Alergiczne zapalenie krtani – Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
2407

Alergiczne zapalenie krtani to schorzenie, które często dotyka dzieci. Może jednak wystąpić również u osób dorosłych. Podstawowe objawy alergicznego zapalenia krtani to zapalenie górnych dróg oddechowych. Schorzenie to jest reakcją alergiczną na bodźce znajdujące się w krtani. Może je wywołać np. ukąszenie owadów, zjedzenie niektórych pokarmów czy zażycie leków. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach alergiczne zapalenie krtani stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Zobacz, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej dolegliwości.

Znajdujące się powietrzu (i nie tylko) alergeny u osób nadwrażliwych mogą wywołać całe spektrum dolegliwości. Alergie mogą powodować np. kichanie, katar, łzawienie oczu. Zdarza się jednak, że alergie obejmują krtań. Wtedy pojawiają się obrzęki, które w skrajnych przypadkach mogą nawet uniemożliwić mówienie. Alergiczne zapalenie krtani może pojawić się z wielu przyczyn. Zazwyczaj winne są tu alergeny wziewne, czyli te wnikające do organizmu przez drogi oddechowe. Alergiczne zapalenie krtani może powodować uczulenie na pleśń, kurz, alergeny pochodzenia zwierzęcego, alergie na pyłki traw, chwastów, drzew, niektóre pokarmy czy leki.

Przyczyny alergicznego zapalenia krtani

Alergiczne zapalenie krtani najczęściej dotyka dzieci. Wynika to z tego, że luźna tkanka łączna krtani małego dziecka jest niezwykle podatna na obrzęk. Jego przyczyną może być natomiast zwężenie światła krtani – pojawia się wtedy silna i nagła duszność. Obrzęk krtani wywołać może np. ukąszenie owadów takich jak pszczoły, osy, szerszenie. Do obrzęku krtani może również dojść w wyniku kontaktu z alergenami wziewnymi i pokarmowymi. Po kontakcie organizmu z alergenem rozpoznaje on te substancje, jako obce i się przed nimi broni. W ten sposób dochodzi do reakcji alergicznej. Jeśli alergen wnika przez drogi oddechowe, to dochodzi do obrzęku krtani, kaszlu i chrypki.

Objawy alergicznego zapalenia krtani

Podstawowym objawem alergicznego zapalenia krtani jest zachrypnięty i szorstki głos. W niektórych przypadkach możliwa jest całkowita utrata głosu lub jego szybkie męczenie się i łamanie. Oprócz tego jako symptomy zapalenia krtani o podłożu alergicznym wymienia się: pojawienie się gęstej wydzieliny w drogach oddechowych, podrażnienie gardła, częste odchrząkiwanie, kaszel, trudności z połykaniem. Objawy alergicznego zapalenia krtani zazwyczaj ustępują po utracie kontaktu z alergenem. Wskazuje się jednak, że w niektórych przypadkach mogą się utrzymać nawet do 2 tygodni.

Leczenie alergicznego zapalenia krtani

W przypadku wystąpienia alergicznego zapalenia krtani podstawą leczenia jest podanie leków przeciwhistaminowych. Ich działanie ma złagodzić objawy alergii np. swędzenie i obrzęk błon śluzowych.

Oprócz doraźnej pomocy ważne jest też wykonanie testów alergicznych. Przy alergicznym zapaleniu krtani wykonuje się tzw. testy skórne. Na ich podstawie stwierdza się uczulenie na alergeny, które wywołują obrzęk krtani. Znając je, można ich unikać lub też zastosować coraz popularniejsze odczulanie. Odczulanie polega na wstrzykiwaniu alergenu w skórę. Ilość podawanych substancji z czasem wzrasta, przez co w organizmie wzrasta tolerancja na alergen. Należy pamiętać, że odczulaniu nie podaje się alergii pokarmowych oraz na leki. W takich wypadkach, aby wyeliminować alergiczne zapalenie krtani, wprowadza się dietę eliminacyjną.

Domowe sposoby na alergiczne zapalenie krtani

Oprócz zażywania leków antyalergicznych na obrzęk krtani wywołany alergią można stosować domowe sposoby. Ich celem jest złagodzenie objawów. Przy alergicznym zapaleniu krtani:

  • oszczędzaj głos – postaraj się nie mówić głośno, ale też unikaj szeptania, które działa drażniąco na krtań,
  • jeśli męczy Cię kaszel, wypróbuj łagodny środek przeciwkaszlowy,
  • popijaj dużo napojów, żeby nawilżyć gardło,
  • nie pal i unikaj towarzystwa osób palących, gdyż dym tytoniowy pogarsza chrypkę,
  • jeśli masz alergię i Twoje dolegliwości związane są z używaniem środków, które drażnią krtań, porozmawiaj z lekarzem o możliwości zmiany leku.

Pamiętaj, aby po domowe sposoby i leki na alergię zastosować od razu po wystąpieniu pierwszych objawów alergii. W ten sposób można je szybko wyeliminować i nie doprowadzić do ich pogorszenia.

Alergie – choroby cywilizacyjne XXI wieku

Alergie objawiają się różnymi dolegliwościami tym obrzękiem krtani to coraz częstsze schodzenia. Mówi się, że alergie stają się problemem cywilizacyjnym. Najczęściej dotykają one mieszkańców wielkich miast, którzy żyją w zanieczyszczonym środowisko. Statystyki wskazują, że cechy alergii w Polsce deklaruje ok. 40% społeczeństwa. Najbardziej rozpowszechnioną reakcją jest alergiczny nieżyt nosa. Pojawia się on u ok.25% uczulonych osób.

Powszechność alergii sprawił, że prowadzone są liczne badania, które mają znaleźć skuteczny środek na alergię. Niestety do tej pory się to nie udało i w wielu przypadkach uczulenia nie da się pozbyć w 100%. Za najskuteczniejszą metodę leczenia alergii obecnie uważa się odczulania, ale i ono nie pomaga we wszystkich przypadkach.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here