Czy kołnierz ortopedyczny może zminimalizować bóle głowy?

0
2475

Kołnierz ortopedyczny służy przede wszystkim minimalizowaniu bólu karku lub szyi. Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa są jedną z częstszych dolegliwości, które dokuczają nie tylko starszym, ale też młodym ludziom. W wielu przypadkach wystarcza odpowiednia profilaktyka, ale po urazach konieczne jest noszenie ortezy.

Kołnierz ortopedyczny z zasady nie został stworzony po to, aby zminimalizować bóle głowy, chyba że wynikają one z urazu w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Orteza ma za zadanie czasowo unieruchomić górny odcinek, a używając jej można wykonywać codzienne czynności bez zbytniego dyskomfortu.

Uraz odcinka szyjnego kręgosłupa a ból głowy

Kołnierz ortopedyczny nie służy do tego, aby zmniejszyć bóle głowy, które nie są powiązane z urazem górnego odcinka. Jednak medycyna wyróżnia tzw. migrenę szyjną lub zespół szyjny górny. Niekiedy trudno odróżnić ten ból od klasycznej migreny, ale w przeciwieństwie do niej nie jest wynikiem zaburzeń kurczliwości naczyń mózgowych, a ucisku na korzenie nerwów, które biegną wzdłuż kręgosłupa. Przyczyn dolegliwości może być kilka. Wśród nich można wyodrębnić zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, wady wrodzone i choroby. Jest to też częsty skutek wypadków komunikacyjnych, podczas których szyja porusza się z nagłym przyspieszeniem lub opóźnieniem w stosunku do klatki piersiowej. Przypadłość może też być związana z wiekiem, a praktyka wskazuje, że dotyczy znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. W takich sytuacjach noszenie właściwie dopasowanej ortezy szyjnej jest w stanie pomóc w zmniejszeniu bólu głowy.

Orteza szyjna przeciwwskazania

Noszenie kołnierza ortopedycznego nie jest zalecane, jeśli nie ma potwierdzenia, że odczuwane dolegliwości wynikają z uszkodzenia odcinka szyjnego. Warto powiedzieć, że szyjnopochodne bóle głowy najczęściej występują czasowo i są odczuwane zwykle po jednej stronie – bardzo podobnie jak bóle migrenowe, co utrudnia ich rozróżnienie. Zazwyczaj jednak nie występują (lub zdarzają się bardzo rzadko) objawy towarzyszące np. mroczki przed oczami, światłowstręt czy nudności. Jeśli ból o różnym natężeniu pojawia się np. po wypadku można podejrzewać, że przyczyna leży w odcinku szyjnym kręgosłupa. Bardzo prawdopodobne więc, że zastosowanie ortezy pomoże złagodzić objawy urazu. Oczywiście ważne, aby zawsze w takich przypadkach zasięgnąć porady specjalisty prowadzącego leczenie lub rehabilitanta. Źle dobrana orteza może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Są sytuacje, kiedy konieczna może okazać się operacja, w wyniku której usunięte zostają uszkodzone nerwy.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here