych skóry, sączących ranach i owrzodzeniach.

W stanach zapalnych skóry przydatne mogą być też preparaty odkażające jak woda utleniona, spraye z alkoholem izopropylowym, chlorkiem cetylopirydyniowym czy oktenidyną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here