Przyczyn biegunki jest bardzo dużo, jedną z nich jest stres. Duże napięcie emocjonalne powoduje, że nasz żołądek skręca się z nerwów i wizyty w toalecie stają się coraz częstsze. Biegunka może dopaść nas przed ważnymi wydarzeniami w życiu prywatnym lub zawodowym. Dolegliwości ni wybiera i atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Na biegunkę ze stresu cierpieć mogą również dzieci. Zobacz, jak przeciwdziałać biegunce z nerwów.
Stres bardzo często uderza w żołądek. W wyniku tego jako objawy stresu można wymienić ból brzucha, pieczenie w dołku, nudności oraz biegunkę. Najprostszym pozbyciem się tych objawów jest zażycie leków gastrycznych. Jeśli jednak nie zapanujemy nad stresem, to biegunka powróci ze zdwojoną siłą.
Biegunka ze stresu – dlaczego się pojawia?
Kiedy znajdujemy się w stanie podwyższonego napięcia emocjonalnego, to reaguje cały organizm. Dochodzi do podniesienia poziomu adrenaliny, w wyniku czego serce zaczyna mocniej pompować krew, podnosi się ciśnienie, wzrasta napięcie mięśni. Jeśli na stres nie jesteśmy narażenie zbyt długo, to szybko po chwili wraca do normy. Na sytuacje stresowe reaguje też nasz żołądek. Pojawić się może więc biegunka i inne dolegliwości trawienne np. zaburzenia trawienia czy skurcze jelit. Przewlekły stres może być bardzo niekorzystny dla naszego żołądka. Jego konsekwencje to m.in. choroba wrzodowa żołądka.
Specjaliści podają, że mechanizmy zachodzące w organizmie w sytuacjach stresowych jako pierwszy odczuwa żołądek. Wyścielająca go błona śluzowa staje się bardzo wrażliwa na działanie kwasów trawiennych, których pod wpływem adrenaliny wydzielają się w większej ilości. Wszystko to powoduje, że pojawia się pieczenie w dołku lub/oraz zgaga. Im stres trwa dłużej, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawiają się inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. biegunka.
Biegunka ze stresu pojawia się też, ponieważ nadmierne napięcie emocjonalne zaburza trawienie i sprawia, że pokarm zalega w żołądku nawet do 48 godzin. Może to wywoływać rozwolnienie i wzdęcia. W normalnej sytuacji pokarm zalega w żołądku przez około pół godziny, a następnie jest transportowany do jelit.
Jak zdiagnozować biegunkę ze stresu?
Wbrew pozorom diagnoza biegunki ze stresu wcale nie jest łatwa. Bardzo często mylimy ją z tą na tle nerwicowym. Należy pamiętać, że nerwica bardzo często objawia się dolegliwościami ze strony jelit i żołądka. Aby więc mieć 100% pewność, że biegunka jest wynikiem stresu, trzeba wyeliminować choroby, które dają podobne objawy. Oznacza to, że jeśli rozwolnienie pojawia się często, to warto zgłosić się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania.
Jak przeciwdziałać biegunce z nerwów?
Najszybszym sposobem przeciwdziałania biegunce z nerwów jest zażycie tabletki rozkurczające. Środek pomoże przeciwdziałać dolegliwości, ale nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Jeśli objawy biegunki się nasilają, należy wybrać się do lekarza rodzinnego. Powinien on wypisać nam skierowanie na podstawowe badania, które potwierdzą, że rozwolnienie jest powiązanie ze stresem, a nie chorobą np. nadczynnością tarczycy.
Przy częstych biegunkach z nerwów konieczna może być wizyta u psychiatry/psychologa, który dobierze odpowiednie leki uspokajające, a nawet w niektórych przypadkach psychotropowe. Warto również wiedzieć, że jeśli czynniki psychiczne doprowadziły do trwałych zmian w żołądku, dwunastnicy czy jelitach, to konieczne będzie zażywanie środków łagodzących dolegliwości.
Dieta przy biegunce z nerwów
Przy biegunce z nerwów warto też przejść na odpowiednią dietę. Jest ona taka sama, jak przy dolegliwości o innym podłożu. Zaleca się jedzenie często, ale w małych ilościach, unikanie potraw smażonych i pieczonych, a zastąpienie ich produktami lekkostrawnymi. W pierwszych dniach biegunki można sięgnąć po kleiki czy kisiele. Warto pamiętać, że z racji tego, że z powodu stresu wydziela się duża ilość soków żołądkowych, to jedzenie przynosi ulgę. Neutralizuje ich działanie. Dobrze jest więc zażyć tabletkę na nadkwasotę, która zmniejszy ssanie, pieczenie i ból w żołądku. Może się też zdarzyć, że z powodu stresu tracimy apetyt. Wynika to z tego, że napięcie mięśni (mięśniówki żołądka) jest bardzo duże i żołądek kurczy się nadmiernie.
Zaleca się, aby dieta przy biegunce z nerwów obfitowała w produkty zapierające oraz dobrze tolerowane przez organizm, czyli banany, zupa z marchewki, ryż, mus jabłkowy, gotowany drób, gotowane lub pieczone ziemniaki. Dobrze jest też sięgnąć po produkty bogate w witaminy z grupy B, C, D i E, czyli kakao, orzechy, kasza gryczana.
Leki na biegunkę z nerwów
W czasie biegunki z nerwów można zażyć środki łagodzące dolegliwości. Leki na biegunki dostępne są w aptece bez recepty. Przed sięgnięciem po nie trzeba uważnie przeczytać ulotkę i zastosować się do jej zaleceń. Leki na biegunkę z nerwów to te rozkurczające w formie tabletek lub preparatów przeciw biegunowych np. węgiel leczniczy. Środek przeciwbiegunkowy należy zażyć jak najszybciej po wystąpieniu objawów rozwolnienia. Bardziej inwazyjne są leki uspokajające i psychotropowe, które przepisuje lekarz, kiedy biegunki ze stresu są częstym problemem.