Badanie moczu jest rutynowym testem zalecanym przez ginekologów w ramach opieki prenatalnej. Wyniki tego prostego badania potrafią sporo powiedzieć o stanie zdrowia kobiety ciężarnej i co za tym idzie, o przebiegu ciąży. Badanie moczu w ciąży może stwierdzić między innymi anemię, cukrzycę, stany zapalne czy infekcje. Co należy wiedzieć o badaniu moczu w ciąży? Co oznaczają poszczególne wartości na wynikach, jak choćby leukocyty?
Czy powinnaś robić badanie moczu przed każdą wizytą na badania prenatalne?
Praktyki różnią się bardzo w zależności od przychodni czy lekarza, do którego chodzisz, natomiast badanie moczu jest niemal rutynowe. Warto robić badanie moczu co najmniej raz na 3 tygodnie, chyba, że objawy wskazują na przykład na infekcję – wówczas należy się przebadać niezwłocznie. Badanie moczu w ciąży jest testem bezbolesnym najłatwiejszym do wykonania. Koszt badania moczu w punktach analitycznych (bez skierowania bądź w miejscach bez umowy z NFZ) to około 8 do 12 zł, dlatego nie warto się zastanawiać czy takie badanie wykonywać. Zdrowie kobiety ciężarnej i rozwijającego dziecka jest przecież bezcenne.
Cukier w moczu
To normalne, że od czasu do czasu badanie moczu w ciąży wykaże niewielką ilość cukru w moczu, ale jeśli masz podwyższony poziom podczas kilku wizyt prenatalnych z rzędu lub na bardzo wysokim poziomie podczas jednej wizyty, może to oznaczać, że masz cukrzycę ciążową. W takim przypadku ginekolog może zlecić wykonanie krzywej cukrowej, aby potwierdzić diagnozę. Krzywa cukrowa tak czy inaczej zostanie zlecona około 28 tygodnia ciąży – to praktyka rutynowa.
Białko w moczu
Nadmiar białka w moczu może być oznaką infekcji dróg moczowych (UTI) , uszkodzenia nerek lub niektórych innych zaburzeń. W późniejszych tygodniach, jeśli białko pojawia się w moczu podczas ciąży i dodatkowo towarzyszy mu wysokie ciśnienie krwi, może to być także oznaką stanu przedrzucawkowego.
Ketony w moczu
Ketony są produkowane, gdy organizm zaczyna rozkładać zgromadzony lub spożywany tłuszcz na energię. Może się tak zdarzyć, gdy kobieta ciężarna nie dostaje wystarczającej ilości węglowodanów.
Jeśli kobieta ciężarna cierpi na silne nudności i wymioty lub straciła na wadze podczas ciąży, warto sprawdzić mocz na obecność ciał ketonowych. Wysoki poziom ketonu może oznaczać zapotrzebowanie na dożylne płyny i leki – aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Występowanie ketonów w połączeniu z cukrem w moczu może być oznaką cukrzycy.
Przyczyny wzrostu liczby białych krwinek w moczu w czasie ciąży
Rozwój tego stanu może być poprzedzony ciężkim krwawieniem. W większości przypadków na poziom leukocytów ma wpływ proces zapalny w organizmie. Zdefiniować chorobę można tylko po wykonaniu specjalnych środków diagnostycznych.
Większość procesów patologicznych odbywa się w obecności procesu zapalnego przewodu moczowo-płciowego. Często problemem jest zapalenie pęcherza lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dwie z tych chorób są częstymi prekursorami zmiany niektórych wskaźników i ich odchylenia od normy.
Zapalenie pęcherza moczowego jest stanem zapalnym pęcherza moczowego. Może powstać z powodu infekcji, która przeniknęła ciało. Może się tak zdarzyć z powodu zwykłej hipotermii lub obecności infekcji w nerkach. Wcześniej czy później proces zapalny z nerek trafia do pęcherza. Jak wspomniano powyżej, odmiedniczkowe zapalenie nerek występuje z powodu ściskania nerek przez rosnącą macicę. Dzięki temu niebezpieczne mikroorganizmy swobodnie wnikają do narządu. Jeśli zapalenie pęcherza moczowego zostanie wyeliminowane na czas, nie będzie zagrożenia dla dziecka i matki. To zapalenie występuje dość często. Prowokować może również kandydoza. Drożdże występują często u kobiet w ciąży, szczególnie w późniejszych okresach.
Zdarzają się przypadki, w których nie można ustalić prawdziwej przyczyny wzrostu liczby leukocytów. Zwykle, z tym prądem, podejmowana jest decyzja o antybiotykoterapii. Więcej na ten temat zostanie opisanych w rozdziale dotyczącym leków.
Oznaki pojawienia się leukocytów w moczu
Powodem obecności leukocytów w moczu mogą być pewne choroby i schorzenia, jak choćby zapalenie nerek, guz pęcherza moczowego, gorączka, obecność krwi w moczu, pieczenie i ból, a także mętny mocz.
Każda choroba charakteryzuje się zwiększoną liczbą leukocytów w osadzie moczu. Z biegiem czasu wskaźnik ten może stać się bardzo wysoki. Dzięki temu objawowi można zauważyć zmianę koloru moczu. Po umieszczeniu go w transparentnym naczyniu, luźny osad będzie widoczny na dnie. Wzrost komórek krwi nazywamy leukocytrą. Ten stan wskazuje na procesy zapalne w nerkach i narządach płciowych.
Największą liczbę leukocytów można zaobserwować w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek. Rzadziej – w zapaleniu kłębuszków nerkowych. Choroba ta charakteryzuje się przebiegiem zakaźno-alergicznym.
Komplikacje związane z występowaniem leukocytów w moczu podczas ciąży
Niewątpliwie zwiększona liczba leukocytów może wywołać rozwój poważnych powikłań. Wszystko zależy od tego, dlaczego tak się stało. Tak więc, jeśli problem jest spowodowany zapaleniem pęcherza, należy go natychmiast wyeliminować, między innymi dlatego, iż kobieta odczuwa dyskomfort związany ze stałym oddawaniem moczu. Kiedy sytuacja wymknie się spod kontroli, może rozwinąć się gangreniczne zapalenie pęcherza. Charakteryzuje się ono obecnością ostrego bólu i całkowitym zatrzymaniem oddawania moczu. W tym przypadku może dojść do zerwania pęcherza i zapalenia otrzewnej.